Slovenija

'Ljubljana mora funkcionirati v prometnem smislu'

Ljubljana, 12. 05. 2010 15.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pristojni menijo, da je za urejen javni potniški promet v Ljubljanski urbani regiji ključno sodelovanje. Načrt ureditve je vreden 5,5 milijona evra, Janković pa ga je označil za ambicioznega.

Načelnik oddelka za urejanje prostora Mestne občine Ljubljana Miran Gajšek, ki je vodil pripravo strokovnih podlag za urejanje javnega prometa v Ljubljanski urbani regiji (LUR), je opozoril, da mora glavno mesto funkcionirati v prometnem smislu, še posebej zato, ker je Ljubljana vozlišče petega in desetega prometnega koridorja. "Javni potniški promet v regiji moramo zastaviti skupaj z državo in EU," je zatrdil.

Promet v Ljubljani
Promet v Ljubljani FOTO: Reuters

Temeljni namen koncepta javnega potniškega prometa v LUR je usklajevanje ciljev trajnostnega prometa s sosednjimi regijami. Po Gajškovih besedah je ključna navezava na Gorenjsko, in sicer železniška povezava z Letališčem Jožeta Pučnika v Ljubljani, in železniška povezava z Luko Koper. Po njegovih besedah je ključna tudi ustanovitev regijskega regulatornega telesa (neke vrste regijske pisarne), ki bo skrbelo za projekt v prihodnje.

"Narejeno je kakovostno strokovno delo, ki služi kot osnova nadaljnjega načrtovanja in projektiranja. Glavni problem je čas, saj je treba čim prej pripraviti projekte za sredstva, ki so v ta namen na voljo v državi in EU," je zatrdil Gajšek. "Projektni interes je, vzpostavljen koncept je dober. Mi moramo začeti delati na projektih in jih pripravljati za vire financiranja."
Strokovne podlage za urejanje javnega prometa v LUR obsega šest vmesnih poročil in skupno končno poročilo. Predlagan je načrt sistema javnega potniškega prometa, ki vsem uporabnikom omogoča časovno in ekonomsko privlačen prevoz in je nadgradnja obstoječega koncepta javnega potniškega prometa.

Pomembnost sodelovanja izpostavljajo vsi

Zoran Janković-1
Zoran Janković-1 FOTO: Dare Čekeliš

Celovit koncept javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji (LUR) je po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića kompleksna rešitev, ki jo je mogoče realizirati le s sodelovanjem tako vseh županov v regiji kot vlade. Strokovne podlage za izvedbo projekta so pripravljene, Janković pa poziva k pripombam na gradivo, saj mora ta za izvedbo imeti široko soglasje.

Da je sodelovanje  pri ureditvi celovitega javnega potniškega prometa v LUR zaradi deljenih pristojnosti nujno, se strinja tudi minister za promet Patrick Vlačič. Projekt gre po njegovem mnenju v pravo smer, Vlačič pa izpostavlja tudi nujnost izvedbe projekta integriranega potniškega prometa, ki ga pripravljajo na ministrstvu. Mobilnost mora biti po ministrov besedah zagotovljena na najboljši možni način.

Prometna infrastruktura je po besedah ministra za okolje in prostor Roka Žarnića kljub sodobnim možnim tehničnim rešitvam vedno problem, pa tudi izziv za načrtovalce prostora. LUR, ki pokriva območje 26 občin, se pomena trajnostne mobilnosti zaveda, zato je pristopila k projektu strokovnih podlag urejanja javnega prometa v regiji, ki pomeni odlično osnovo za urejanje in vzpostavitev kakovostnega javnega potniškega prometa do leta 2027 na načelih trajnostne mobilnosti.

