Nekdanji poslanci SNS napovedujejo, da bodo tudi v okviru poslanske skupine nepovezanih poslancev (Lipa) ravnali vsebinsko in načelno. Kritični do ravnanja vlade na področju zniževanja inflacije in blaženja njenih posledic se bodo tudi Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac podpisali pod zahtevo za izredno sejo o inflaciji.
Po besedah vodje nove poslanske skupine Pečeta je osnovno vprašanje, kje je Slovenija danes. "Žal ne moremo odgovoriti, da je na dobri poti. Vsak dan slišimo nove napovedi stavk in nove stavkovne zahteve, vsak dan nas obdarijo z novimi podražitvami," je dejal.
Po Pečetovem mnenju predsednik vlade Janez Janša še vedno zanika, da bi bilo stanje v državi slabo ter gradi svojo politiko na uspešni gospodarski rasti in proračunskem presežku. Peče se obenem tudi sprašuje, kje državljani to visoko rast občutimo.
'Vlada navaja netočne vzroke za nastalo inflacijo'
"Če držijo navedbe o gospodarski rasti in proračunskem presežku, zakaj potem vlada prodaja državno premoženje, zakaj se dvigujejo cene in zakaj je večji del delojemalcev nezadovoljnih," se sprašuje Peče. Po njegovih besedah vlada še vedno navaja netočne vzroke za nastalo inflacijo. Poudarja, da so bile vlade in parlamenti ostalih članic EU v okviru monetarne in fiskalne politike sposobni ublažiti negativne vplive, tudi če prihajajo iz tujine, medtem ko si pri nas predsednik vlade zatiska oči in ušesa, ne pa tudi ust.
Napovedane stavke podpirajo
V poslanski skupini napovedane stavke podpirajo in pozdravljajo, da so se "ljudje zdramili". Peče zavrača očitek, da so stavke politično motivirane: "To pomeni, da se ljudje, ki dajejo takšne insinuacije, ne sprašujejo, kako lahko nekdo preživi s 300 ali 400 evri na mesec." Po njegovih besedah je vse preveč takšnih politikov, ki slepo sledijo predsedniku vlade in njegovim kapitalskim interesom, ne pa ciljem države.
Lačni državljani
Po besedah Barbare Žgajner Tavš je problematično to, da danes v Sloveniji živi 47.000 revnih otrok in pol milijona lačnih Slovenk in Slovencev. Žgajner Tavševa opozarja, da se je 40 odstotkom slovenskih gospodinjstev znižal socialni standard, kar je po njenem mnenju alarmanten podatek. Predlagane vladne socialne ukrepe poslanci in poslanka ocenjujejo kot pesek v oči, saj bodo ti začeli veljati šele v drugi polovici letošnjega leta.
"Če bi imela vlada Janeza Janše resen namen, leta 2006 ne bi sprejemala ukrepov na področju socialnih transferov, tako pa je vsilila enega najbolj kritičnih in nepravičnih zakonov, in sicer o usklajevanju transferov," meni poslanka in opozarja, da je bilo zaradi zakona v letu 2007 oškodovanih 300.000 ljudi. Vlada bo po njenem mnenju sedaj z zakonom o varstvenem dodatku le delno popravil napako, ki je bila storjena zavestno.
Žgajner Tavševa je še opozorila na ključni vladni dokument, program stabilnosti, po katerem bi se skupni delež proračunskih odhodkov za socialne transfere v BDP zmanjšal za 0,7 odstotka. "To je sramota, ker se na drugi strani premier Janša baha z visoko gospodarsko rastjo in presežkom v proračunu." Poslanka pravi, da je varčevanje na tem segmentu katastrofa, in napoveduje, da bo poslanska skupina gradila na odpravljanju tovrstnih anomalij.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.