Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) je po intenzivnem dvomesečnem posvetovanju ugotovila, da se predsednica Študentske organizacije Slovenija (ŠOS) Katja Šoba še vedno izogiba odgovornosti za majske študentske in dijaške demonstracije in odgovornosti za šest mesecev neuspešnega dialoga z vlado, so sporočili iz omenjene organizacije, kjer zahtevajo odstop predsednice ŠOS.
Sklic skupščine ŠOS je zahtevala poslanka študentskega zbora ŠOU v Ljubljani. Razlog: evalvacija demonstracij maja letos in ukrepanje z njimi ter preučitev statusa ŠOS in njegovih organizacijskih oblik.
''Predsednica ŠOS je ta poziv zlorabila z glede na Študentsko ustavo in akte ŠOS nezakonitim predlogom spremembe dnevnega reda skupščine ŠOS, s katero želi disciplinirati ŠOU v Ljubljani. Skupščina ŠOS tako ni bila sklicana v skladu s Študentsko ustavo ter akti ŠOS in ŠOU v Ljubljani. ŠOU v Ljubljani je ŠOS na to že opozoril, a preklica sklica skupščine ŠOS še ni prejel. Tudi zato predsednik ŠOU v Ljubljani Jernej Štromajer za ponedeljek zahteva sklic izredne seje predsedstva ŠOS, na kateri med drugim zahteva revizijo poslovanja in delovanja ŠOS v mandatu aktualnega vodstva,'' so zapisali v ŠOU v Ljubljani.
Kot še pravijo v ŠOU v Ljubljani, je Šoba od njih pričakovala popolno podporo pri projektu elektronizacije subvencionirane študentske prehrane, zdaj pa domnevajo, da so zaradi svoje načelnosti pri uvajanju novega elektroniziranega sistema postali žrtev diskreditacij, tako predsednice ŠOS kot posameznikov iz ozadja.
''ŠOU v Ljubljani študentom ne more več zagotavljati, da politike ŠOS ne usmerjajo različni zasebni interesi in skupine izven študentskega organiziranja, zato se od takšnega politikantskega dela določenih članov predsedstva ŠOS distancira,'' so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da čeprav pričakujejo pritiske iz različnih strani, verjamejo, da se bodo s časom pokazale vse zablode tovrstne politike pritiska ter zavračanja dialoga z vlado, ki ga je do sedaj prakticiral ŠOS.
Katja Šoba očitke zavrača
Na očitke ŠOU v Ljubljani se je odzvala tudi predsednica ŠOS Katja Šoba. Kot pravi, je reakcija ljubljanskega ŠOU le posledica napovedanih sprememb, ki jih želijo uvesti. ''Odziv ŠOU v Ljubljani razumem kot dejanje upora proti predlaganim spremembam Študentske ustave, s katerimi se predvidevajo večja pooblastila nadzorni komisiji ŠOS in razsodišču ŠOS, s katerimi se zagotavlja boljši nadzor nad porabo koncesijskih sredstev in sankcioniranje v primeru ugotovljenih kršitev, odpravlja se možnost veta posamezne študentske organizacije in kar je očitno za ŠOU v Ljubljani največji kamen spotike, tudi zmanjševanje finančnih sredstev ŠOU v Ljubljani,'' je povedala in dodala, da po njenem mnenju današnji odziv ŠOU v Ljubljani kaže na to, da si takšnih sprememb ne želijo. ''Predvsem zato, ker po spremembi Študentske ustave ne bodo mogli več z vetom blokirati sankcij razsodišča ŠOS zaradi svojih spornih dejanj v preteklosti.''
Glede očitkov o delovanju ŠOS, tudi v kontekstu demonstracij in odnosa do vlade, pa Šoba pravi, da je to odgovornost predsedstva ŠOS, ki odloča o delovanju ŠOS v celoti. ''Kar pa se tiče sklica skupščine ŠOS, je pobudo za sklic skupščine ŠOS podal ŠOU v Ljubljani, predlagana razširitev dnevnega reda pa ni v neskladju s Študentsko ustavo,'' je povedala.
''Glede prenove sistema subvencionirane študentske prehrane pa želim poudarit, da je to projekt vseh študentskih organizacij in so ga do sedaj vse tudi podpirale. Presenečena pa sem, da je bila podpora temu s strani Jerneja Štromajerja kot predsednika ŠOU v Ljubljani in člana predsedstva ŠOS zgolj načelna, saj je projekt izvedbe prenove subvencionirane študentske prehrane podprl in je s svojim podpisom pogodbe kot odgovorna oseba na ŠOS zavezal organizacijo k izvajanju novega sistema subvencionirane študentske prehrane,'' pravi predsednica ŠOS, ki se sprašuje, ali je ''mogoče določenim posameznikom blizu ŠOU v Ljubljani v interesu, da se nov sistem ne vzpostavi, saj uvaja transparentnejšo in racionalnejšo porabo subvencij in s tem tudi državnega denarja. Upam, da ŠOU v Ljubljani ne sodeluje s posamezniki, za katere je na ulici evidentno, da trenutni sistem izkoriščajo v škodo študentov,'' je še povedala.
Ljubljana odgovarja, da pri spremembah ustave ni sodelovala
Na ŠOU Ljubljana še poudarjajo, da bodo omenjene spremembe študentske ustave sprejete takorekoč čez noč. Skupščina ŠOS naj bi o spremembah odločala že prihodnji teden, v ljubljanski organizaciji pa ob tem poudarjajo, da uradno z napovedanimi spremembami niso bili seznanjeni, niti pri njihovi pripravi niso sodelovali. Pri tem poudarajajo, da so bili iz priprave izključeni le oni. Sicer trdijo, da, že odkar je vodstvo ŠOU Ljubljana nastopilo svoj položaj, spremembe, ki bi prinesle večjo transparetnost delovanja in večji nadzor, podpira. Sami si želijo o spremembah javno razpravo, v kateri bi lahko sodelovali vsi študenti in podali tudi svoje predloge.
ŠOU Primorska ne podpira ljubljanske sestrske organizacije
Odzvala se je tudi Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP). Njeni predstavniki so prepričani, da je poziv ŠOU Ljubljana k odstopu predsednice ŠOS neupravičen in da v tem primeru ne gre za nasprotovanje delu predsednice ŠOS, temveč za nestrinjanje ŠOU Ljubljana z napovedanimi spremembami Študentske ustave, ki predstavlja najvišji akt študentskih organizacij v Sloveniji.
Spremembe Študentske ustave podeljujejo nadzorni komisiji in razsodišču ŠOS večja pooblastila in posledično uvajajo večji nadzor nad porabo koncesijskih sredstev, večjo transparentnost in sankcioniranje v primeru ugotovljenih kršitev z namenom, da v prihodnje ne bi več prihajalo do neracionalne porabe študentskega denarja. Zato ŠOU Primorska meni, da gre za spremembe, ki predstavljajo pomemben korak naprej pri vzpostavitvi sistema študentskega organiziranja, ki bo zmožno učinkovitejšega nadzora nad lastnim delovanjem, je dejala Nika Štravs, predsednica ŠOUP. Hkrati obžaluje reakcijo ljubljanske organizacije, "ker so ljubljanski kolegi s tem dokazali, da ne želijo delovati v smeri izboljšanja študentskega organiziranja, za katerega se vsi zavedamo, da potrebuje določene spremembe".
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.