Ob koncu letošnje zime si bomo ozaveščeni Slovenci tako kot slabi dve leti nazaj nadeli rokavice, prijeli vreče ter se podali na plano z enim samim razlogom – da naredimo to deželo zopet čisto. 24. marca bo namreč drugič v zgodovini Slovenije organizirana še večja in bolj intenzivna vseslovenska prostovoljska okoljska akcija Očistimo Slovenijo 2012.
Projekt se po besedah predstavnikov društva Ekologi brez meja tokrat povezuje v pobudo Očistimo svet 2012 in predstavlja največji okoljski prostovoljni projekt v zgodovini človeštva. "Cilji so zastavljeni še višje,“ pravijo organizatorji, ki ne skrivajo, da se bodo Slovencem tokrat pridružile tudi druge države. "Številne prostovoljske organizacije in skupine prostovoljcev širom po svetu si že nekaj mesecev skupaj prizadevamo ustvariti največji okoljski prostovoljni projekt v zgodovini človeštva z imenom Očistimo svet 2012,“ pravijo slovenski ekologi. Projekt bo sestavljen iz vrste enodnevnih čistilnih akcij na ravni držav ali velikih mest, te pa se bodo zvrstile od 24. marca do 25. septembra 2012. Priprave trenutno že potekajo v 83 državah. Ekologi računajo, da bodo uspeli povezati 300 milijonov prostovoljcev v vsaj 100 državah sveta.
Kako bo pri nas?
Čistilna akcija bo v Sloveniji potekala v soboto, 24. marca 2012, vanjo pa želijo organizatorji projekta povezati 250.000 prostovoljcev, ki bodo čistili odpadke na divjih odlagališčih, cestah, ulicah, okolicah šol in vrtcev ter sprehajalnih poteh. Organizatorji pričakujejo, da bodo prostovoljci na dan akcije na vsakega prebivalca Slovenije zbrali približno eno 120-litrsko vrečo odpadkov. K sodelovanju v projektu so še pred dnevom čiščenja vabljeni vsi, saj je ekipa v sodelovanju s partnerji pripravila širok nabor ozaveščevalnih, zabavnih, interaktivnih, informativnih in tudi nagradnih aktivnosti.
Ena od vodij projekta Očistimo Slovenijo 2012 in predsednica društva Ekologi brez meja Petra Matos verjame, da je Slovenija znova sposobna doseči energijo iz leta 2010. "Filozofija gibanja temelji na preprostem dejstvu, da prav vsak lahko nekaj naredi za boljši svet. Če povabi zraven še vse, ki jih pozna, je učinek toliko večji,“ pravi in pri tem poudarja, da je projekt do zdaj ponovilo že 16 držav, a smo bili Slovenci s 13,5-odstotno udeležbo daleč najboljši.
Udeležite se katerega od 30 ozaveščalnih dogodkov!
Tokratni cilji organizatorjev so več kot 10-odstotna udeležba, povezanost 1000 organizacij, posodobitev registra divjih odlagališč ter večja ozaveščenost pri ravnanju z odpadki. "Želimo, da ima projekt trajen učinek in da doseže prav vsakogar. Letos smo zato projekt gradili s poudarkom na ozaveščanju – pred samo akcijo pripravljamo 30 ozaveščevalnih dogodkov po vsej Sloveniji, več natečajev, Slovenija bo postavljena tudi pred 14-dnevne eko izzive, pripravljamo zanimivo nagradno igro, modno revijo, iskali bomo talentirane ekokomike. Organiziramo tudi dva strokovna dogodka, s 56 izobraževalnimi ustanovami pa že pripravljamo otroke in mladino, da do marca postanejo ekoglavce," je povedala Polonca Štritof, vodja komuniciranja pri projektu Očistimo Slovenijo 2012.
Pomanjkljiv inšpekcijski nadzor
Janez Matos, vodja skupine za popis Očistimo Slovenijo 2012, je poudaril: "Med vzroki za veliko število divjih odlagališč je treba posebej poudariti nekaznovanje nelegalnega odlaganja. Inšpekcijski nadzor je zaenkrat še pomanjkljiv, zato se storilcev ne odkrije, če pa se jih, se velik delež kazni sploh ne izterja. Projekt je idealna priložnost, da vsak od nas prijavi divja odlagališča, ki jih pozna in tako pripomore k pospeševanju reševanja te problematike. Register je namreč idealna osnova za ažurno in ekspeditivno delo inšpektorjev.”
