Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in Davčna uprava RS (Durs) sta se dogovorila glede vračila preveč izplačanih sredstev. ZZZS bo denar vrnil Dursu do konca leta, so sporočili z ministrstva za zdravje. Hkrati bo zavod za mnenje zaprosil računsko sodišče, naj ugotovi, ali je Durs ZZZS res preplačal 37,6 milijona evrov. Če bo računsko sodišče ugotovilo, da davčna uprava tega zneska ni preplačala, bodo zdravstveni blagajni denar vrnili.
Davčna uprava RS (Durs) je namreč ugotovila, da so zaradi napak v informacijskem sistemu zadnje leto dni Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nakazovali preveč sredstev. Zato je Durs zahteval, naj ZZZS do petka vrne 37,6 milijona evrov, direktor ZZZS Samo Fakin pa je javno dejal, da tega zavod ne namerava storiti in bodo počakali na računsko sodišče.
Zato je minister za zdravje Tomaž Gantar popoldne sklical sestanek s Fakinom in v. d. generalnega direktorja Dursa Tomažem Peršetom. Finančni minister Janez Šušteršič pa je sestanek označil kot zadnjo možnost za dogovor, sicer bi lahko predlagali Fakinovo razrešitev.
Po sestanku je Gantar zagotovil, da jutri denar za izplačila plač zaposlenim v zdravstvu bo. Zdravstveni minister meni, da takšni zapleti niso potrebni in da bi se jim dalo izogniti. "Mislim, da se zdravstva na ta način ne da jemati za talca," je dejal in dodal, da ga veseli, da je bilo na današnjem sestanku dovolj modrosti na obeh straneh za dogovor. Zagotovil je, da ne gre za prepir znotraj vlade, temveč na relaciji Durs–ZZZS.
Fakin pa je po dogovoru dejal, da grožnja z njegovo odstavitvijo ni vplivala na odločitev in dosežen dogovor. Samo dejstvo, da bo ZZZS moral vrniti 37,6 milijona evrov, po njegovih besedah pomeni poslabšanje likvidnega položaja v zdravstvu do konca leta. Likvidnostne težave ZZZS bodo po njegovih napovedih nastopile konec decembra. Plačilo 120 milijonov evrov, kolikor naj bi jim zmanjkalo ob koncu leta, pa bodo po njegovih besedah prenesli v prihodnje leto. Zato bo po njegovem mnenju potrebna nova zdravstvena zakonodaja za reševanje stanja v zdravsteni blagajni.
Kje se je zapletlo?
Danes dopoldne so iz UKC Ljubljana sporočili, da jutri, na izplačilni dan, verjetno ne bodo mogli izplačati plač vsem zaposlenim. Kot so pojasnili, je generalni direktor Simon Vrhunec včeraj v poznih popoldanskih urah dobil uradno obvestilo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da je zdravstveni blagajni zmanjkalo denarja za izplačilo novembrskih akontacij.
Zapletlo se je po tem, ko je Durs sporočil, da je ZZZS preplačal 37,6 milijona evrov, in zahteval, da zavod denar vrne. Finančno ministrstvo je zato ZZZS zablokiralo najem likvidnostnega posojila pri državni zakladnici v vrednosti 44 milijonov evrov.
Danes si je potem Šušteršič glede blokade nekoliko premislil in posojilo dovolil, a le pod pogojem, da bo ZZZS preplačila vrnil. Še pred omenjenim sestankom je minister za finance zagotovil, da plače v zdravstvu bodo. Ali bodo v petek, pa je odvisno od tega, ali bo Fakin danes "pokazal nekaj razuma" in se z Dursom dogovoril za vračilo preplačanega denarja, je dejal in v nasprotnem primeru napovedal možnost Fakinove razrešitve.
Pojasnil je, da so Fakinu že pred mesecem dni dali možnost, da bi sredstva vračali postopoma in hkrati zagotavljali likvidnost zavoda. "Gospod Fakin žal te ponudbe ni sprejel, odločil se je za konflikt. Isti dan je stopil pred novinarje, poklical ministra, vso zadevo spravil na današnji koalicijski sestanek, skratka odločil se je za pot konflikta, čeprav mu je bila ponujena normalna rešitev problema," je bil kritičen Šušteršič.
"Enostavno ne morem pristati na to, da me nek direktor skuša stisniti ob steno, napoveduje neizplačila plač, obvešča zavode, skuša medije naščuvati proti meni, pristojnega ministra itd. Pri tem, da gre za realno ugotovljen problem, ki je bil tudi pravočasno sporočen," je bil še oster.
Velika večina bolnišnic, nekateri zdravstveni domovi ter drugi zdravstveni zavodi brez dodatnih sredstev jutri zaposlenim ne bi mogla izplačali oktobrskih plač in bi jih izplačali z zamikom. V nekaterih zavodih bi izplačali plače socialno šibkejšim strukturam zaposlenih.
Plače z zamikom, velika jeza med zaposlenimi
Na novico, da bi lahko bili osebni dohodki izplačani z zamikom, so se ostro odzvali sindikati zaposlenih v zdravstvu. Glavni odbor zdravniškega sindikata Fides "ostro protestira in obsoja" vsakršno prakso, po kateri imajo neurejeni odnosi med plačnikom in delodajalci za posledico poseg v pravice zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, med drugim tudi v pravico do pravočasnega izplačila polne plače ter prispevkov za socialno varnost. Kot je poudaril predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, je to dokaz za njihove stalne trditve, da je zagotavljanje pravic bolnikov v naši državi tako krhko, da ga lahko dobesedno v enem dnevu ogrozi kakršno koli nesoglasje med ZZZS in državno zakladnico.
Članstvo Fidesa predlaga, naj se delo zdravnikov prilagodi finančnim zmožnostim države oz. ZZZS. Fides članstvu sporoča, da bo sindikat stopnjeval svoje aktivnosti v prizadevanju, da se tovrstne situacije ne bi več ponovile. Pri tem vnaprej ne izključujejo nobenega sindikalnega sredstva, je napovedal Kuštrin.
V Sindikatu kliničnega centra Ljubljana pa so zapisali, da če država nima sredstev za plačilo dela svojih zaposlenih, bi to lahko pomenilo, da je država plačilno nesposobna oz. v stečaju. A so prepričani, da to ni res.
Ob tem opozarjajo, da bodo v primeru neizplačila plač, "nemudoma pričeli z vsemi aktivnostmi, ki so potrebne za izvedbo vseh oblik sindikalnega boja z namenom, da se zaposlenim zagotovi izplačevanje plač skladno z njihovimi pogodbami o zaposlitvi". Nesprejemljivo se jim namreč zdi, da bi zaradi napake druge inštitucije ceno te napake plačali zaposleni v zdravstvu.
Sindikat zdravstva in socialnega varstva pa poziva vlado k odgovornemu odnosu do državljanov in zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu ter spoštovanju svojih ustavnih, zakonskih in obveznosti iz kolektivnih pogodb.
Po besedah predsednika sindikata Zvonka Vukadinoviča zaradi malomarnega in neodgovornega ravnanja pristojnih organov javni uslužbenci v zdravstvu ne bodo dobili plač skladno s predpisi.
Tako igranje vlade in ministrstva za finance je vredno obsodbe in poziva na odgovornost tistih, ki so neodgovorni, je poudaril Vukadinovič in napovedal, da bo sindikat prisiljen organizirati splošno stavko z zahtevo po zagotovitvi rednega izplačila plač v zdravstvu in socialnem varstvu.
KOMENTARJI (389)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.