Odstop mariborskega župana Franca Kanglerja ni umiril vseh strasti v državi. Medtem ko Mariborčani zdaj upajo še na odstop mestnega sveta in preostalih županovih sodelavcev, se protesti po državi nadaljujejo. Kangler po mnenju protestnikov pač ni edina slovenska težava.
Včeraj so se tako na ulico odpravili Kranjčani in Koprčani. Na obeh koncih države so opozarjali tudi na lokalne probleme. V Kranju se je za dobri dve uri zbralo okoli 400 protestnikov, ki so kranjskim svetnikom očitali, da so "šolarjem požrli malico", in k odstopu pozivali premierja Janeza Janšo.
Na Titovem trgu v Kopru so protestirali za "pravno državo in proti politiki RS". Zbralo se jih je okoli 600, za razliko od Kranja, kjer je protest minil povsem mirno, pa so tukaj zažgali plakat Janeza Janše in ob vzklikih "lopovi, lopovi" odvrgli nekaj dimnih bakel.
Jeza koprskih protestnikov je bila sicer usmerjena tudi proti županu Popoviču. "Padle so palme, kdaj bo Lopovič?" so se spraševali.
V Murski Soboti odpade novoletni sprejem
Protesti se danes nadaljujejo. Gorenjci se bodo po shodih na Jesenicah in v Kranju zbrali v Bohinjski Bistrici.
Pobudniki protestov so na Facebooku vse, ki se bodo udeležili protesta v Bohinjski Bistrici, pozvali, naj protestirajo mirno, nazadnje je tam namreč občinska stavba postala tarča protestnikov, oboroženih z jajci.
Protestniški duh se je naselil tudi v Murski Soboti. Udeležbo na današnjem shodu je na Facebooku za zdaj potrdilo nekaj več kot 1500 ljudi, župan soboške občine Anton Štihec pa je iz preventivnih razlogov odpovedal tradicionalni prednovoletni sprejem v hotelu Diana, predviden za danes opoldne.
Pomurski policisti so vse, ki nameravajo priti na shod, pozvali, naj ne dovolijo, da se protesti v njihovem mestu sprevržejo v nasilje. Vse udeležence zato pozivajo, da svoja mnenja in stališča izražajo na miren in strpen način. "Udeležencem shoda svetujemo, naj bodo tudi sami pozorni na posamične dogodke, ki bi jih lahko ogrozili ali poškodovali. Mirnim protestnikom odsvetujemo tudi zadrževanje na prostoru med policisti in nasilnimi izgredniki, saj lahko tako tudi sami postanejo žrtve nasilnežev. V takšnem primeru se umaknite s tega prostora in policistom omogočite ukrepanje zoper izgrednike," so zapisali.
Najbolj množičen shod se danes pričakuje v Ljubljani. Ta bo že tretji po vrsti. Potem ko so se v prestolnici na ulice prvič odpravili zaradi dogajanja v Mariboru, zdaj v mestu sicer protestirata dve skupini. Ena proti premierju Janši in njegovi vladi, druga pa proti županu Zoranu Jankoviću. Slednji se bodo na ulice odpravili v ponedeljek.
Udeležbo na današnjem protestu proti politiki republike Slovenije je na Facebooku že napovedalo nekaj manj kot 2500 ljudi, organizatorji pa po ponedeljkovem shodu, ki je po tistem, ki ga je zaznamovalo nasilje in na katerem so razgrete udeležence mirili celo z vodnim topom, minil mirno, k mirnemu, a glasnemu protestu pozivajo tudi danes.
Zbrali se bodo na Kongresnem trgu in se nato odpravili po ljubljanskih ulicah. Na Facebooku so zapisali, da se mora danes spet pisati zgodovina. "Janša nas še zmeraj malo da ne ignorira, in tukaj nekaj hudo smrdi. Janez, kdaj boš uvidel, da si gotov?" sprašujejo. In protestnike pozivajo, da doma pustijo vse rekvizite, namenjene izvajanju nasilja, prinesejo pa vuvuzele, piščalke, "karkoli, samo da je glasno". Želijo namreč, da jih sliši cela Ljubljana.
Zaželena je tudi kreativnost, zato iščejo nova gesla protesta. "Narediti moramo shod zanimivejši, ker skandiranje gotov je, gotov je je že malo – roko na srce – dolgočasno," še pravijo.
V Ajdovščini protesti proti podražitvam
Na proteste se bodo danes znova odpravili tudi v Ajdovščini, kjer pod geslom Gotow je! – Nej grejo u maloro! ne bodo protestirali le proti državni politiki, ampak tudi zaradi četrtkovega sklepa občinskega sveta o visokem povišanju cen komunalnih storitev in oskrbe s pitno vodo.
Cena se bo za štiričlansko družino s sedanjih 35,63 evra dvignila kar na 51,50 evra. Kot so na četrtkovi seji občinskega sveta opozarjali nekateri svetniki, bo to za že tako obubožano in pretežno brezposelno prebivalstvo občine Ajdovščina zaradi številnih stečajev pomenilo hud udarec družinskemu proračunu.
Proteste so v Ajdovščini že organizirali pred tednom dni, ko se je na Lavričevem trgu kljub izredno slabemu vremenu zbralo okrog 200 protestnikov. Med njimi je bilo tudi precej mladih, ki že dolgo neuspešno iščejo zaposlitev.
Organizatorji pričakujejo, da se bo danes na Lavričevem trgu zbralo še več ljudi, ki so nezadovoljni zaradi splošnega položaja in gospodarske krize v državi kot tudi zaradi vse slabšega ekonomskega položaja prebivalcev Zgornje Vipavske doline. Župan Ajdovščine Marjan Poljšak je obljubljal ponovni razcvet gospodarstva in prihod visokotehnoloških podjetij, v resnici pa so drugo za drugim zaprla vrata vsa nekdaj uspešna ajdovska podjetja.
V Kopru pirotehnika in steklenice
Po besedah Anite Leskovec, tiskovne predstavnice PU Koper, je včerajšnji protestni shod v Kopru potekal dokaj mirno. "Bilo je sicer nekaj posameznih izgredov z metanjem petard in svetlobnih pirotehničnih izdelkov," pravi in dodaja, da so kršitelja prijeli in tudi oglobili. Protestniki so se pozneje s Titovega trga premaknili pred občinsko stavbo, nato pa po mestnih ulicah do sodišča, vhoda v pristanišče in nazaj na Titov trg. Protest s svetlobnimi pirotehničnimi izdelki so izrazili tudi pred sodiščem, proti zaključku pa je bilo s steklenico poškodovano tudi steklo na občinski zgradbi. Tudi tega storilca bodo kaznovali, je končala.
V spodnji fotogaleriji si poglejte, kako so včeraj protestirali Koprčani.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.