Danes je potekal osrednji del 19. Ljubljanskega maratona. Tekači so moči merili na 10, 21 in 42 kilometrov. "Rekord udeležbe je potrjen, saj je skupaj v dveh dneh bila dosežena rekordna udeležba in krepko presežena magična meja 20.000 tekačev. Skupno število tekačev in tekačic v soboto in nedeljo je bilo 22.556," so sporočili organizatorji. Samo danes je po ljubljanskih ulicah teklo 15.228 ljudi - na 42 in 21 kilometrov jih je startalo 9.188, na 10 kilometrov pa 6.100.
Start teka je bil na Slovenski cesti, cilj pa na Kongresnem trgu.
Maraton prva pretekla Kenijca
Zmagovalca 42-kilometrske preizkušnje sta bila med moškimi Kenijec Ishimael Bushendich, med ženskami pa njegova rojakinja Janet Rono. Prvi je s časom 2:08:25 izenačil rekord maratona. Na naslednjih dveh mestih sta bila njegova rojaka Elijah Keitany (2:08:37) in Edwin Kibet Koech (2:09:04). Anton Kosmač je bil na 10. mestu najboljši Slovenec (2:24:21). Med atletinjami je Ronojova premagala Etiopijko Kedir Rehimo (2:23:39) in rojakinjo Agnes Mutane (2:24:55).
Ishimael Bushendich je s 23 leti sicer najmlajši zmagovalec Ljubljanskega maratona. Osebni rekord je izboljšal za 10 sekund, Ljubljanski maraton pa je v primerjavi z lanskim maratonom pretekel 2 minuti in 7 sekund hitreje. V Ljubljani je tekel že lani, ko je tretje mesto zgrešil le za slabo sekundo. "Všeč mi je maraton v enem krogu. Do cilja sem tekel v skupini. Žal mi je, da nisem izboljšal rekorda maratona, vendar vsega ne moreš doseči. Najbolj sem bil vesel navijačev ob progi," je po prihodu v cilj dejal zmagovalec.
Med paraplegiki je na vozičku z ročnim pogonom na 42 km zmagal Slovenec Marko Sever (1:14:22), ki je bil le za sekundo boljši od Marka Doberška.
Na 10 kilometrov zmagala Mišmaševa in Grad
Slovenska atleta Maruša Mišmaš in Blaž Grad sta ubranila lanski zmagi v teku na deset kilometrov. Grad je za tretjo zaporedno zmago dosegel svoj najboljši izid (31:28 minute), Mišmaševa pa je zmago slavila s časom 34 minut in 38 sekund.
Med atleti je bil drugi Domen Hafner (32:48), tretji pa Boštjan Vimpolšek (33:49), Mišmaševa pa je zmagala pred Tino Česnik (38:23) na drugem in Zalo Praprotnik (39:14) na tretjem mestu.
V teku na 10 kilometrov je svoj zadnji "javni tek" odtekla Helena Žigon, najstarejša udeleženka, ki je aprila praznovala 86. rojstni dan.
Rezultati teka na 21 kilometrov
Slovenec Rok Puhar (1:07:41) in Britanka Eleanor Davis (1:17:52) sta zmagala v teku na 21 km. Puhar je s tem osvojil tudi slovenski naslov v polmaratonu, med atletinjami pa je ta pripadel Neji Kršinar (1:19:23), ki je bila skupno druga.
Tretja je bila Etika Bagatin iz Italije (1:21:38), med atleti je bil drugi Britanec Andrew McLeod (1:09:50), tretji pa Italijan Giovanni Iommi (1:12:47).
Na 21 kilometrov je tekla tudi 80-letna Kazimira Lužnik, ki je bila tako tudi najstarejša udeleženka na polmaratonski razdalji.
Proračun prireditve je približno milijon evrov, 25 odstotkov je dalo mesto, 33 sponzorji, 48 pa jih je prišlo od prijavnin, ki vsako leto rastejo tako kot udeležba. Nagrada v višini 12.000 evrov je namenjena za prvo mesto, 8000 za drugo in 5000 za tretje, rekordni časi pa lahko skupni znesek povečajo tudi na 20.000 evrov.
