"Ob zaskrbljujočem porastu dezinformiranosti, vplivnosti družbenih medijev v zasebnem lastništvu peščice globalnih akterjev in okrepljeni družbeni polarizaciji so visoki standardi novinarskega poklica, neodvisnost poročanja in odpornost na politične in druge pritiske, ki ne sodijo v domeno javnega dobrega, pogoj, da ostanemo odprta, na informiranem dialogu temelječa družba," so jasni na Univerzi v Ljubljani.
Zato na ljubljanski univerzi z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje na RTV Slovenija, ki bi morala, kot so poudarili, delovati kot kakovosten javni servis. "Grožnje z odpuščanji in disciplinskimi postopki ter drugimi nevidnimi pritiski na novinarke in novinarje so nedopustni za vodenje in delovanje naše javne radiotelevizije," so jasni. Kot osrednja akademska ustanova v Sloveniji pa da so dolžni pozvati k zaščiti neodvisnosti novinarsko-uredniškega delovanja zaposlenih v skladu z najvišjimi profesionalnimi standardi. "RTV Slovenija je naše skupno javno dobro, avtonomnost novinarskega in uredniškega dela pa temelj delovanja v interesu javnosti."
Univerza v Ljubljani je v luči nadaljevanja tradicije evropskega univerzitetnega izobraževanja, ki temelji na humanizmu in razsvetljenstvu, izjemno pomemben del tega poslanstva pa je tudi kakovostno izobraževanje in informiranost javnosti, znova izpostavila pomen neodvisnega delovanja javne radiotelevizije. V sodobnem času so za odgovorno upravljanje z družbo javni mediji neprecenljivega pomena.
Z navzočnostjo v studiu proti pritiskom vodstva
Na pritiske, s katerimi se soočajo na javni RTVS, medtem opozarjajo tudi zaposleni v tem javnem mediju. Del sodelavcev informativnega programa TV Slovenija se je v ponedeljek zvečer tako v studiu oddaje Dnevnik znova pridružil voditeljici ter na ta način izrazil protest proti pritiskom in grožnjam svojega vodstva. Podobno so se zaposleni ob koncu oddaje v studiu pridružili tudi voditelju Sašu Kranjcu, po naročilu direktorja TVS Uroša Urbanije pa naj bi zoper te zaposlene pripravljali disciplinske ukrepe.
Vprašanje je tudi, kako bo odgovorna urednica Jadranka Rebernik ukrepala zoper voditelja in urednico televizijskega Dnevnika, Kranjca in Vesno Pfeiffer, ki sta sporočila, da je objavo enega od prispevkov izrecno naročila prav ona.
V sporočilu za javnost so zaposleni opozorili, da se med zaposlenimi v informativnem programu, MMC-ju in tudi drugih enotah nadaljujejo premestitve in grožnje z disciplinskimi ukrepi. Prav tako pa se napovedujejo tudi nove menjave na uredniških in voditeljskih mestih osrednjih informativnih oddaj. Ter da so z zadnjo navzočnostjo v studiu izrazili "odločen protest proti vsem oblikam pritiskov in groženj vodstva TV in RTV, torej generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha in direktorja TV Slovenija Uroša Urbanije".
Opozorili so tudi na nenehno spreminjanje in hude kršitve Programsko-produkcijskega načrta (PPN) za leto 2022, kar je po njihovem mnenju povzročilo programsko škodo. "V elitnem večernem terminu, v katerem je bila predvajana oddaja Studio City, ki je bila brez argumentov in pojasnil očitno ukinjena, bo po novem predvajana ponovitev pogovorne oddaje z drugega sporeda Televizije Slovenija. Po prvotni večmesečni zamudi se je že po nekaj mesecih predvajanja močno skrčil tudi informativni blok na drugem sporedu (oddaja Panorama z rubrikami in Magnetom)," so bili še kritični ustvarjalci vsebin na RTVS, je v ponedeljek poročal STA. A dodali so, da si bodo še naprej prizadevali, da bo RTVS verodostojen, kakovosten in profesionalen javni medij.
Sodelavci informativnega programa svarijo, da je zaradi skrajšanja vseh dnevnoinformativnih oddaj ter ukinitve ali predrugačenja nekaterih drugih oddaj in kršitev PPN ogroženo njihovo temeljno poslanstvo obveščanja javnosti o dogajanju doma in po svetu in s tem tudi pravica javnosti do obveščenosti. Obenem pa se soočajo tudi s krizo vodenja in kaotičnimi odnosi, naročenimi prispevki, rezanjem izjav, grožnjami, kazenskimi premestitvami in šikaniranjem zaposlenih, še izpostavljajo.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.