Poslanka Lilijana Kozlovič iz največje parlamentarne stranke SMC meni, da so v letu po volitvah vzpostavili politično stabilnost, ki je prej ni bilo, kar je označila kot enega od velikih doseženih ciljev. Prav politična stabilnost je tudi po mnenju gospodarstvenikov "ključna za to, da se lahko začne razvijati gospodarstvo poleg tega, da so zagotovljeni ustrezni finančni viri", je dejala v izjavi za medije.
Obenem je naštela več po njenem mnenju pozitivnih korakov v prvem letu po volitvah, med katerimi je tudi uravnoteženje javnih financ, ter omenila podatke o dvigu gospodarske rasti in zmanjšanju števila brezposelnih. Kot pomembne na področju gospodarstva je izpostavila sprejete ukrepe za vzpostavitev ustrezne finančne discipline in spomnila na danes obravnavan predlog zakona o davčnih blagajnah, namenjen preprečevanju sive ekonomije. Ob tem pa dodaja, da eno leto ne pomeni celega mandata: "Vzpostavljena je platforma, na podlagi katere se bodo še naprej gradile spremembe."

Tanko (SDS): Cerar je dvolična oseba
Vodja največje opozicijske poslanske skupine SDS Jože Tanko, ki je znova poudaril, da so bile lanske volitve nelegitimne, pa je prepričan, da je leto po volitvah od velikih besed o drugačnih standardih, absolutni netoleranci do nezakonitosti in korupcije "ostala samo še megla". Premierja Mira Cerarja je označil za dvolično osebo, pričakuje pa tudi spremembe, bodisi na mestu predsednika vlade bodisi v strukturi koalicije.
Po njegovih besedah v letu po volitvah niso dobili na mizo nobenega akta, ki bi "kakor koli razbremenil ali izboljšal poslovno okolje, razen nekaj novih davkov". Tanko je kritičen do sprejetega izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu, ker omogoča vladi, da interpretira pravila drugače, kot so zapisana v ustavi. Tudi pri upravljanju z državnim premoženjem se pri nas po njegovem mnenju dela po balkansko.
Desus: Nič se ne bo sfižilo
Nasprotno pa Uroš Prikl iz vladne DeSUS verjame, da "se ne bo nič sfižilo" in dodaja, da bi bilo zelo neodgovorno, da bi državljani na volitve hodili vsake dve ali tri leta. Nič presenetljivega pa se mu ne zdi, da je v koaliciji treh političnih strank treba sklepati kompromise.
Ob tem je priznal, da ga skrbi, ker ljudje niso zadovoljni, a je hkrati prepričan, da njihovo volilno telo razume, da so v tem času in še bodo potrebni nekateri ukrepi, ki niso mogoče najbolj priljubljeni, so pa v interesu dolgoročne stabilnosti, finančne vzdržnosti, zagotavljanja pokojnin, socialnih transferov itn.
SD: Rezultati se kažejo
Da je sodelovanje v vladni koaliciji težko, sicer priznava vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, "saj se sprejemajo v veliki meri le težke odločitve". "Po drugi strani imamo močno opozicijo, tako z leve kot desne strani in je treba vse te napade odbijati," je dejal in dodal, da se rezultati vendarle kažejo. Ob tem je priznal, da ZL pomeni "nov moment" tudi za SD, saj je sicer "dober glas za socialne teme, a včasih je ta glas zelo nerealen in predvsem populističen".
Prepričan je, da je SD s svojim delovanjem v vladi zadržala pomembna socialna sidra. Glede na to, da je koalicija v prvem letu sprejemala ukrepe predvsem finančne narave, in bi lahko v drugem letu sprejela pomembne reforme, Han pričakuje, da bi lahko nato začeli sprejemati odločitve, ki bodo predvsem v prid malemu človeku.
ZL: Nismo odstopili od svojih predvolilnih obljub
S svojim delovanjem v prvem letu v parlamentu so zadovoljni tudi v ZL. Vodja njihove poslanske skupine Luka Mesec ocenjuje, da so "stranka, ki ni odstopila od svojih predvolilnih obljub, ki se iz dneva v dan trudi, da to, kar smo obljubljali pred volitvami, tudi udejanjamo". Ob tem je obljubil, da bodo po parlamentarnih počitnicah nadaljevali z enakim tempom.
Mesec sicer ocenjuje, da smo po volitvah dobili nadaljevanje istih politik z novimi obrazi. Ob tem je kritičen do strategije upravljanja kapitalskih naložb države in do nedavno sprejetega izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu. Cerar je po njegovih besedah dobil volitve z bolj levosredinsko retoriko, kot so politike, ki jih zdaj izvaja in bi jih lahko opredelili kot desnosredinske.
ZaAB: Naši in ne Cerarjevi uspehi
Predsednica ZaAB Alenka Bratušek, ki je pred lanskimi volitvami predsedovala vladi, pa je prepričana, da so višja gospodarska rast, manjše število brezposelnih in zgodovinsko nizka cena zadolževanja pravzaprav delo njene in ne Cerarjeve vlade. Priznava, da je trenutno v državi bistveno več stabilnosti in s tem tudi varnosti, kot je je bilo pred časom.
Cerarju pa zameri, da v prvem letu vladanja ni pokazal nekaj več energije in volje po spremembah v pravo smer, čeprav priznava, da se stvari ne da spreminjati čez noč. Prava preizkušnja koalicijo čaka jeseni s sprejemanjem novega proračuna, še meni.
NSi: Vlada ni dosegla tistega, kar so obljubili
Tudi predsednica NSi Ljudmila Novak pravi, da sama nad vlado in koalicijo ni razočarana, saj so v NSi za razliko od ljudi, ki so verjeli, da bo naredila več, vedeli, da nekdo, ki pride povsem nov na vlado, ne more hitro začeti reševati problemov. Prav tako pa raznovrstna koalicija težko usklajuje določene točke, nekateri partnerji pa da včasih delujejo tudi destruktivno, na primer v primeru privatizacije Telekoma.
"Zato ocenjujemo, da vlada ni dosegla tistega, kar so obljubili, dela prepočasi, ni izvedla pomembnih reform – na področju zdravstva bi moralo biti narejenega precej več, na področju gospodarstva, pravosodja, ter tudi davčne politike. In tudi zmanjševanje administrativnih ovir gre prepočasi," je dejala. Dotaknila se je še sodelovanja med NSi in SDS v opoziciji in ocenila, da je to občasno boljše, ne pa posebej zgledno.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.