Ukinitev mlečnih kvot "bo dosedanjemu dokaj agresivnemu nastopu evropskih pridelovalcev in predelovalcev mleka in mlečnih izdelkov, zaradi boljših pogojev pridelave, omogočila še večji pritisk na trgu", se zavedajo v Ljubljanskih mlekarnah.
"Za učinkovito prilagoditev spremembam in ohranjanje konkurenčnosti so Ljubljanske mlekarne premajhen igralec na trgu poltrdih sirov. Nadaljevanje proizvodnje poltrdih sirov, ki se odvija v obratu Kočevje, bi zahtevalo znatno investicijo v proizvodno tehnologijo, zato smo rešitev poiskali v sinergijah znotraj skupine Lactalis," so pojasnili.
Če bodo predlog potrdili nadzorniki, bo proizvodnjo poltrdih sirov za Ljubljanske mlekarne prevzela druga članica skupine, ki bo sire proizvajala po obstoječih recepturah in iz slovenskega mleka. Delavcem iz kočevskega obrata bodo ponudili možnost prijave na prosta delovna mesta pri njih.
Na kmetiji Potočnik, kjer letno pridelajo okoli 600.000 litrov mleka, ob ukinitvi mlečnih kvot ne pričakujejo bistvenih sprememb, saj po besedah njihovega predstavnika Gregorja Ročnika že v zadnjih letih cena mleka niha glede na ponudbo in povpraševanje, ekstremne vremenske razmere in svetovne politične razmere.

"Trenutna cena okoli 30 centov pomeni za kmeta preživetje, ne pa razvoj in investiranje v nadaljnji razvoj kmetije, ki je nujno potreben. Če bo cena padla, pričakujemo, da bo država prispevala manjko, tako kot v nekaterih drugih evropskih državah," je poudaril. Na ukinitev kvot se sicer niso posebej pripravljali, v zadnjih letih pa zmanjšujejo proizvodne stroške, skrbijo za boljše počutje krav in jih preventivno zdravijo zaradi manjših veterinarskih stroškov in več mleka.
Minister za kmetijstvo Dejan Židan letos ne pričakuje krize, meni celo, da bi se lahko med letom začela zviševati cena surovega mleka. Zaradi ukinitve kvot so se na ministrstvu lotili iskanja novih trgov, zato ga veseli dejstvo, da je Kitajska pred dnevi odobrila uvoz mlečnih izdelkov iz Slovenije. Strokovnjaka Aleš Kuhar in Emil Erjavec medtem opozarjata na nujnost povezanosti mlečne verige.
Evropska unija je s sistemom kvot omejila proizvodnjo leta 1984 v obdobju prevelike ponudbe mleka. Ker naj bi globalno povpraševanje po mleku in mlečnih izdelkih po pričakovanjih povprečno raslo z 2,1-odstotno stopnjo na leto, so v Bruslju prepričani, da bo ukinitev kvot evropskim kmetom omogočila, da v celoti izkoristijo rast, zlasti za izdelke z dodano vrednostjo, kot je sir. Zagotavljajo, da bodo za proizvajalce mleka še naprej veljali številni podporni ukrepi, od neposrednih plačil do naložb prek programov za razvoj podeželja ali celo javne intervencije in zasebnega skladiščenja.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.