S pospešenim razvojem javnega potniškega prometa se po Žarnićevih besedah izboljšuje dostopnost z javnimi prometnimi sredstvi, med katerimi mora prevzeti vodilno vlogo mestna in primestna železnica. Vzpostavitev takšnega sistema javnega potniškega prometa je kompleksen in celovit projekt, ki presega dimenzije posamezne lokalne skupnosti, posameznega naselja ali mesta. Zato je toliko bolj spodbudno, da se projekt vzpostavitve sistema javnega potniškega prometa obravnava širše v okviru LUR.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tehnokrat
12. 05. 2010 22.35
Če hoče Janković narediti Ljubljano bolj funkcionalno, naj naprej za začetek spusti zapornico na Ljubljanskem gradu. Zdaj tam na cesti parkira še več avtov, ker v mestu ni toliko parkirišč in se potem ljudje vozijo z vzpenjačo.
zahod.west
12. 05. 2010 20.40
vedno bolj balkansko mesto , ne more postati urejeno, funkcionalno, zahodno......nemogoče
littleSister
12. 05. 2010 20.21
1. zaprtje ljubljane za ves promet. (razen javnega, javne službe in transport) 2. parkirišča na mestnih vpadnicah (placljiva) 3. zastonj javni mestni promet 4. dovoljen vstop eko vozilom. - alternativa? ... zelo draga ... še en obroč in redno "flikanje" lukenj...
ArseneLupin
12. 05. 2010 20.20
Kar se tiče vrtičkov, kvazi barak v evropski prestolnici res ne moremo prenašati in red mora biti, a vedno se ljudje seveda , sprašujejo, kaj je v ozadju. Po moje je bistvo politike da zadeva - skupnost normalno funkcionira, jaz bi naprej zrihtal vitalne zadeve, kar javni promet brez dvoma je...
littleSister
12. 05. 2010 20.19
1. zaprtje ljubljane za ves promet. (razen javnega, javne službe in transport) 2. parkirišča na mestnih vpadnicah (placljiva) 3. zastonj javni mestni promet 4. dovoljen vstop eko vozilom. - alternativa? ... zelo draga ... še en obroč in redno "flikanje" lukenj.
Žuža88
12. 05. 2010 19.02
ArseneLupin...hehe pol bo pa šou kdo to nardit, se boste pa spet ljudje drl korupcija!!!kradejo!!! brez veze da kdo sploh še kej dela v tej Sloveniji, k bi pol itak usi radi protestirat šli.Tko kt s temi vrtički, Zokija obtožujejo da krade sami majo pa lahko use na črno postavlen, *. Usi ste isto *!!!!
ArseneLupin
12. 05. 2010 18.46
LPP je predpotopno organiziran in popolnoma neučinkovit. Vlaganje v LPP nima smisla, dokler se ga ne naredi bolj gibljivega. 1. Kratkoročno - spodbuditi ljudstvo k večji uporabi koles. _ Ostro kaznovati recimo tiste, ki parkirajo na kolesarskih stezah, poskrbeti za večjo varniost koles ( pred krajo) in kolesarjev ( kaznovati tiste, ki vozijo v napačno smer), v planu rednega vzdrževanja vzdrževati kolesarske steze, da ne postanjejo "samajama". Ja, pa folk izobraziti, da bo lepo vozil po kolesarski, da se da hitro vozit, da ne bo ena mamca zasedla komplet steze.... Nič nimam proti registraciji koles, če ima to Švica, zakaj ne Slovenija?!? Da bi pač kolesar imel prednost pred avtomobilom., kolikor je le mogoče. In s tem bi folk prisilili, da raje uporabi javni promet. 2. Kratkočna rešitev št. 2 - Folk, ko smo v avtu, dejmo vozit, ne spat pred semaforji, ne se pogovarjat po telefonu, dajmo bit gibčni, če pride kak Rimljan v Lj, po moje se mu zrola, ker tukaj folk na cesti spi! Isto , ko smo v mestu, bodisi kot pešci, kolesarji .... Dejmo bit gibčni! Dolgoročna - Kranja do Ljubljane bi lahlo zelo hitro prišli, če bi imela proga dva tira, ker pa čakamo pri Tobačni ,pa se prevoz podaljša, torej posodobit infrasturkturo, naredit podzemno in tramvaj!
prouhudababa
12. 05. 2010 18.14
sudja - res ne vem, kje se ti z avtom pelješ do bavarca, da ti uspe pripeljati v 10 minutah. Pozabil pa si napisati, koliko časa potem še potrebuješ, da najdeš (brezplačno?) parkirišče in koliko časa potem od tega parkirišča pešakaš nazaj do bavarca. Ljubljana bi potrebovala podzemno železnico, s katero bi lahko na hitro prepotoval z ene skrajne meje mesta, do druge. S samo dvema progama (Zalog-Šentvid in Dolgi most - Črnuče) bi se javni avtobusni prevoz drastično razbremenil, potovanje po mestu pa pospešilo. Žal se bojim, da ne bomo videli podzemne železnice v Ljubljani za časa mojega življenja.
hotchilipoper
12. 05. 2010 17.37
Nikoli ne bo bolje
sudja
12. 05. 2010 15.57
Iz Zaloga do Bavarca rabiš s progo 11 eno uro in pet minut,z avtom pa približno 10 minut,kaj se bolj splača avto ali bus?