Zgodilo se je nekaj, kar se ne zgodi velikokrat v politiki. Stranke se strinjajo. Tako sta pred nekaj meseci o referendumu o Jeku2 soglašale leva in desna politična stran, le Levica se s koalicijskimi strankami in opozicijo ni strinjala.
"Ta koalicija, ki se je oblikovala gre onkraj koalicije, kot vemo sta tako NSi kot SDS zelo za ta projekt. Jaz mislim, da bi v tem trenutku morali čim več narediti na področju energetske samooskrbe, ampak tu lahko spremljamo, kaj počnejo druge države ampak se vse usmerja v obnovljive vire energije, v sonce in veter in vodo in tu ima Slovenija še velik potencial," je dejal Matej Tašner Vatovec, vodja poslancev Levice.
A poslanec NSi, Jernej Vrtovec je dejal, da vidi vlogo Levice predvsem politično. "Je edina stranka v tej državi, ki bo nasprotovala nuklearni tehnologiji in drugem bloku. In tukaj iščejo svoj prostor pod soncem iz oportunističnih razlogov, ne pa ker bi imeli rešitev, na kakšen način proizvesti dovolj električne energije brez nuklearne tehnologije. To je praktično nemogoče."
Da naprednjše tehnologije uporabljajo vedno več elektrike, opozarjajo tudi podporniki jedrske energije. "Z razvojem umetne inteligence se poraba povečuje eksponentno. Ne bomo uspeli s sedanjimi viri zagotoviti dovolj električne energije, to je jasno, že sedaj imamo električne energije premalo in smo odvisni od uvoza," je poudarila Tamara Langus, urednica portala Jedrska.si.
Jeseni nas bo čakalo to referendumsko vprašanje na lističu ampak ali bo to edino odločanje državljanov? Da bi morali o Jeku2 še enkrat odločati na referendumu, ko bo na mizi končna investicijska odločitev, je sicer pozvala že predsednica republike.
"Zna se zgoditi, da bomo šli še na en referendum, ampak o tem, ko bo znanih več podrobnosti in ko bo znano ali si ljudje sploh želijo ta projekt ali ne," je bil jasen vodja poslancev SD, Jani Prednik.
Tri mesece pred referenudomom o drugem bloku nuklearke še vedno ugibamo, kdaj bomo državljani oddali svoj glas, pojasnila smo iskali tudi v največji vladni stranki gibanje svoboda, a neuspešno. Zdaj je jasno le, da bo referendum novembra. "Dogovor je bil zaenkrat na neformalni ravni tretjo nedeljo v novembru, če bo kak drugi datum jaz samo upam, da ga bomo dve koalicijski in dve opozicijski stranki 100 odstotno potrdili," je poudaril poslanec SDS Tomaž Lisec.
A delovna skupina se bo v začetku septembra še enkrat usedla in takrat naj bi bil pravi datum vendarle znan.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.