Tako je tudi v marcu, ko vladajočo politiko odobrava slaba tretjina vprašanih (30,7 %). Več kot polovica vprašanih (53,3 %) vladi nasprotuje. Povečalo se je število neopredeljenih (16 %).
Med strankami dobra dva meseca pred evropskimi volitvami občutno vodi Janševa SDS. Če bi bile volitve danes, bi največjo opozicijsko stranko podprla več kot petina vprašanih (21,5 %). Sledi Golobova Svoboda (14,3 %), iz najhujše politične krize pa so izplavali Socialni demokrati. Vrnili so se na položaj tretje stranke v državi in na spodnjo mejo svoje običajne javne podpore (5,6 %). Sledita Nova Slovenija (4,6 %) in – pozor – neparlamentarni Pirati (3,1 %).
Ti so pridobili na račun skoraj pol manjše podpore Levici kot mesec prej, ki se je po odhodu udarnega dela levega krila stranke očitno znašla v krizi. Sledita še SLS (2,2 %) in Resnica (1,9 %).
Največja stranka ostajajo neopredeljeni. Dobrih 22 odstotkov (22,2 %) vprašanih ne ve, koga bi volili. Skoraj 12 odstotkov (11,8 %) ne bi izbralo nobene od obstoječih političnih opcij. Ostali (2,8 %) niso želeli odgovoriti.
Med politiki pa pri vrhu status quo. Volivci so najvišjo povprečno oceno prisodili predsednici republike Nataši Pirc Musar. Sledita najbolj priljubljena politika opozicijske SDS Anže Logar in koalicijske SD Matjaž Han.
Četrta je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, peti finančni minister Klemen Boštjančič, šesta pa novinka na lestvici – nova pravosodna ministrica Andeja Katič.
Prvak opozicijske NSi Matej Tonin je skočil na osmo mesto. Koordinatorica Levice Asta Vrečko je padla na devetega. Šef SDS Janez Janša je 11.
Sledi še en novinec na lestvici, novi podpredsednik in uradni govorec vlade Matej Arčon, medtem ko je njegov šef, predsednik vlade Robert Golob, na lestvici zgrmel za pet mest. Zadnja je tudi tokrat odhajajoča predsednica SD Tanja Fajon.
KOMENTARJI (602)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.