Stranka Levica, ki je sicer zavrnila vstop v Šarčev petorček, ki ga sestavljajo stranke LMŠ, SD, SMC, DeSUS in SAB, a pristala na projektno podporo morebitne manjšinske vlade, je levosredinski peterici posredovala protokol projektnega sodelovanja.
Besedilo še ni znano, a šlo naj bi zgolj za tehnične podrobnosti na le nekaj straneh. V protokolu naj bi bilo opredeljeno postopkovno razmerje med Levico in vladnim petorčkom. Oziroma, besedilo protokola naj bi natančneje opredelilo, kako bo stranka Levica ravnala pri tistih postopkih, pri katerih bo vladna koalicija v parlamentu potrebovala njihovo podporo. Med drugim naj bi določalo, kako bi šesterica usklajevala proračun oziroma njegov rebalans, kakšna bi bila procedura ob morebitni vložitvi interpelacije ministra in podobno.
Besedilo pa naj bi oblikovali tudi s pomočjo Portugalske in Švedske, kjer že imajo izkušnje z manjšinskimi vladami, projektnim sodelovanjem in posledično pripravo takšnih protokolov.
Besedilo, ki naj bi ga oblikovali v dveh dneh, bo prestavljalo osnovo za nadaljnja vsebinska pogajanja. Ta naj bi se nadaljevala že v začetku prihodnjega tedna.
Vsebinska podlaga za morebitno sodelovanje 5+1 pa bo sicer osnutek koalicijske pogodbe, ki so jo stranke morebitne manjšinske vlade in Levica usklajevali prejšnji teden. A tudi tu ni vse rožnato. Med petorčkom in Levico naj bi še vedno obstajala velika razhajanja.
V učinkovitost manjšinske vlade zgolj s projektno podporo Levice dvomi predsednik SMC Miro Cerar, ki je v pismu članom Sveta stranke med drugim zapisal, da se mu zdi neprimerno kot osnovo za delovanje morebitne nove vlade sprejeti kompromisni sporazum z Levico, če ta v vladi sploh ne namerava sodelovati.
Nad idejo ni navdušena niti Alenka Bratušek, njena SAB naj v manjšinski vladi celo ne bi imela svojih ministrov, bi jo pa podprli na glasovanju v Državnem zboru.
V Levici sicer še vedno poteka interni referendum, katerega rezultati bodo znani 10. avgusta, na dan, ko se uradno zaključi tudi drugi krog iskanja novega mandatarja.
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.