Osveščanje o dopingu
Medtem ko so dopinške kontrole za tekmovalne športnike običajna praksa, pa so tokrat prvič testirali tudi rekreativce.
"Tokratni Ljubljanski maraton je poseben tudi zato, ker smo prvič začeli tudi z osveščanjem udeležencev maratona o škodljivostih dopinga, naključno izžrebane udeležence pa bomo tudi testirali. Na podlagi pravil bodo odvzete morebitne zmage in doseženi izidi. Rekreativni športniki se sicer ne obravnavajo enako kot tekmovalni športniki. Toda tudi zmage v rekreaciji, ki so dosežene z goljufijami, ne morejo biti verodostojne. Glavnina dela pa bo usmerjena na preventivo in osveščanje v sklopu dogodkov na Gospodarskem razstavišču," je pojasnil direktor Slovenske protidopinške agencije (Sloado) Jani Dvoršak.
Zapore cest
Zaradi maratona je v Ljubljani veljal spremenjen prometni režim, zaprtih je bilo več cest in drugih javnih površin.
Tekači na 10 kilometrov so tekli po Slovenski cesti, Dunajski cesti, Ulici 7. Septembra, Slovenčevi ulici, Podmilščakovi ulici, Parmovi ulici, Bežigradu, Dunajski cesti in Slovenski cesti, tek pa so končali na Kongresnem trgu.
Tekači polmaratona (21 kilometrov) so tekli po Slovenski in Dunajski cesti, nadaljevali po Ulici 7. Septembra, Slovenčevi ulici, Podmilščakovi ulici, Samovi ulici, Drenikovi ulici, Aljaževi ulici, Goriški ulici, Cesti Ljubljanske brigade, Ulici Jožeta Jame, Pečnikovi ulici, Regentovi cesti, Vodnikovi cesti, Šišenski cesti, Večni poti, Brdnikovi ulici, Poti za Brdom, Cesti na Brdo, Rožni dolini, Cesti II, Šestovi ulici, Tržaški cesti, Aškerčevi cesti, Slovenski cesti, na Kongresnem trgu pa je bil cilj.
Trasa maratona (42 kilometrov) pa je potekala po poti Slovenska cesta, Dunajska cesta, Ul. 7. Septembra, Slovenčeva ulica, Podmilščakova ulica, Samova ulica, Drenikova ulica, Aljaževa ulica, Goriška ulica, Cesta Ljubljanske brigade, Ul. Jožeta Jame, Pečnikova ulica, Regentova cesta, Vodnikova cesta, Šišenska cesta, Večna pot, Brdnikova ulica, Pot za Brdom, Cesta na Brdo, Rožna dolina, C. II, Šestova ulica, Tržaška cesta, Aškerčeva cesta, Barjanska cesta, Riharjeva ulica, Kolezijska ulica, Gerbičeva ulica,Vipavska ulica, Jadranska ulica, Jamova cesta, Koprska ulica, Cesta v Mestni log, Kopačeva ulica, Hladnikova cesta, Jurčkova cesta, Peruzzijeva ulica, Ob Dolenjski železnici, Orlova ulica, Ižanska cesta, Hradetskega cesta, Litijska cesta, Kajuhova ulica, Šmartinska cesta, Flajšmanova ulica, Davčna ulica, Savska cesta, Štajerska cesta 1. rondo, Štajerska cesta 2. rondo, Štajerska cesta 3. rondo, Božičeva ulica, Vojkova cesta, Topniška ulica, Šmartinska cesta, Masarykova cesta, Maistrova ulica, Tabor, Rozmanova ulica, Poljanska cesta, Vodnikov trg, Ciril Metodov trg, Stritarjeva ulica, Miklošičeva cesta, Tavčarjeva ulica, Slovenska cesta, Kongresni trg (cilj).
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.