ŠUMI
Prva na seznamu porušenih bo stavba Šumija v centru Ljubljane. Čeprav mnogi menijo, da bi bilo treba ohraniti arhitekturno vrednost, bo na tem mestu zraslo nekaj čisto drugega. "Predvidoma naj bi tam nastal nov objekt, velik kompleks s površino približno 40 tisoč kvadratnih metrov, v katerem bodo stanovanja, poslovna zgradba in relativno velik multikino," je povedal Sergej Racman iz KD holdinga. Milijone evrov vreden projekt naj bi bil delo arhitekta Borisa Podrecce.
KOLIZEJ
Boris Podrecca sodeluje tudi pri natečaju, ki naj bi preoblekel Kolizej, kjer je največ dvomov v obnovo stavbe prav zaradi dotrajanosti. "Že izkušnje v Posočju kažejo, da je težko zagotavljati potresno varnost pri novih objektih. Pri tako starem, dotrajanem in slabo vzdrževanem objektu je pa zagotovitev potresne varnosti v Ljubljani, ki je, kot vemo potresno močno ogrožena, praktično nemogoča," pojasnjuje Mojca Kraševec iz Prevent Investa.
A tudi tu so se pojavile ideje, da je treba staro konjušnico ohraniti, češ, da ima zgodovinski in kulturni pomen. Da je popolna prenova nesprejemljiva in podobno.
Blaž Peršin, načelnik oddelka za kulturo pri Mestni občini Ljubljana pravi, da je treba dobro preveriti in pretehtati, kaj je potrebno očuvati, kaj je pomembno za mestno arhitekturo in kaj pomeni napredek. "Vsa dediščina ni zlato in vsaka nova arhitektura ne pomeni nujno presežka," pravi Peršič.
CUKRARNA
Tudi stavba stare cukrarne je eden izmed spomenikov neprecenljive kulturne dediščine, ki jih ima Ljubljana. Vendar pa ta stavba zaradi denacionalizacije že vrsto let nima pravega lastnika. Mesto je letos za njeno vzdrževanje spet namenilo 40 milijonov tolarjev, zgolj za to, da so, ker je nevarna za obiskovalce, zazidali vse vhode in postavili odre za zaščito pred odpadajočo opeko. Kaj bo s stavbo, v kateri sta zaradi vlage in neživljenskih bivalnih razmer že pred stoletjem umrla Kette in Murn, pa še vedno ne zna povedati nihče.