Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko je konec maja občinam posredovala predlog zakona o ustanovitvi pokrajin, ki določa območja in sedeže pokrajin. Osrednjeslovenska pokrajina naj bi po predlogu vlade zajemala 26 občin, vendar dejanska pokrajinska ureditev tega območja še zdaleč ni dorečena. Mestna občina Ljubljana (MOL) je namreč predlagala status samostojne pokrajine, na kar pa so se ''obljubljanske'' občine različno odzvale.
Osrednjeslovenska pokrajina s sedežem v Ljubljani po predlogu vlade obsega občine Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log-Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice in Vrhnika. Občine imajo še do konca meseca čas, da oblikujejo svoja mnenja do predloga. V prihodnjih dneh bo tako odločitve o prihodnji pokrajinski ureditvi sprejemalo kar nekaj občin.
Ljubljanski mestni svet bo na ponedeljkovi seji odločal o predlogu sklepa, da predlog območij pokrajin ni primerna osnova za nadaljnjo obravnavo in ga je potrebno spremeniti tako, da se teritorij MOL določi kot samostojno pokrajino, ki izvaja pristojnosti pokrajine po organih MOL, ter da se v Republiki Sloveniji določi regionalizacija na največ šest pokrajin. "Mestni svet ocenjuje, da bi bilo primerneje postopek predlaganja pokrajinske zakonodaje ustaviti oz. prekiniti do priprave predlogov, ki bodo omogočali ustreznejšo razdelitev, ki naj zagotavlja racionalnejšo uvedbo pokrajin, cenejše in uporabnikom dostopnejše usluge oziroma storitve, dopolnjene in medsebojno usklajene glavne vidike regionalizacije (teritorialni, funkcionalni in finančni) in vključitev občin, nevladnih organizacij in strokovne javnosti v njihovo pripravo," pa navaja drugi predlog sklepa.
Ljubljanski župan Zoran Janković se je za MOL kot samostojno pokrajino zavzel že v pogovorih z vlado za sklenitev dogovora o glavnem mestu. Ljubljani kot samostojni pokrajini s posebnim statusom je minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar naklonjen, pod pogojem, da se ne bo povečalo število pokrajin. Ob tem je minister opozoril, da bo potrebno najti rešitev za nekatere primestne občine, ki so na Ljubljano bistveno bolj navezane.
''Obljubljanske'' občine so se na želje Ljubljane odzvale z različnimi scenariji povezovanja. Na srečanju županov v občini Domžale so se pogovarjali o povezovanju občin severno od Ljubljane. Domžalski občinski svet je tako na julijski seji sprejel sklep naj se MOL oblikuje v samostojno pokrajino. Podoben sklep so sprejeli tudi litijski občinski svetniki, ki nasprotujejo umestitvi Litije v Osrednjeslovensko pokrajino.
Občine severno in vzhodno od Ljubljane naj se povežejo v samostojno pokrajino, je pojasnil domžalski župan Toni Dragar. Občinski svet se je zavzel za ustanovitev samostojne Kamniško-zasavske pokrajine na območju Podjetne regije ter z vključitvijo zainteresiranih občin. Tako bi se po domžalskem predlogu občinam sedanje Podjetne regije pridružile občine Litija, Šmartno pri Litiji, Dol pri Ljubljani ter Zagorje.
Litijski občinski svetniki vladi predlagajo, da pri pripravi predloga zakona o ustanovitvi pokrajin oblikuje Središčnoslovensko pokrajino, ki bo obsegala območje občin Dol pri Ljubljani, Hrastnik, Litija, Lukovica, Radeče, Trbovlje, Šmartno pri Litiji, Zagorje ob Savi in Moravče. Ob tem predlagajo preučitev možnosti, da se v predlagano pokrajino vključijo tudi občine Domžale, Kamnik, Komenda, Mengeš in Trzin, sedež Središčnoslovenske pokrajine pa naj bo v Litiji. Če vladni predlog ne bo omogočal občini Litija najbolj primerne rešitve, bo občinski svet od DZ zahteval razpis referenduma.
V torek bo o umestitvi vrhniške občine v Osrednjeslovensko pokrajino, kar predlaga vlada, odločal tamkajšnji občinski svet. V primeru, da postane MOL samostojna pokrajina, pa naj bi se v skladu s predlaganim sklepom občina Vrhnika umestila v Notranjsko pokrajino. Februarja 2004 so sicer vrhniški občinski svetniki že odločili, da vidijo možnost uresničevanja primarnih razvojnih interesov občine v okviru Osrednjeslovenske razvojne regije.
Občina Logatec, ki jo vladni predlog prav tako umešča v Osrednjeslovensko pokrajino, je že pred začetkom javne razprave na službo za lokalno samoupravo in regionalno politiko poslala pripombo, da bi bilo treba občino Logatec vključiti v Notranjsko pokrajino, saj je pristopila k izdelavi razvojnega programa 2007-2013 v notranjsko-kraški regiji. Občinska opozicija (SDS, NSi in Lista za Logatec) se zavzema za vladni predlog in zbira podpise za razpis referenduma. Občinski svetniki bodo o različnih možnostih razpravljali 19. junija.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.