Bralci so nas opozorili, da so se na spletu ponovno pojavili lažni oglasi, ki jih plačuje profil "Ljubljana Jože Pučnik Airport". V Fraportu Slovenija odgovarjajo, da večina uporabnikov hitro prepozna lažne profile in jih nanje tudi opozorijo. "Tako je bilo tudi v tem primeru," so zapisali in dodali, da so za to izjemno hvaležni, saj lahko opozorijo še druge uporabnike in prispevajo k temu, da lažni profil družbeno omrežje blokira.
Poleg tega so lažni profil že prijavili na SI-CERT. O še enem podobnem lažnem profilu smo poročali že decembra.
"To ni dražba! Izgubljena prtljaga iz vse Slovenije samo za dva evra! Nujno čistimo letališko skladišče in prodajamo prtljago, izgubljeno pred več kot šestimi meseci! Za nakup obiščite spletno stran in oddajte svoje naročilo! Količina blaga je omejena!" je zapisano v objavi.
Marsikdo bi že po opisu posumil, da gre za prevaro, potem ko kliknemo na komentarje, pa to postane še toliko bolj očitno. "Žena je prejela kovček, pred nekaj dnevi sem se ji smejala, a sem bila navdušena. Zdaj imava odlične stvari in v njem sva našla celo denar," je zapisal eden od "komentatorjev". Nenavadno je že to, da je na fotografiji profila moški, piše pa v ženskem spolu.
Sicer pa nas lahko že od daleč v oči zbode dejstvo, da so objavo komentirale zgolj osebe s tujimi imeni. Henri Dubois, Isabelle Martens, Jacqualine Landon, Lilian Kristoffersen ...
Če še vedno nismo prepričani, ali gre za prevaro, pa je smiselno odpreti profil, ki je objavil oglas. Ob veliki naslovni fotografije mlade Azijke nam lahko postane jasno, da verjetno res ne gre za pravi profil največjega slovenskega letališča.
Kljub temu morda nekateri le površno preberejo objavo in se ujamejo v past. "V opozorilu sledilcem na družbenih medijih svetujemo, da so previdni pri interakciji s tovrstnimi vsebinami in naj ne razkrivajo svojih osebnih podatkov. Če so kadar koli v dvomih ali se jim zdi kakšna spletna vsebina v povezavi z letališčem sumljiva, je seveda najbolje, da nas kontaktirajo prek uradnih profilov letališča, kjer jim bomo pomagali z informacijami," pravijo v Fraportu.
Kaj se dejansko zgodi s prtljago brez lastnika?
Sicer pravijo, da so na ljubljanskem letališču primeri, ko se prtljaga zaradi prepolnega prtljažnega prostora ne naloži na letalo, redki. "Zamujena prtljaga se pošlje za potnikom na namembno letališče s prvim razpoložljivim letom," razlagajo. Sicer je v njihovem skladišču največkrat zamujena prtljaga ob prihodu letala, ko potniki ugotovijo, da prtljaga ni prispela z istim letalom. "A ta se zagotovo ne kopiči, kot navajajo v lažnem profilu," poudarjajo.
Ko se prtljaga najde v centralnem sistemu za iskanje prtljage, se pošlje na ljubljansko letališče in dostavi potniku ali pa jo potnik prevzame sam na letališču. "Če potnik prtljage ne dvigne, se ta zavede v centralni sistem za iskanje prtljage kot najdena prtljaga brez lastnika. Prtljaga se varnostno pregleda in shrani v skladišču. Če se lastnik ne javi v roku petih dni oz. prek centralnega sistema ne prejmemo podatka, da je taka prtljaga na drugem letališču prijavljena kot pogrešana, se prtljaga pošlje nazaj na letališče, od koder je prispela na ljubljansko," pojasnjujejo.
Potnikom so svetovali še, da svojo prtljago vedno označijo s svojimi kontaktnimi podatki, ki so v pomoč pri iskanju in pošiljanju prtljage lastniku.
"Prtljage brez lastnika nismo nikoli prodajali ali podarjali v dober namen," so še zagotovili v Fraportu.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.