Prijava odlagališč je anonimna in poteka na spletni strani www.ocistimo.si, kjer si lahko vsak naloži tudi aplikacijo za prijavo divjih odlagališč preko mobilnega telefona. “Vsako prijavljeno odlagališče bo prišlo v poštev za čiščenje v akciji Očistimo Slovenijo 2012,” je še dodal Matos.
100 občin že zavihalo rokave
Urša Zgojznik, vodja lokalne organizacije Očistimo Slovenijo 2012, je povedala, da se organizacija projekta že odvija v več kot 100 občinah, kjer je odziv povečini pozitiven. "Ugotavljamo, da je več občin po akciji leta 2010 sprejelo dodatne ukrepe na področju okoljevarstva. Tudi ljudje postajamo bolj pozorni na divja odlagališča,“ je izpostavila. Kot je še dejala, je več kot polovica letošnjih občinskih koordinatorjev pri projektu sodelovala že prvič, kar je tudi razlog, da tokrat priprave potekajo bolj gladko.
Projekt vreden okoli 25 milijonov evrov, za izvedbo potrebno 200 tisočakov v denarju
Čeprav vsi organizatorji projekta delujejo prostovoljno, izvedba tako velikega in obsežnega projekta predstavlja krepek finančni zalogaj. Matosova pravi, da na podlagi lanskoletnih izkušenj in letošnjih nadgradenj ocenjujejo vrednost projekta na 24,7 milijona evrov. Od tega bodo potrebovali okoli 200 tisoč evrov v denarju, milijon evrov v materialu in storitvah, 1,5 milijona sta vredna odvoz in vrečke, delo prostovoljcev pa je ovrednoteno največ – 22 milijonov evrov. "Pridobljeni denar bomo porabili za delno kritje stroškov telefona in goriva prostovoljcem,“ je še dodala.
Türk je častni pokrovitelj
K projektu je kot častni pokrovitelj pristopil tudi predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk ter 18 ambasadorjev projekta, prepoznavnih osebnosti v slovenskem prostoru, ki se bodo prostovoljno vključili v posamezne aktivnosti projekta in ga tako še bolj popestrili.
Se spomnite, kako smo čistili leta 2010?
Čistilne akcije konec marca leta 2010, v kateri je sodelovalo četrt milijona Slovencev, se je po uradnih podatkih udeležilo 246.000 prostovoljcev, kar je največji odstotek prebivalcev med tremi drugimi državami, ki so do takrat akcijo že izvedle – Estonijo, Latvijo in Portugalsko. Slovenci smo pobrali 60.000 kubičnih metrov odpadkov, kar je približno 12.000 ton. Rekordna udeležba je bila v Pivki, kjer si je rokavice nadela več kot tretjina vseh prebivalcev.
Čistili so vsi – od pomembnežev do čisto navadnih smrtnikov in celo njihovih najmlajših. Sodelovali so vojska, policija, potapljači, cel politični vrh, nogometaši, tudi naša redakcija 24ur.com. Lovke prostovoljcev so segle tudi v zamejstvo.
Čistili so po vseh kotičkih, v gozdu, po mestih, v rekah in jezerih. Med smetmi so našli kolesa, štedilnike, kopalne kadi, straniščne školjke, spodnje perilo, avtomobilske akumulatorje, mobilne telefone ... v Novi Gorici so iz reke Soče potegnili cel potniški avtobus! Okoli 50 mariborskih prostovoljcev je iz vode pri Hoški gramoznici skupaj z vojsko, policijo in potapljači potegnilo kar sedem avtomobilov.
Dan po akciji
Dan po akciji nas je zanimalo, ali bomo Slovenci v prihodnje z odpadki ravnali drugače. Naša spletna anketa, v kateri je glasovalo preko 5.600 ljudi, je pokazala, da 62 odstotkov Slovencev meni, da so bili že prej dovolj prijazni do okolja. 32 odstotkov jih je priseglo, da bodo postali prijaznejši, po tri odstotke ljudi pa je odgovorilo, da akcija ne bo vplivala na njihovo odgovorno ravnanje do okolja oziroma da jih stvar čisto nič ne zanima. Temu so sledile še fotografije naših bralcev, ki so dokazale, da je bila uspešno izvedena takratna akcija očitno le kaplja v morje. Vsi skupaj smo spoznali, da bo treba narediti še veliko, da bo naša mala dežela resnično čista.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.