V parlamentarno proceduro je Levica, sicer neusklajeno s koalicijo, vložila predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter zakona o prispevkih za socialno varnost, s katerima želi ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
S prvo novelo odpravljajo sistem dopolnilnega zavarovanja in ga nadomeščajo s prenosom v obvezno zdravstveno zavarovanje. Novela med drugim predvideva tudi uvedbo prispevka na kapitalske dohodke. Z novelo zakona o prispevkih za socialno varnost pa urejajo dvig prispevnih stopenj za obvezno zdravstveno zavarovanje za različne kategorije zavarovancev, s katerimi bi ob ukinitvi dopolnilnega zavarovanja zagotovili izpad sredstev.
"S tem v Levici udejanjamo dogovor s koalicijo. V sporazumu o sodelovanju med nami in vlado Marjana Šarca je jasno zapisana časovnica, kjer je navedeno, da bo septembra zakon vložen, to delamo danes, ter da bo obravnavan in sprejet na novembrski seji," je povedal koordinator Levice Luka Mesec.
"Vsebinsko smo zakon s koalicijo v večji meri uskladili in tudi finančni del smo v veliki meri močno zbližali," je pojasnil Mesec. Pogajanja o financah se bodo nadaljevala naslednji teden. "Če se ukine dopolnilno zdravstveno zavarovanje, bi bilo zelo nevarno pustiti odprto finančno plat. Nenazadnje se lahko zgodi, da vlada pade," je povedal.
Z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pa v Levici pogojujejo podporo proračunu. "Dokler nas vlada ne prepriča v nasprotno, je naš glas naravnan na proti," je dejal Mesec. Vendar to ni edini pogoj. "Proračun bo moral biti tudi razvojen in socialen," je dodal.
Po pogajanjih z vlado so v predlogu zakona obremenili tudi skupine, ki po prvotnem predlogu niso bile obremenjene. Po besedah poslanca Levice Mihe Kordiša upajo, da se bodo o finančnem delu dogovorili pred začetkom novembrske seje.
Dvig prispevnih stopenj za obvezno zdravstveno zavarovanje
Zaradi izpada sredstev, ki jih komercialne zavarovalnice namenijo za izplačilo škod, bo Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije po navedbah Levice za nemoteno in neprekinjeno zagotavljanje zdravstvenega varstva za vse zavarovance tako treba zagotoviti vsaj dodatnih 528 milijonov evrov.
V Levici bi to zagotovili z dvigom prispevnih stopenj za obvezno zdravstveno zavarovanje za različne kategorije zavarovancev v zakonu o prispevkih za socialno varnost. S predvidenimi dvigi vseh prispevnih stopenj v novelah zakonov bi po izračunih stranke zagotovili "dodatna sredstva v vrednosti 566,3 milijona evrov, ki zagotavljajo vzdržnost financiranja ter širjenje in razvoj zdravstvenih storitev".
Kot je med drugim razvidno iz predloga novele zakona o socialnih prispevkih, bi se prispevna stopnja za obvezno zdravstveno zavarovanje za delodajalce s 6,56 odstotka dvignila na 8,16 odstotka oziroma za 1,6 odstotne točke. Po izračunih Levice bi delodajalci s tem zagotovili 252 milijonov evrov.
Za zaposlene bi se prispevna stopnja s 6,36 odstotka dvignila na 7,36 odstotka oziroma za eno odstotno točko, s čimer bi prispevali 157,8 milijona evrov. To pomeni, da se bi se jim zaradi dviga prispevnih stopenj znižala neto plača, pri čemer je višina tega znižanja odvisna od višine bruto plače. Stranski učinek dviga prispevnih stopenj je davčna razbremenitev zavezancev pri dohodnini, tako bo po oceni Levice končni učinek na neto dohodek za veliko večino zaposlenih pozitiven.
Dodatnih 26,9 milijona evrov bi glede na predlog novele zagotovili z naslova dviga prispevkov za samozaposlene. Njim bi se prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje, ki se obračuna kot seštevek prispevka za zaposlene in delodajalce, s sedanjih 13,45 odstotka povišal na 16,05 odstotka oziroma za 2,6 odstotne točke.
Prav tako bi v Levici izpad sredstev nadomestili še z uvedbami novih stopenj za različne kategorije zavarovancev v zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
Predvidena tudi uvedba prispevka na kapitalske dohodke
V noveli tega zakona so med drugim predvideli uvedbo prispevka na kapitalske dohodke po stopnji 7,36 odstotka. S tem bi lastniki pasivnih virov dohodka, kot so dividende, obresti nad tisoč evrov, dobički iz kapitala ter dohodki iz oddajanja premoženja v najem, prispevali 62,5 milijona evrov.
Zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bi bili vsi upokojenci razbremenjeni plačila premije za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Vendar pa se jim bo zaradi uvedbe prispevka na pokojnino po enoodstotni stopnji znižala pokojnina, pri čemer bo višina znižanja odvisna od višine pokojnine, je še razbrati iz obrazložitve predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu. S tem bi po izračunih Levice zagotovili 67 milijonov evrov, učinek na neto dohodek vseh upokojencev pa naj bi bil pozitiven.
Tudi sicer so v Levici prepričani, da bo po njihovem predlogu po ukinitvi dopolnilnega zavarovanja več kot 95 odstotkov ljudi na boljšem.
KOMENTARJI (336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.