Svetovni dan Zemlje, ki ga praznujemo 22. aprila, je letos v znamenju prilagajanja na podnebne spremembe, in to v povezavi z globalnim varovanjem naravnih virov – predvsem vode.
Podnebne spremembe so prisotne že povsod
Slogan letošnjega dneva je Obrazi podnebnih sprememb, opozarja pa na dejstvo, da so podnebne spremembe že povsod prisotne in vplivajo na življenjske razmere po vsem svetu.
Iz dneva v dan je teh vplivov in njihovih posledic več, na srečo pa se množijo tudi napori ozaveščenih ljudi, da je treba za življenju prijazno okolje ukrepati, poudarjajo na ministrstvu za kmetijstvo in okolje.
Na ministrstvu tudi opozarjajo, da se podnebnih sprememb že dolgo ne dojema več kot le okoljski problem, ampak tudi in predvsem kot razvojni izziv, saj prehod na nizkoogljično družbo zahteva ukrepanje predvsem na gospodarski ravni, ob pravilni izvedbi pa lahko prinese nov zagon gospodarstva in nova delovna mesta.
Prilagajanje na podnebne spremembe je tudi vprašanje z močno moralno in etično komponento, ker bodo najhuje prizadete najmanj razvite države, ki ne prispevajo veliko k podnebnim spremembam, ter seveda prihodnje generacije.
Vodo je treba varovati, saj so vodni viri omejeni
S podnebnimi spremembami pa so neločljivo povezane vode, ki predstavljajo nenadomestljiv naravni vir, življenjski prostor in vir številnih dejavnosti, pravijo na ministrstvu. Voda namreč ni običajna tržna dobrina, temveč dediščina, ki jo je treba varovati, saj so vodni viri omejeni.
Z vodo je zato treba ravnati skrbno, celovito in trajnostno, da jo ohranjamo v ustrezni količini in kakovosti, so prepričani na ministrstvu.
Voda pa je, poleg ključne življenjske funkcije, tudi bistveni element gospodarskega in družbenega razvoja ter vzdrževanja ekosistema preko ohranjanja naravnega vodnega cikla, postaja pa tudi čedalje bolj omejena dobrina.
Povečevanje števila prebivalstva in naraščajoča urbanizacija, intenzivno kmetijstvo, povečevanje rabe vode v industriji in pri pridobivanju energije obremenjujejo razpoložljive vodne vire. Poraba vode se je zadnjih 50 letih podvojila, medtem ko je kakovost vode zaradi onesnaževanja v povprečju upadla.
Voda je povezana z varnostjo v najširšem smislu, ki zadeva ne samo nacionalne varnosti države, temveč vključuje tudi vidik družbene odgovornosti in solidarnosti ter zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb ljudi. Kot strateška dobrina lahko spodbuja konflikt ali sodelovanje, pojasnjujejo na ministrstvu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.