V lezbični, gejevski, biseksualni in trans skupnosti ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji in transfobiji, 17. maju, opozarjajo na nesprejemljivo vedenje, s katerim se soočajo. Pozivajo k spoštljivim družbenim odnosom. Letošnji dan se v mednarodnem pogledu osredotoča na potrebo mladih iz omenjene skupnosti, da odraščajo v varnem okolju.
Po zadnji raziskavi med lezbijkami in geji, ki se je dotaknila tudi nasilja nad njimi, je več kot polovica vprašanih že doživelo nasilje zaradi svoje spolne usmerjenosti. Najpogostejša oblika nasilja je bilo psihično nasilje, v približno četrtini primerov pa fizično nasilje.
Najbolj nevaren prostor tako za lezbijke kot geje je javni prostor, denimo ulica in bari. Verbalno ali fizično obračunavanje z geji in lezbijkami je v določenih mladostniških skupinah način dokazovanja in potrjevanja svoje heteroseksualne mačistične identitete, navajata avtorja raziskave Alenka Švab in Roman Kuhar.
Lezbijke, geji, biseksualne in trans osebe, ki so pogosto žrtve ustrahovanja, opuščajo šolanje in imajo zato manjše možnosti na trgu dela, opozarjajo na fakulteti za socialno delo v Ljubljani.
Ravnanja, ki so sovražna do istospolnih, biseksualnih ali trans oseb, pri žrtvah povzročajo stres, depresijo, tesnobo in celo srčno kap ali samomor.
Diskriminacije ne bi smelo biti
Na slovenskem zunanjem ministrstvu so poudarili, da ''kulturne, tradicionalne in verske vrednote ne smejo biti razlog za kakršnokoli diskriminacijo, vključno z diskriminacijo zaradi spolne usmerjenosti in spolne identitete. Navkljub prizadevanjem mnogih držav in določenemu napredku na tem področju, se lezbijke, geji, biseksualne, transseksualne in interseksualne osebe (LGBTI) marsikje po svetu žal še vedno srečujejo s sovražnostjo, predsodki, diskriminacijo, nadlegovanjem, trpinčenjem in celo nasiljem. Z začetki diskriminacije se srečujejo najprej doma, v šoli in v družbi, ki jih obdaja. Zaradi tega je pomembno izobraževanje za človekove pravice''. Dodali so, da se Slovenija prizadeva za odpravo diskriminacije na tem področju.