Na današnjo vložitev pobude Levice na Ustavno sodišče je reagiral obrambni minister Matej Tonin. Dejal je, da so vse države v EU okrepile varnostno infrastrukturo in obrambo. "Med njimi je tudi Slovenija, zato to potezo Levice v sedanji situaciji, v kateri smo se znašli, vidim kot pobalinsko. Pobalinstvo, ki nam jemlje dragoceni čas, kjer je že na daleč jasno, da njihova pobuda ne bo uspešna, ker je ustava jasna. Zato je neodgovorno, kar počnejo," je poudaril in dodal, da bodo vztrajali. Verjame, da bodo projekt nakupa oklepnikov uspešno pripeljali do podpisa še v tem mandatu.
V levici prepričani, da so boxerji predrag in nepotreben nakup
DZ je namreč 2. februarja ratificiral sporazum z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), kar bo omogočilo nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer za Slovensko vojsko. Ker so v Levici prepričani, da gre za predrag in nepotreben nakup orožja, so v DZ 9. februarja s 6800 podpisi vložili pobudo za zakonodajni referendum, s katerim so želeli preprečiti vladne načrte za nakup osemkolesnikov.
"Z zakonom o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski do leta 2026 je vlada Janeza Janše za oboroževanje predvidela kar 780 milijonov evrov. Od tega kar 412 milijonov evrov za nakupe bojnih kolesnih vozil boxer, glede katerih v Levici zahtevamo referendum," so v Levici povzeli danes.
Vatovec: Ocenjujemo, da je nakup nesmiseln, v tem trenutku še bolj kot kdaj prej
Po njihovih besedah je namreč nesmiselno nameniti toliko denarja za nakup vojaške bojne opreme, ko pa se Slovenija sooča z zdravstveno, socialno in gospodarsko krizo, ki je med drugim posledica covida-19. "Gre za vprašanje, o katerem mora zadnjo besedo imeti ljudstvo," so poudarili. "Ocenjujemo, da je nakup nesmiseln, v tem trenutku še bolj kot kdaj prej," pa je ob tem dejal poslanec Levice Matej T. Vatovec.
DZ je namreč 21. februarja sprejel sklep, da je referendum o tej temi nedopusten. S tem je sledil stališču vlade, da v skladu z ustavo referenduma ni mogoče razpisati o zakonih o ratifikacijah mednarodnih pogodb. Sporazum med vlado in OCCAR pa je po mnenju DZ mednarodna pogodba.
S tem se niso strinjali v Levici, kjer menijo, da ne gre za mednarodni sporazum, s katerim bi se Slovenija povezovala v neko resno mednarodno organizacijo, ampak za "nek konzorcij držav, ki bodo kupovale te oklepnike". Zato so že ob prepovedi referenduma napovedali, da bodo sklep izpodbijali na ustavnem sodišču.
Danes so svoje stališče še podrobneje utemeljili, češ da je sporazum mednarodni akt nepogodbene narave, ki predstavlja šele podlago za nadaljnje sklepanje dejanskih mednarodnih pogodb, ki so potrebne za nakup bojnih vozil boxer: "Sam sporazum nima nobenih finančnih posledic in za državo ne prinaša nobenih pravic in dolžnosti, zato je za preverbo mnenja državljank in državljanov najprimernejši akt."
Po njihovem mnenju je vprašljiv tudi status OCCAR. Kot so dejali, ne gre za nepristranskega posrednika, ampak za pravno osebo, ki služi kartelizaciji vojaške industrije držav članic.
Vlada sicer načrtuje nakup 45 vozil boxer. Cena uradno še ni znana. V zadnjih petih letih je sicer od prvotnega povpraševanja s tedanjih 207 milijonov evrov za 56 oklepnikov narasla na 412 milijonov evrov za 53 vozil.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.