Ali lahko parlamentarna večina razpravlja in glasuje o domnevni protiustavnosti opozicijske stranke Levica? Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je o tem zahteval mnenje parlamentarnih pravnikov, ki je po naših informacijah že spisano. Na podlagi tega bo Zorčič predvidoma danes sprejel odločitev, ali bo sklical zahtevano izredno sejo državnega zbora ali pa takšne debate ne bo dovolil.
"V Sloveniji so ustavno zaščitene vrednote, med drugim tudi zasebna lastnina, podjetništvo, vse tisto, kar je temelj modernega demokratičnega sveta. Vrednota, ki je ustavno zaščitena, je tudi svoboda govora. Vse to program Levice direktno napada," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Branko Grims iz SDS. V njem, po besedah Grimsa, med drugim kot cilj navajajo tudi "odpravo kapitalizma", ter da bodo "lastništvo podjetij prenesli v roke države in lokalne skupnosti" in "ustanovili delavske, kmečke in potrošniške zavode". "Vse to so popolne značilnosti socializma, ki ni združljiv z našo ureditvijo," dodaja Grims.
"V Sloveniji je samo ena stranka, ki ruši ustavno ureditev in to počne iz dneva v dan, in to je SDS," je na to odgovoril koordinator Levice Luka Mesec. "Več protiustavnosti, kot smo jih videli v zadnjih dveh letih, nismo videli prej v 30 letih. Levica je bila ves ta čas eden glavnih branikov svobode medijev, svobode govora, svobode združevanja, demokracije in razumemo, da smo jim trn v peti." Dodal je, da je stranko Levico "težko za kaj okriviti", saj za sabo nimajo koruptivnih afer, kilometrine kadrovanja po državnih podjetjih. "Da bi SDS svoj radikalizem, za katerim sedaj vleče še NSi, upravičil, si poskuša izmisliti bavbava na Levici."
"Dejstvo je, da bolj protiustavne in protidemokratične poteze kot to, da ne bodo več volivci odločali, kdo sedi v parlamentu in kdo ne, si ne moremo zamisliti. Tukaj vidimo zametke totalitarizma," je bil oster Mesec.
Grims se je na to odzval z besedami, da je zgolj navedel citate programa Levice z njihove spletne strani. Mesec pa – "ne mislim se na noben način zagovarjati pred Brankom Grimsom". "Dejstvo je, da smo v Levici za drugačen ekonomski sistem od tega, ki ga poznamo, tega nismo nikoli skrivali. Smo za širitev demokracije. Smo za to, da delavci, zaposleni, dobijo glas pri upravljanju podjetij." Dodal je, da je nenazadnje tudi to ustavna kategorija, saj 75. člen ustave "zelo jasno govori o delavskem soupravljanju kot ustavni pravici". Njihove ideje so radikalno drugačne od idej SDS, "ki poskuša v tej državi, tudi s prepovedjo drugače mislečih in celo strank, določati, kaj je v Sloveniji dovoljeno in kaj ne. Poskušajo vzpostaviti diktaturo ene stranke," pravi Mesec.
Grims je ob tem vztrajal, da program Levice ni združljiv z našo ustavno ureditvijo. "To, da ustava omogoča tudi socialno funkcijo lastnine, je bila mimogrede zahteva Jožeta Pučnika, ampak je mišljena popolnoma drugače. Mišljeno je, da je tisti, ki ima kapital, sestavni dejavnik v okolju. Vi pa govorite o tem, da boste vse razlastninili, podržavili, prenesli lastnino ... Po domače rečeno, boste vse oropali, kot smo to že enkrat videli, in potem imeli delavsko upravljanje in vse elemente socializma, ki so bili značilni za prejšnji režim," je bil jasen Grims.
Mesec je ob tem pozval, naj ljudje presojajo stranke po njihovem delovanju, ne po tem, kaj in kako njihove programe interpretira Branko Grims. Njegove besede pa je označil za podtikanja. "Mi smo se o svojem programu pripravljeni pogovarjati, a prostor za to so volitve."
V NSi so se odločili, da je potrebna razprava o tem, kako zavarovati naš ustavni red. "Mislim, da smo prav parlamentarci tisti, ki smo dolžni odpirati to razpravo in pozivati vlado ter državne organe, da po svojih pristojnostih ustavni red tudi zavarujejo," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poslanec NSi, Jožef Horvat. "Pred 30 leti smo se kot narod odločili, da gremo na samostojno pot. Dovolj smo imeli zatohlega, jugoslovanskega socializma. Dovolj smo imeli družbene lastnine. Dovolj smo imeli politične, komunistične elite. Naši podjetniki pa se niso mogli razvijati tako kot v drugih državah. Sprejeli smo ustavo, ki našo državo definira. Ustava je sveta stvar. V njej je zapisano tudi varovanje zasebne lastnine. Ne glede na to, ali gre za Levico z veliko ali z malo začetnico, kdorkoli širi ideje o nacionalizaciji – to moramo preprečiti."
Dodal je, da tudi uspešni slovenski podjetniki pravijo, da so zaradi napovedane nacionalizacije tik pred tem, da bodo svoja podjetja selili iz Slovenije. "Takšne izjemne posledice ima lahko izjava, četudi enega poslanca Levice," je dodal Horvat. "Po 30 letih v NSi ne bomo dovolili, da pride do restavracije prejšnjega totalitarnega sistema."
Jerca Korče iz LMŠ pa je dejala, da se je treba vrniti k osnovi, ki je "pravno vprašanje ideje po sklicu te seje". "V 160. členu ustave je jasno zapisano, da lahko o morebitni protiustavnosti delovanja političnih strank presoja zgolj ustavno sodišče. In državni zbor kot institucija ni tisti kraj, kjer bi SDS in njena podveja NSi razpravljali o tem, ali je neka politična stranka protiustavna. Za to imamo ustavno sodišče. Lahko bi se s pobudo obrnili tja in povprašali o morebitni protiustavnosti. Ker nimajo argumentov, so se odločili za nek teater v državnem zboru."
KOMENTARJI (1235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.