Mestna občina Ljubljana (MOL) je danes skupaj z občinami Šempeter-Vrtojba, Trzin in Log-Dragomer na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona o financiranju občin. Na MOL so izračunali, da naj bi zaradi zakona občina v letu 2007 dobila 57,1 milijona evrov manj. Občina Šempeter-Vrtojba bo izgubila dobrih 471.500 evrov, občina Trzin več kot 875.000 evrov, novoustanovljena občina Log-Dragomer pa 304.000 evrov, so pojasnili na občinah.
Po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića so na MOL do danes počakali, da so še preostale tri občine pripravile dokumentacijo in se jim pridružile pri zahtevi za oceno ustavnosti, na MOL so bili sicer na vložitev zahteve pripravljeni že prejšnji teden.
Poseganje v položaj občin
Na podlagi ugotovitev v MOL in drugih občinah menijo, da se z navedenim zakonom protiustavno posega v položaj omenjenih občin. Poleg neskladja z ustavo pa v zahtevi za oceno ustavnosti občine navajajo še neskladje z Evropsko listino o lokalni samoupravi, in sicer v listini zapisanih načel sorazmernosti, samofinanciranja, samostojnosti in ustreznosti.
Občine so po besedah ljubljanskega podžupan Aleša Čerina zahtevi priložile mnenje Inštituta za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, sklepe mestnega in treh občinskih svetov o odločitvi za ustavno presojo zakona ter primerjalne izračune izpada prihodkov za vse štiri občine.
Z 8. členom zakona o financiranju občin, ki predvideva odstopljene vire, se namreč ukinja davčne vire kot samostojen, lasten vir financiranja občin in s tem temelj, po katerem lokalne skupnosti in njihovi izvoljeni organi opravljajo lokalne zadeve javnega pomena, določene s statutom v skladu z zakonom in drugimi predpisi, ter samostojno odločajo o tem, za katere razvojne projekte se bodo odločali in jih tudi financirali, pojasnjujejo na MOL.
Zakon je po mnenju občin ne le protiustaven, ampak tudi škodljiv in nesprejemljiv, ker povzroča občinam, ki so bile doslej zmožne financirati tekočo porabo s sredstvi iz lastnih virov, nesorazmerno veliko škodo in jih bistveno ovira pri izvrševanju njihove razvojne funkcije. Janković pa je po podžupanovih besedah danes vladi poslal izhodišča MOL za dogovor med državo in glavnim mestom. Izhodišča so pripravljena po podobni metodologiji, kot jo je uporabila vlada, zajemajo pa celoten spekter razmerij med državo in mestom.
Pojasnila ministrstva za finance
"Če primerjamo prihodke, ki so se upoštevali pri izračunu primerne porabe za leto 2006, to za Ljubljano pomeni 183,6 milijona evrov, v letu 2007 pa to pomeni 145,5 milijona evrov. Razlika je torej 38,1 milijona evrov," so na ministrstvo odgovorili na vprašanje, koliko naj bi po njihovih izračunih MOL izgubila zaradi zakona o financiranju občin.
Žagar: Zakon o financiranju občin ni v neskladju z ustavoMinister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Ivan Žagar je prepričan, da zakon o financiranju občin ni v neskladju z ustavo in je v skladu z Evropsko listino o lokalni samoupravi in načeli financiranja. Poleg tega gre po njegovih besedah za zakon, ki bolj pravično financira obvezne naloge občin, kot je bilo to v preteklosti.
Po njegovih besedah gredo rešitve zakona v smeri bolj enakomernega financiranja obveznih nalog občin, ki jih predpisuje država. Te naloge pa so primerljive za celotno državo. "Težko si predstavljam, da bi lahko bil zakon, ki pravičneje ureja sistem financiranja, kot je bilo v preteklosti, v neskladju z ustavo," je dejal Žagar.
Poudaril je, da bi v primeru, če zakon o financiranju občin ne bi bil sprejet, vse občine izgubile zaradi učinka sprejete dohodninske zakonodaje, tudi Ljubljana. Res pa je, da bi bila v primeru slednje ta izguba nekoliko manjša, je dejal Žagar. Spomnil pa je na zakon o glavnem mestu, ki ga je treba še uveljaviti.
Po njegovih besedah z zakonom o financiranju občin delno izgubljata le Ljubljana in Trzin, ostale občine pa pridobivajo. V primeru občine Log-Dragomer je težko delati primerjave, saj gre za novoustanovljeno občino. Občina Šempeter-Vrtojba pa v letošnjem letu sicer malenkost izgubi, a se ji na daljši rok to kompenzira. Pri tem je minister omenil povečevanje odstopljenega deleža nadomestila stavbnega zemljišča, saj zakon predvideva petletno prehodno obdobje, po katerem bo nadomestilo v celoti ostajalo občinam.
Po županovi oceni je boljša razlaga, da lahko MOL pokrije izgubo z zakonom o glavnem mestu, ki predvideva, kaj mora mesto narediti. Vendar po Jankovičevih besedah zakonu manjka člen, ki govori o tem, kako se bo to finančno pokrilo. Jankovič računa, da bo več jasno po srečanju s predsednikom vlade Janezom Janšo. Sestala naj bi se do konca januarja, vendar datum srečanja še ni določen. Župan je še napovedal, da bo MOL odstopila od zahteve za oceno ustavnosti, če bo vlada z dogovorom zagotovila sredstva za projekte MOL.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.