Naše glavno mesto, ki je že prejelo naziv zelena prestolnica Evrope 2016, si prizadeva, da ureja zelene površine, sadi nova drevesa in obnavlja ostale mestne drevorede. Na Prešernovi in Verovškovi cesti, Posavskega in Čufarjevi ulici bo MOL zamenjala skupno 92 dreves, saj so po mnenju certificiranega arborista potrebna zamenjave. Poleg tega bodo v ostalih parkih in drevoredih posadili še približno 140 dreves, s katerimi bodo nadomestili posamezna manjkajoča mesta. Skupaj bodo torej posadili kar 400 dreves, so sporočili z MOL.
'V Ljubljani se trudimo, da bi ohranili vsako drevo'
Za mestno drevje in parkovne gozdove strokovno skrbi posebna ekipa javnega podjetja Snaga. Pri vzdrževanju mestnega drevja si pomagajo z digitalnim katastrom mestnih dreves, vsako drevo na javnih površinah pa Snagini strokovnjaki enkrat na leto pregledajo, ocenijo stanje in na temelju tega izdelajo načrt oskrbe zanj. "Če je le mogoče, še posebej varujemo tista drevesa, ki so že dosegla določeno starost in s tem tudi obseg," so pojasnili z MOL.
Pri obrezovanju upoštevajo pravila arboristične stroke – evropska navodila za obžagovanje dreves.
Na površinah MOL je sicer približno 40.000 dreves. Za vzdrževanje preostalih dreves so odgovorni lastniki ali upravljavci zemljišč, kar pomeni, da morajo poskrbeti tudi za to, da drevesa nikogar ne ovirajo in da ne ogrožajo prometne varnosti.
Številne koristi dreves
Drevesa so v mestu dragocena, saj proizvajajo kisik, dušijo hrup, dajejo senco, zadržujejo prašne delc in sončno sevanje, ohlajajo, vlažijo in čistijo zrak. Dobro vplivajo na psihofizično počutje ljudi, zato pomembno prispevajo k zdravju, lepoti in funkcionalnosti mestnega okolja ter tako povečujejo kakovost bivanja tako ljudi kot živali in rastlin.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.