Po mnenju Levice bodo na podlagi zakona nekateri revni dobili 150 evrov, "ki ga bodo poleg plačil položnic lahko zapravili za kar koli bodo hoteli. Do dodatkov bodo upravičeni tudi prenekateri člani vlade, prav tako gospodinjstva, ki sicer sploh niso revna".
Opozorili so, da se bo na predlog vlade denar delil pomladi, praktično en teden pred volitvami. Toda že oktobra lani je bilo jasno, da bodo nekaj stoodstotne podražitve energentov na svetovnih trgih številna gospodinjstva pahnile čez rob revščine, medtem ko bodo gospodinjstva, ki že životarijo, postavljena pred dilemo, ali zmrzovati ali stradati.
Ob tem izpostavljajo, da bo denar razdeljen razmeroma naključno. "Na eni strani ga bodo dobili revni, na drugi strani ga bodo dobili ministri, ker imajo pač štiri otroke. Zaradi tega naj bi bili slednji praktično na istem kot upokojenci s 300 evri pokojnine," so dodali.
Nabor upravičencev je po mnenju Levice določen precej arbitrarno. "Zato se lahko zgodi, da bo gospodinjstvo z dvema upokojencem, s pokojninami višjimi od minimalne plače, upravičeno do kar dvakrat po 150 evrov, medtem ko gospodinjstvo z dvema zaposlenima na minimalni plači ne bo dobilo niti centa," opozarjajo.
Poudarili so, da so zato v Levici že pred štirimi meseci od vlade zahtevali nujne ukrepe za omilitev posledic podražitev energentov. V začetku letošnjega leta so skupaj z ostalimi opozicijskimi strankami predlagali zakon o energetskih vavčerjih za socialno najbolj ogrožene. Koalicija ga je zavrnila, konec januarja pa je vlada državnemu zboru predlagala v sprejetje zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi visokih cen energentov. Tako bo vsem socialno najbolj ogroženim pripadal energetski vavčer v višini 150 evrov.
"Denar za predvolilne bombončke bo vlada sunila kar iz podnebnega sklada, kjer se sicer zbirajo sredstva velikih onesnaževalcev s toplogrednimi plini in so namenjena blaženju posledic podnebnih sprememb in prilagajanju nanje," so še dodali.
K predlogu zakona bo stranka vložila več dopolnil, s katerim med drugim predlagajo, da se t.i. energetski vavčerji razdelijo v 15 dneh po uveljavitvi zakona, razdeljujejo pa naj se glede na dohodek gospodinjstva, kar je tudi sicer praviloma vedno kriterij za dodeljevanje različnih oblik pomoči. Predlagajo tudi, da se denar vzame iz državnega proračuna, tako kot se je jemal denar iz tega naslova za pomoči gospodarstvu in kmetijstvu.
Ker vlada predlaga izenačenje vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina samo za tri mesece, od februarja do aprila, bodo v Levici z dopolnilom predlagali še izenačitev pravic od 1. januarja 2022 naprej.
Glede zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu so se oglasili tudi v stranki Naša deleža. Nepovezana poslanka in članica zunajparlamentarne stranke Naša dežela Mateja Udovč je v ponedeljek predstavila predlog dopolnila, s katerim želijo čebelarje postaviti v enakopravni položaj. Do pomoči bi bili tako upravičeni vsi čebelarji, ki so nosilci kmetijskih gospodarstev in imajo vsaj pet panjev.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.