Za Listo Virant kompromisna rešitev izvršilnega odbora SDS, po kateri bi tožilstvo ostalo pod ministrstvom za pravosodje do 1. marca 2013, ni sprejemljiva. Po oceni Liste Virant je predlog "polovičarski, nesistemski, vsebinsko nekonsistenten in podcenjujoč do Državljanske liste kot koalicijskega partnerja".
Kot je Lista Virant zapisala v izjavi za javnost, podpira rešitev, da pristojnost za državno tožilstvo ostane na ministrstvu za pravosodje in javno upravo pod vodstvom njihovega ministra Senka Pličaniča: "S tem smo pripravljeni tudi prevzeti polno odgovornost za to področje."
"S takšnim predlogom smo želeli zapreti nepotrebno fronto koalicije z opozicijo, s pretežnim delom strokovne javnosti in s pravosodnimi institucijami, da bi se lažje posvečali prioritetnim vprašanjem reševanja gospodarske krize, finančne konsolidacije in vzpostavljanja pravne države," poudarjajo v Listi Virant.
Po mnenju Liste Virant se modrost pri upravljanju države ne pokaže s trmastim vztrajanjem pri svojem prav, ampak je treba včasih za splošno korist stopiti tudi korak nazaj: "Pristojnost za državno tožilstvo torej ostaja na ministrstvu za notranje zadeve, ampak naj bo jasno, da je to izključno po volji SDS. Naš predlog ostaja v veljavi in ga lahko SDS kadar koli sprejme."
"S tem je za nas zadeva z državnim tožilstvom zaključena in se z njo ne bomo več ukvarjali. SDS in ministru Gorenaku pa iskreno želimo veliko uspehov na področju državnega tožilstva," še v izjavi za javnost dodaja Lista Virant.
SDS: Za spremembo koalicijske pogodbe ni tehtnega razloga
Včeraj je namreč izvršilni odbor SDS razpravljal o točki koalicijske pogodbe, v kateri koalicijske partnerice predvidevajo prenos tožilstva s pravosodnega na notranje ministrstvo. V SDS ocenjujejo, da za spremembo koalicijske pogodbe ni tehtnega razloga, dopuščajo pa možnost kompromisne rešitve, ki bi jo koalicijski partnerji uveljavili s protokolom h koalicijski pogodbi.
Predlagajo, da se izvajanje pogodbe, ki se nanaša na pristojnosti ministrstva za notranje zadeve do državnega tožilstva, začasno odloži do 1. marca prihodnje leto. S spremembo zakona o vladi se skrajni rok za prenos tožilstva tako podaljša s 1. aprila 2012 na 1. marec 2013. Državno tožilstvo pa bi do omenjenega datuma ostalo pod pristojnostjo ministrstva za pravosodje.
Koalicijske partnerice naj bi najpozneje do 20. februarja 2013 ocenile premike pri delu tožilstva v prvi četrtini mandata. Če bo koalicija soglasno ocenila, da so bili prioritetni ukrepi uspešno izvedeni in da se je pregon velikega gospodarskega kriminala občutno pospešil, bo, kot so zapisali v izvršilnem odboru SDS, podprla vsebinsko spremembo zakona o vladi, s katero bo trajno prenesla državno tožilstvo nazaj na ministrstvo za pravosodje in javno upravo.
Če občutnih premikov pri delovanju tožilstva v tem času ne bo, koalicija zakona o vladi ne bo spreminjala, tožilstvo pa se bo trajno preneslo na ministrstvo za notranje zadeve, pojasnjujejo. Pravosodni minister pa bo v tem primeru prevzel odgovornost za enoletno zamudo ter nepreklicno odstopil najpozneje 1. marca 2013, so še zapisali v predlogu protokola k pogodbi.
Gorenak: 1. aprila bo vzpostavljen direktorat za tožilstvo
Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je spomnil, da lahko koalicija odločitev o prehodu tožilstva pod ministrstvo za notranje zadeve spremeni samo pod pogojem, da se s tem strinja vseh pet koalicijskih partnerjev, torej s spremembo koalicijske pogodbe. Ker se Lista Virant s kompromisnim predlogom ne strinja, tožilstvo torej ostane pod ministrstvom za notranje zadeve. Dodal je, da umestitev tožilstva pod ministrstvo za notranje zadeve sicer "ni zelo pogosta evropska praksa, a da v Evropi poznamo tudi take primere".
Navedbe medijev o tem, kako bo policija nadzorovala tožilstvo in kako bo tožilstvo podrejeno policiji, je označil za "zlonamerne špekulacije in neumnosti". "Tožilstvo je samostojna služba države za pregon kriminala in taka tudi ostaja, čisto vseeno je, kateri minister izvaja zakonske pristojnosti. Problem, ki ga imamo, pa je zakon o državnem tožilstvu," je poudaril Gorenak.
Po starem zakonu o državnem tožilstvu je imel namreč minister po Gorenakovih besedah do tožilske organizacije "nekaj malih pristojnosti, med drugim zagotavljati sredstva, prostore, opremo, kako izobraževanje in smo že bili pri koncu". "Zakon o državnem tožilstvu, sprejet lani jeseni, pa je ministrove pristojnosti močno razširil. Se bojim, da je gospod Zalar mislil, da bo večni minister," je še menil Gorenak in dodal, da zdaj te pristojnosti prihajajo pod ministrstvo za notranje zadeve in jih mora izvajati on.
Ob tem je napovedal, da namerava 1. aprila vzpostaviti direktorat za tožilstvo in položaj državnega sekretarja za to področje, ki po njegovih navedbah ne bo politik. "Na tem področju ne maram politikov, želim najti strokovnjaka s področja pravosodja," je dejal. V tem kontekstu je minister še spomnil, da je generalnemu državnemu tožilcu Zvonku Fišerju ponudil spremembe zakona o državnem tožilstvu, ki bi pomenile večanje njegovih pristojnosti za učinkovitejše delo tožilske organizacije. Gorenak je izpostavil, da odgovora še ni dobil, ga pa pričakuje.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.