Prvi semafor s podobo ženske v krilu v Sloveniji je zasvetil letos v Kranju ob mednarodnem dnevu žensk. Kranjska mestna občina ga je postavila pri Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj. A ker novi pravilnik takrat še ni veljal, je silhueta ženske delovala zgolj en dan, je danes na novinarski konferenci zatrdila ministrica Alenka Bratušek. A to ne drži. Naša televizija je namreč danes v Kranju posnela ta isti semafor, kjer pešce še vedno usmerja lik ženske s krilom. Ob tem se zastavlja vprašanje, kako to, da ministrici niso poznane stvari, ki se odvijajo v njenem domačem kraju?
Na infrastrukturnem ministrstvu novi ukrep vidijo kot nediskriminatornost na simbolni ravni
A morda dobronamerna novost, ki daje več pozornosti ženskam, ni padla na najbolj rodovitna tla. Na družbenih omrežjih namreč odmevajo očitki, zakaj ženske sploh povezujejo s krilom in ali lik s hlačami ni zgolj simbol človeka, ki ne ponazarja razlike med spoloma … "Tudi sama sem bila zgrožena, ko sem brala določene komentarje na spletu, povezane s tem pravilnikom," se je na odzive javnosti odzvala ministrica. Prepričana je, da bi časi, ko so bile ženske obsojene na slabši položaj v družbi in so imele manj pravic od moških, morali biti že zdavnaj mimo. "Če je sprememba pravilnika, ki daje možnost uveljaviti prometno signalizacijo na prehodu za pešce na način, da je na signalu tudi ženska silhueta v krilu, problem, potem se sprašujem, kakšna družba je naša Slovenija," je poudarila. Sprememba pravilnika po njenih besedah namreč zgolj daje možnost, da se poleg silhuete v hlačah uporabi tudi silhueto v krilu, ne gre pa za obvezo.
To pomeni, da se občine po novem lahko same odločijo, ali bodo imele semaforje za pešce z likom ženske ali moškega. Ministrica pa si bo prizadevala, da bodo v prihodnosti ob državnih cestah zaživeli semaforji s silhuetami s krili: "Želim si, da bi jih nekaj postavili do konca leta. Da državnemu proračunu ne delam dodatnih stroškov v tem trenutku, se bom zavzemala, da bodo tam, kjer država gradi nove ceste in se ti semaforji postavljajo na novo."
Ostali prometni znaki so določeni z dunajsko konvencijo, so torej predpisani in se jih ne da spreminjati, je še pojasnila ministrica in znova poudarila, da si želi, da bodo ženske v prihodnosti vsaj enakovredne moškim kolegom.
Ob tem se zastavlja vprašanje, zakaj se na ministrstvu ukvarjajo s semaforji, ko pa se zgodba drugega tira železniške proge Divača–Koper na drugi strani vleče več kot 20 let? Zakaj ženske silhuete, ko pa Korošci o izgradnji hitre ceste oziroma tretje razvojne osi poslušajo lažne obljube vlad že vsaj 15 let in zato pot do Ljubljane traja tri ure z avtobusom, dve uri z avtom ali kar pet z vlakom? Zakaj je moralo preteči toliko let, da so poslanci prvo zeleno luč zakonu o državnem poroštvu za projekt drugi tir in del tretje razvojne osi prižgali šele prejšnji teden?
KOMENTARJI (613)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.