Odbor za zdravstvo je danes, kot že rečeno, obravnaval predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki odpravlja sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in ga prenaša v obvezno zdravstveno zavarovanje. Novela Levice med drugim predvideva tudi uvedbo prispevka na kapitalske dohodke po stopnji 7,36 odstotka.
Sejo odbora za zdravstvo so prvič prekinili že kmalu po začetku, ko so koalicijski člani želeli odmor, ki so ga izkoristili za razpravo z ministrom za zdravje Alešem Šabedrom o dopolnilih.
Kot je po prekinitvi dejal poslanec LMŠ Robert Pavšič, so po vseh pogovorih koalicije, Levice in pristojnih ministrstev poiskali "skupni imenovalec", ki so ga še lahko vnesli v svoj predlog dopolnil, s katerim bi "hitreje prišli do dejanske ukinitve dopolnilnega zavarovanja in načrtovanja nadaljnjih ukrepov, ki jih je že napovedalo ministrstvo za zdravje".
Koalicija svojo podporo predlogu Levice tako sedaj pogojuje s sprejetjem njihovih devetih dopolnil, s katerimi po besedah Pavšiča ukinjajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje in uvajajo pavšalni prispevek.
Do takega načina postopanja koalicijskih strank je bil oster Mesec, saj so v Levici koalicijske stranke k pripravi dopolnil pozivali en mesec.
Da se tako poslanske skupine kot zakonodajno-pravna služba DZ opredelijo do dopolnil, potrebujejo več časa, je ocenil predsednik odbora in poslanec Levice Franc Trček. Člani odbora so tako z 11 glasovi za in nobenim proti izglasovali prekinitev obravnave predloga Levice. Kot je napovedal Trček, bodo člani odbora o nadaljevanju obravnave pravočasno obveščeni. Tako še ni jasno, kdaj se bo odbor na to temo ponovno sestal.
Zakonodajno-pravna služba je po hitrem pregledu dopolnil še pred prekinitvijo sicer opozorila na vprašanje dopustnosti dopolnil, saj da se dotikajo povsem novih vsebin, ki imajo naravo drugih zakonov.
Še v ponedeljek, ko je minister predstavnikom koalicije predstavil svoj predlog za ukinitev dopolnilnega zavarovanja in uvedbo obvezne pavšalne dajatve, ki bi se stekala na zavod za zdravstveno zavarovanje, je koalicija izrazila načelno podporo temu predlogu in je bilo pričakovati, da bo predlog Levice danes zavrnjen.
Usoda prvega od predlogov Levice za preoblikovanje zdravstvenega zavarovanja še nejasna
Še pred prekinitvijo obravnave predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju na odboru za zdravstvo pa je potekala seja odbora DZ za finance, na kateri članom odbora ni uspelo končati obravnave predloga novele zakona o prispevkih za socialno varnost, s katerim bi v Levici nadomestili izpad prihodkov ob ukinitvi zdravstvenega zavarovanja.
Zbiranje prispevkov za zdravstveno zavarovanje je nepravično, to je edini davek, ki ga vsi plačujemo v enakem znesku, je o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, kot je urejeno v Sloveniji, dejal Mesec. "Nehajmo se slepiti, to je davek. Če želimo do zdravstvenih storitev priti brez doplačila, ga moramo plačevati vsi," je opozoril.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je anomalija v sistemu financiranja zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji, je še poudaril Mesec. Poslanci Levice bi ga zato ukinili, izpad prihodkov pa nadomestili z dajatvijo, ki bo po njihovih pojasnilih bolj pravična in splošna.
V predlog novele zakona o prispevkih za socialno varnost so tako zapisali zvišanje prispevnih stopenj za obvezno zdravstveno zavarovanje s 1. januarjem 2021, ko bi dopolnilno zdravstveno zavarovanje ukinili. In sicer bi zaposlenim zvišali prispevno stopnjo za eno odstotno točko, delodajalcem pa za 1,6 odstotne točke. Prav tako bi zvišali prispevno stopnjo za samozaposlene.
"Da jaz s svojimi 3000 evri poslanske plače odštejem za dopolnilno zdravstveno zavarovanje enako kot upokojenka s 400 evri pokojnine, ni pravično," je k podpori predlogu novele zakona pozval Miha Kordiš (Levica).
Člani odbora za finance so ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja sicer naklonjeni, a ne na način, kot ga predlagajo kolegi iz Levice. Kot je pojasnil Robert Pavšič (LMŠ), nasprotujejo predlaganemu zvišanju prispevkov tako za delodajalce kot delojemalce.
Predlog novele zakona bi podprli tudi v SNS, a kot je dejal poslanec te stranke Jani Ivanuša, analize OECD kažejo, da so prispevki za socialno varnost v Sloveniji že zdaj previsoki.
Monika Gregorčič (SMC) je opozorila na izpad sredstev, do katerega bi prišlo zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. "Vi bi to storili na tak način, da bi dodatno obremenili gospodarstvo, poleg tega pa še kapitalske dohodke," je očitala poslancem Levice. To je po njenem mnenju skregano z ekonomsko logiko.
Po predlogu novele zakona bi se sredstva za Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije res povečala, vendar pa bi se hkrati zmanjšali prihodki državnega in občinskih proračunov. "Ne zasleduje torej javnofinančne vzdržnosti, zato ga vlada ne podpira," je povedala Natalija Kovač Jereb s finančnega ministrstva.
Enako je dejal Tomaž Pliberšek z ministrstva za zdravje. "Nismo proti ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, mora pa biti ta premišljena in izvedena na način, da se bo zasledovalo tudi cilj javnofinančne vzdržnosti in uravnoteženosti državnega proračuna, ta predlog pa tega cilja ne zasleduje," je dejal.
Predlogu novele zakona o prispevkih za socialno varnost se tako ne obeta zadostna podpora, vendar pa člani odbora razprave niso uspeli pripeljati do konca. Sejo so morali namreč prekiniti, saj se je ob 14. uri začela seja odbora DZ za zdravstvo.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.