Slovenija

Lista ministrov v parlamentu

Ljubljana, 12. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mandatar za sestavo nove vlade Anton Rop je v parlament poslal listo 16 ministrskih kandidatov, ki vsebuje tri nova imena. Kandidat za šolskega ministra je Slavko Gaber, kandidat za finančnega ministra je Dušan Mramor, za ministrico brez listnice na področju regionalnega razvoja pa je DeSUS predlagal Zdenko Kovač.

Tone Rop
Tone Rop FOTO: POP TV

Rop je napovedal, da bodo v delovanju vlade uvedli nove pristope po vzoru nekaterih skandinavskih držav. "Delali bomo projektno. Za tiste projekte, ki bodo najpomembnejši in so ključne prioritete vlade, bo neposredno odgovoren predsednik vlade, ki bo vodil posamezne delovne skupine, v katerih bodo ministri. Ti ministri pa bodo delovali tudi znotraj posameznih skupin," pojasnjuje Rop. Kot je še dodal, je ekipa ministrskih kandidatov, na kateri so tudi tri nova imena, dobra.

Zdenka Kovač
Zdenka Kovač FOTO: POP TV

Ministrico brez listnice Zdenko Kovač je predlagala stranka upokojencev DeSUS, odločitev pa je potrdil tudi izvršni odbor stranke, ki se ga je udeležil novoizvoljeni predsednik vlade Tone Rop. Kovačeva ni članica nobene stranke. Od 1997 do 2000 je bila državna sekretarka na ministrstvu za delo, ko je bil Rop minister za delo, nato pa je prevzela Pospeševalni center za malo gospodarstvo (PCMG). Center naj bi bil podporno okolje za pospešen razvoj podjetništva, obrti in samozaposlovanja v Sloveniji ter za promocijo podjetniške kulture, je zapisano na spletni strani PCMG. Ustanovitelj centra, na katerem je zaposlenih 39 ljudi, je vlada, matično ministrstvo pa je gospodarsko ministrstvo. Kovačeva je povedala, da bo v primeru izvolitve njen ključen izziv vzpostavitev koordinacije med ministrstvi v novi vladi Antona Ropa, kar naj bi omogočilo skladen regionalni razvoj.

Po Ropovem prepričanju je pomembno, da ministri čim prej zasedejo svoja mesta in vlada začne z delom, obenem pa večjih sprememb v vladi, ki jo bo vodil v prihodnjih dveh letih oziroma v drugi polovici parlamentarnega mandata, ne napoveduje.

Na seznamu sta poleg Kovačeve še kandidat za novega finančnega ministra Dušan Mramor ter kandidat za ministra za šolstvo Slavko Gaber, ki naj bi na tem mestu zamenjal Lucijo Čok.

Kandidati za ministre se bodo, kot določa poslovnik DZ, najprej tri in najkasneje sedem dni po vložitvi predloga kandidatur predstavili delovnim telesom DZ in odgovarjali na vprašanja poslancev. Po zadnjih napovedih predsednika DZ Boruta Pahorja bodo t.i. hearingi ministrskih kandidatov prihodnji teden v ponedeljek in torek. Opozicija je že napovedala, da bo to priložnost izkoristila za celovito inventuro dela ministrov v prvi polovici mandata. Po predstavitvi vseh ministrskih kandidatov pa bodo poslanci prihodnji teden, po napovedih predsednika DZ v četrtek dopoldne, glasovali o njihovem imenovanju - glasovali bodo o listi kandidatov za ministre v celoti. Slovenija naj bi tako dobila novo vlado, še preden se bo poslovil dosedanji predsednik države Milan Kučan in pred DZ zaprisegel novoizvoljeni predsednik Janez Drnovšek.

DeSUS-u je uspel "veliki met"

Generalni sekretar DeSUS Pavel Brglez je povedal, da je stranki sredi mandata "uspel veliki met", saj doslej v vladi niso imeli svojega ministra, zaradi česar so imeli "nesorazmeren vpliv na vladno politiko".

Zdenka Kovač, kandidatka DeSUS-a
Zdenka Kovač, kandidatka DeSUS-a FOTO: POP TV

Kot je znano, je DeSUS v koalicijskih pogajanjih zahtevala dva ministra, in sicer ministra brez listnice za regionalni razvoj ter ministrskega svetnika. Glede kandidata za ministra svetnika pa naj bi predlog "konkretizirali" kasneje, saj njegovo imenovanje ministrskega svetnika ni povezano z odločitvami državnega zbora. O spremembah v vrstah ministrskih svetnikov naj bi tudi po Ropovih napovedih govorili kasneje, saj je najpomembneje, da vlada začne čim prej delovati.

Kar 13 ministrskih mest ostaja istih

Med devetimi ministri, ki po koalicijski pogodbi "pripadajo" LDS, poleg že omenjenih dveh novih imen predlaga Rop dosedanje ministre: za zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ministra za obrambo Antona Grizolda, ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, ministra za okolje, prostor in energijo Janeza Kopača, ministra za zdravje Dušana Kebra, ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja ter za ministra brez listnice za evropske zadeve Janeza Potočnika.

V vladi naj bi bili tako še naprej po trije dosedanji ministri iz ZLSD: minister za notranje zadeve Rado Bohinc, minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski in ministrica za kulturo Andreja Rihter in SLS: minister za pravosodje Ivan Bizjak, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But ter minister za promet Jakob Presečnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10