Ljubljanski mestni svetniki so se z veliko večino strinjali, da predlog območij pokrajin ni primerna osnova za nadaljnjo obravnavo. Menijo namreč, da je treba Mestno občino Ljubljana (MOL) določita za samostojno pokrajino.
Med prednostmi Ljubljane kot pokrajine je načelnik odbora za lokalno samoupravo Vojko Grünfeld navedel predvsem racionalnost, celovitost in večjo učinkovitost delovanja, nižje stroške in izogibanje nevarnostim volilnega sistema in glasovanja v pokrajinskem svetu.
Predlogu so najbolj nasprotovali svetniki koalicijskih skupin, ki menijo, da Ljubljana finančno ni zmožna biti samostojna pokrajina. Predlaganim sklepom mestne uprave je nasprotoval zlasti svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek, ker meni, da mestna uprava ni sposobna izvajati pristojnosti pokrajine. "Nikjer ni dokazov, da smo sposobni vse te funkcije prevzeti zase," je poudaril.
Največ šest pokrajin
Svetniki so prepričani, da bi morala Slovenija biti razdeljena na največ šest pokrajin, tudi temu predlogu pa je Jazbinšek skupaj s svetnikom SD Milošem Pavlico nasprotoval. Meni namreč, da je pravilna odločitev 12 pokrajin, prav tako podpira policentričen razvoj. Pavlica je ob tem opozoril, da je odločanje o tem, na koliko pokrajin želimo razdeliti Slovenijo, pomembno in dolgoročno. Prav tako se mu zdi kontradiktorno, da Ljubljana daje sebi pokrajino, ostalim 14 - takšen je vladni predlog - pa na nek način jemlje to pravico.
Grünfeld pa je svetnikom pojasnil, da temu ni tako, saj v primeru, da bi vlada pristala na rešitev šest pokrajin, MOL-pokrajina ne bi bila potrebna. Prav tako v MOL menijo, da bi več kot osem pokrajin povzročalo drobljenje države in pokrajine bi postale vedno bolj odvisne od države. V primeru, da bo zakon o financiranju sprejet, pa bodo tudi tega izpodbijali na ustavnem sodišču, je še opozoril.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.