Libijski predsednik vlade Bagdadi al Mahmud je na povabilo Boruta Pahorja prišel na uradni obisk v Slovenijo. V ospredju pogovorov je gospodarsko sodelovanje med državama, predvsem v luči nekaterih velikih poslov slovenskih gradbincev v Libiji ter možnosti libijskih investicij pri nas. Z namero po boljši povezanosti pa bo odslej v Libiji stalo tudi slovensko veleposlaništvo.
Predsednik vlade Libije in minister za ekonomijo in industrijo Mohamed Ali al Hvej sta po plenarnih pogovorih s predstavniki slovenske vlade podpisala sporazum o gospodarskem sodelovanju ter sporazuma o znanstveno-tehničnem sodelovanju med obema državama. V prostorih Gospodarske zbornice Slovenije pa so se med seboj spoznavali tudi slovenski in libijski gospodarstveniki, nato pa bo premier svoje goste počastil s slovesno večerjo na gradu Brdo.
Slovenska ambasada in libijske milijarde
Slovenski in libijski premier sta se dogovorila za odprtje slovenske ambasade v Libije ter njihove ambasade pri nas. Pahor v tem vidi poseben politični in gospodarski razlog, saj bo tako sodelovanje med državama lažje in hitrejše.
Po pogovoru sta predsednika vlad razkrila, da ima Libija mnogo interesov, med katerimi so tudi vstopanje v bančni sistem, zdravstveni turizem, lesarska industrija, steklarska industrija, infrastruktura in gradbeništvo. Zelo si želijo sodelovanja z Luko Koper, pri nas pa želijo tudi graditi in prodajati nepremičnine, je dodal Pahor. Libijski predsednik vlade je poudaril tudi možnost, da bi državi vstopali na tuje trge kot partnerski državi.
Po Pahorjevih besedah si Slovenija prizadeva za desetkratno povečanje blagovne menjave z Libijo v dveh letih. Na lanski slovensko-libijski poslovni konference je namreč libijska stran izpostavila, da ima za investicije trenutno na razpolago približno 65 milijard evrov, ki bi jih vložila tudi v slovenska podjetja. Kot je znano, pa je gradbeno podjetje SCT v Libiji že sklenilo za okrog 330 milijonov evrov vreden posel za gradnjo osempasovne avtoceste v mestu Bengazi.
Kaj bo s kamelami?
Sodelovanje med državama naj bi še vedno ogrožala neljuba situacija okoli dveh kamel, ki ju je premierju Borutu Pahorju novembra lani podaril libijski voditelj Moamer Gadafi. Ti sta namreč še vedno v Libiji, na pot pa se ni odpravil niti šestletni lipicanec Napolitano, ki ga je Slovenija podarila v zameno. Po besedah predstavnikov vlade naša država še vedno išče rešitev, s katero ne bo užalila Libije. V skladu z evropskim pravnim redom in ostalo zakonodajo bi morali kameli pred prihodom v Slovenijo v primerno karanteno, velik problem pa je tudi iskanje primernega prostora.
"Njihov voditelj in oblasti ne bi razumele, če Slovenija in ko Slovenija izreče željo, da bi se morda izognili poklonu, ki so nam ga dali," je pred časom poudaril Pahor. "To je za ta svet nekaj nedopustnega in ne razume, da bi mi imeli tako željo, ker je to največ, kar lahko arabski svet da kot znak spoštovanja. Evropski predpisi pa so zelo zahtevni," je pojasnil.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.