
Med osnovnošolci bo 18.000 prvošolčkov, ki jim je, kot je poudaril šolski minister Slavko Gaber, treba nameniti še posebno pozornost. Šolsko leto 2004/2005 bo sicer med drugim zaznamovalo dejstvo, da bo delež devetletkarjev prvič presegel delež otrok, ki obiskujejo osemletno osnovno šolo.
Med ključnimi novostmi velja omeniti novo urejeno subvencioniranje šolske prehrane, pravilnika o novem šolskem redu v osnovnih in srednjih šolah ter možnost izbire dveh namesto treh izbirnih predmetov v devetletni osnovni šoli.
Srednje šole po Sloveniji bo v tem šolskem letu obiskovalo 103.000 dijakov, od tega bo 38 odstotkov gimnazijcev, 32 odstotkov jih bo obiskovalo srednje strokovne šole, 7,5 odstotka poklicne in 22 odstotkov nižje poklicne šole. Med dijaki, ki bodo obiskovali prvi letnik pa je razmerje nekoliko drugačno: 41 odstotkov bo gimnazijcev, 43 odstotkov jih bo obiskovalo strokovne šole, 16 odstotkov pa poklicne. Šolsko leto prinaša nekaj novih ali prenovljenih programov srednjega poklicnega izobraževanja, poskusno pa se bodo začeli uvajati tudi evropski oddelki gimnazij.
Tudi v srednjih šolah začne veljati nov pravilnik o šolskem redu, ki je preurejen in posodobljen ter šolam omogoča večjo avtonomijo pri vzgojnem delovanju. Med novostmi velja omeniti tudi projekt modernizacije financiranja in upravljanja šol, ki ga bodo letos poskusno uvedli v štirih srednjih šolah.
V vrtce bo v tem šolskem letu vstopilo 63 odstotkov predšolskih otrok, kar predstavlja 2,5 odstotka več kot lani. Na področju predšolske vzgoje bo šolsko leto zaznamovano z nadaljnjim povezovanjem z lokalno samoupravo in izvajalci programov predšolske vzgoje. Po besedah ministra Gabra novo šolsko leto prinaša še nadaljnjo stabilizacijo cenovne politike, saj je 80 odstotkov občin že prešlo na izračun cen po novi metodologiji, razlike med najnižjo in najvišjo ceno za vrtce pa znašajo 79 odstotkov.