Bliža se poletje in slovensko prestolnico bodo znova preplavili tuji turisti, ki si radi ogledujejo turistične znamenitosti, med drugim ljubljanske cerkve. Ker je turistov vedno več, so se v Stolnici Svetega Nikolaja na Ciril-Metodovem trgu v Ljubljani odločili, da turistom od 1. maja zaračunajo vstopnino, ki znaša dva evra.
Za ta korak so se odločili zaradi lažjega vzdrževanja reda v cerkvi, je pojasnil župnik Roman Starc. Cerkev je treba vzdrževati, plačati redarje, denar pa je namenjen tudi čiščenju, je še povedal. Starc je ob tem poudaril, da med mašo vstopnine ne bodo zaračunali, saj je takrat cerkev zaprta za ogled.
Vstopnina pa na drugi strani ne velja za domače turiste in lokalne prebivalce. Kot je povedal Starc, turisti stolnico običajno obiščejo v sklopu organiziranega in vodenega turističnega ogleda, tako da vstopnino poravnajo že pred prihodom v cerkev. Ostalim, individualnim turistom, pa vstopnino zaračunajo na vhodu.
Po Starčevem mnenju so obiskovalci ukrep dobro sprejeli, vedno pa se najde "kakšen godrnjač", ki vstopnine ne bi plačal.
Za komentar o uvedbi vstopnine smo se obrnili tudi na Zavod za turizem Ljubljana. Njihove odgovore še čakamo.
Vstopnino morajo turisti plačati tudi na Bledu. Če želijo obiskati Blejski otok, kjer je cerkev Matere Božje, morajo odrasli odšteti šest evrov, otroci pa en evro. Kot so zapisali na svoji spletni strani, je denar namenjen "obnovitvenim delom, s katerimi varujejo kulturno dediščino Blejskega otoka".
Kakšne so cene v tujini?
Stephane Bern, predstavnik francoske vlade za nacionalno dediščino, je leta 2017 predlagal uvedbo vstopnine. Z denarjem bi tako lahko lažje vzdrževali cerkve. Toda francoska Katoliška cerkev je zamisel zavrnila, saj so verski objekti mesta molitve in bogoslužja, zato bi moral biti vstop brezplačen. Kot je takrat povedal francoski škof Jacques Habert, je uvedba vstopnine v nasprotju z zakonom iz leta 1905. Zakon določa, da so verski objekti, zgrajeni pred letom 1905, namenjeni svobodni in stalni uporabi. Francoska oblast je sicer lastnik vseh cerkva v državi. Vstop je tako prost tudi v katedralo Notre-Dame, ki je pred časom delno zgorela.
Vstopnine so sicer uvedli v več evropskih državah, vključno z Nemčijo, Italijo, Španijo in Veliko Britanijo. Za obisk Gaudijeve znamenite Sagrade Familie, ki jo gradijo že 137 let, mora turist odšteti okoli 17 evrov. V Londonu je za vstop v Westminstrsko opatijo treba plačati 23 funtov (okoli 26 evrov), v Milanu pa vstop v Duomo di Milano stane najmanj 3,50 evra. V Baziliko svetega Petra v Vatikanu pa je vstop za vse obiskovalce prost.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.