Eden od letakov, ki so se pred meseci pojavili v Ljubljani, fotografijo smo pridobili neuradno, je bil denimo nalepljen pred bežigrajskim stadionom. Na letaku pa portret in tako staro kot novo ime v petek pred ljubljanskim hotelom likvidiranega Satka Zovka, prej Kekiča.
Ko je Zovko videl plakate, naj bi, kot poroča bosanski portal, pobegnil nazaj v Bosno in Hercegovino in se dalj časa skrival v gozdovih blizu hrvaške meje. Nato pa se vrnil v Slovenijo. Da načrtujejo njegovo eksekucijo, pa naj bi tako bosanske kot slovenske organe pregona obvestil tudi Zovko sam.
"Slovenska policija je imela informacijo, Satko Kekić je prijavil bosanskim policijskim agencijam, da se pripravlja njegova likvidacija, pojavljali so se plakati z njegovo sliko, kjer se je pozivalo k njegovi likvidaciji, torej bilo je samo vprašanje časa, kdaj se bo to zgodilo," o okoliščinah pravi bosanski novinar Avdo Avdić.
Sploh po tem, ko je izstopil iz programa zaščitenih prič, v katerega je bil Zovko vključen, ker naj bi namreč pričal v več primerih zoper zloglasni mafijski združbi Kavaški in Škaljarski klan tako v Bosni kot v Sloveniji.
"Po mojih podatkih naj bi bil tudi povezan z umorjenim Igorjem Mančičem, ki je bil tudi lani sredi belega dneva ustreljen v Ljubljani celo pred svojimi majhnimi otroki, za tistim umorom pa je verjetno res stal Kavaški klan," pravi penologinja in novinarka Večera Damijana Žišt.
"Satko Kekić je bosanskemu pravosodju ponujal razkritje vseh podrobnosti v zvezi z umorom Eldina Čerimoviča, ki je pričal o podrobnostih akcije Eskobar, zaplembi plantaže marihuane, ki se je nahajala na meji med Bosno in Hrvaško. S plantažo je upravljal Dino Muzaferović in po mojih informacijah tudi za tokratno likvidacijo stoji ekipa Dina Muzafirovića," meni Avdić.
Varovanje tožilke
Zovko naj se sicer ne bi pretirano skrival, z novo identiteto naj bi se, poroča bosanski portal, celo hvalil, na družbenih omrežjih pa javno objavljal, kje se nahaja in s kom se druži. Še naprej pa naj bi se ukvarjal z nezakonitimi posli in se sestajal s člani kriminalnih združb, varovanju pa se na koncu odrekel sam. Policija pa je po likvidaciji poostrila varnost nad sodniki in tožilci, ki sodelujejo v postopkih zoper Kavaški klan. Tudi nad prej manj varovano tožilko Matejo Gončin, ki pa z varovanjem še vedno ni zadovoljna, pravi njen odvetnik. Skrbi jo namreč in po eksekuciji še toliko bolj, da bi informacije o njej iz Policije odtekale.
"Že vsak povprečen, razumen človek razume, da je to silno nevarno. Na drugi strani pa imamo te silne strokovnjake, ki naj bi jo varovali, pa vidite, kakšne napake delajo, jo spravljajo v nevarnost," pojasnjuje odvetnik Gončinove David Sluga.
Kar je Policija sicer že zanikala. Prav umorjeni Zovko pa naj bi na predlog tožilstva pričal na ponovnem sojenju proti vpisničarki specializiranega državnega tožilstva, potem ko jo je sodišče oprostilo izdajanja tajnih informacij Kavaškemu klanu. Zovko naj bi namreč pričal, da naj bi do domnevnega šefa slovenske celice Kavaškega klana odtekali zaupni podatki Policije in tožilstva.
Brez pojasnil notranjega ministra
V oddajo smo povabili notranjega ministra Boštjana Poklukarja, da nam pove, kakšna je varnostna situacija v državi, ali je strah opozicije upravičen, vendar so nam sporočili, da ga v oddajo ne bo. Povabili smo tudi katerega koli poslanca Gibanja Svobode, v državnem zboru jih je 40, da povedo, ali je zaskrbljenost opozicije glede varnosti upravičena, v oddajo pa ni prišel nobeden.