Levica je pripravila predlog novele stanovanjskega zakona, ki bi občinam omogočil omejevanje "nevzdržne rasti" stanovanjskih najemnin. Kot so sporočili, je predlog posledica "zgrešenih stanovanjskih politik" in preskromne ponudbe neprofitnih stanovanj, zaradi česar osebe z nižjimi prihodki težko pridejo do primernega stanovanja.
Kljub ustavnemu določilu, da država ustvarja možnosti, da si lahko državljani pridobijo primerno stanovanje, po ugotovitvah Levice za najemnike te možnosti skorajda ni. Cene stanovanj so namreč visoke, javni stanovanjski skladi delujejo slabo in so finančno podhranjeni, najemnine zasebnih stanovanj pa "gredo v nebo".
Kot je poudaril vodja poslanske skupine Levica Luka Mesec, se nova stanovanja prodajajo po več kot 3000 evrov za kvadratni meter, cena rabljenih stanovanj pa je v nekaterih predelih Ljubljane praktično enaka kot cena novih.
"Stanovanja so predraga, še posebej za mlade, ki se za povrh soočajo še z vse večjo prekarizacijo trga dela. Zaradi finančne negotovosti in slabega plačila za opravljeno delo mladi ne dobijo stanovanjskih kreditov, dolgoročno varčevanje za nakup nepremičnin pa je zanje praktično nemogoče. Lastno stanovanje tako za večino ostajajo zgolj nedosegljive sanje," je opozoril poslanec.
Kategorizacija stanovanj nad katero bi bdelo ministrstvo za okolje in prostor
V Levici bi zato dali občinam možnost omejevanja višine in rasti najemnin glede na različne kategorije stanovanj. Vsa najemna stanovanja bi morali lastniki pred tem kategorizirati, kategorizacijo pa bi izvajalo ministrstvo za okolje in prostor.
Uvedba takšnega ukrepa na državni ravni po ocenah Levice ne bi bila smiselna, saj so razmere v posameznih občinah zelo različne. "Vendarle pa po urgentnosti stanovanjske situacije nekatere občine izrazito izstopajo. Poleg občanov Ljubljane in obalnih občin, kjer ponudba stanovanj najbolj zaostaja za povpraševanjem, bi z uvedbo tovrstnega ukrepa pridobili tudi Mariborčani," so prepričani.
V Sloveniji se po navedbah Levice o možnosti regulacije tržnih najemnin še ni govorilo, čeprav v tujini to ni novost. Kot najbolj znan in uspešen primer navajajo omejitev rasti v Berlinu, dobre prakse na tem področju pa je po njihovih besedah mogoče najti tudi v Gradcu.
Bivši graški svetnik za stanovanjsko politiko Ernest Kaltenegger bo tudi eden od gostov dogodka v Ljubljani, na katerem bodo v organizaciji Levice razpravljali o stanovanjski politiki za 21. stoletje. Poleg Mesca bosta med drugim sodelovala še Anja Planišček in Uroš Miklanović iz socialnega podjetja Zadrugator.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.