
Vlada Marjana Šarca je, kljub nekaterim turbulencam, preživela prvo leto mandata. Iz Šarčevega kabineta so ob tem sporočili, da se prvo leto mandata zaključuje s stabilno in močno podporo javnosti vladni ekipi. Zapisali so, da krepitev zaupanja v delo vladne ekipe ni presenečenje, saj da sledijo "viziji predsednika vlade Marjana Šarca, da je osrednja naloga delo za ljudi".
Kot prednostna področja aktualne vlade so izpostavili zdravstvo, gospodarstvo in obrambno-varnostni sistem. "Izzivov je veliko, a v zgolj letu dni ni mogoče odpraviti vseh preteklih napak in pomanjkljivosti v sistemu ter narediti velikega napredka na vseh področjih naenkrat. Zato gremo korak za korakom, premišljeno uvajamo novosti in ob tem pozorno spremljamo spreminjajoče se razmere v mednarodnem okolju," so sporočili iz vladnega kabineta.
Krajšanje čakalnih dob in razbremenitev regresa
In katere dosežke vlada izpostavlja na področju zdravstva? Kot pravijo, so največ pozornosti namenili čakalnim vrstam. "V pilotnem projektu smo se lotili analize čakalne dobe na področju ortopedije, ki sodi med pet najdaljših čakalnih dob v zdravstvu. Ugotovitve tega projekta bomo uporabili pri oblikovanju nacionalnih ukrepov za reševanje čakalnih dob tako na področju ortopedije kot tudi na ostalih kritičnih področjih: kardiologiji, nevrologiji, revmatologiji in dermatologiji," so zapisali.
Pohvalili so se tudi s sprejetjem rebalansa proračuna za leto 2019, s katerim so postavili proračunski okvir in zagotovoili stabilne javne finance. V pripravi sta tudi predloga proračunov za leti 2020 in 2021. Izpostavili so še razbremenitev regresa, kar vidijo kot prvi korak na področju zmanjšanja stroškov dela in davčne optimizacije. Na trgu dela so uvedli tudi nekatere ukrepe za hitrejšo aktivacijo brezposelnih, na področju socialnih prejemkov so odpravili varčevalne ukrepe.
S čim se vlada hvali na področju gospodarstva?
Na področju gospodarstva je vlada poudarila skrb za izvoznike, ki so gonilo slovenske gospodarske rasti. Pristojni resorji skrbijo, da jih z najrazličnejšimi spodbudami ustrezno podprejo pri njihovem delovanju, prav tako strmimo k odpravljanju administrativnih ovir, pravijo na vladi. Med spodbudami so izpostavili spodbujanje digitalnega preoblikovanja podjetij, ki je eden izmed korakov k boljši konkurenčnosti naših podjetij na mednarodnih trgih. "Gospodarska diplomacija, ki lahko podjetjem pomaga okrepiti položaj na starih trgih ali olajša prodor na nove, je drugi tak gradnik, povezovanje z znanstveno sfero, naložbe v znanost in raziskave, ki smo jim v rebalansu proračuna za leto 2019 po dolgih letih povečali sredstva, pa tretji," so še našteli na vladi.

Šarčeva vlada je dejala tudi, da se zavedajo, da je za uspešno delovanje gospodarske diplomacije nujna prepoznavnost in pozitiven ugled Slovenije v mednarodni skupnosti. "Tu je Slovenija na dobri poti. Vse bolj zavzeto se uveljavljamo kot močna zagovornica človekovih pravic, ostajamo zagovornica vladavine prava in multilateralizma, k precejšnji prepoznavnosti pa bo zagotovo pripomoglo tudi predsedovanje Slovenije Svetu EU v letu 2021, na katerega se že pospešeno pripravljamo," so dejali.
Vlada je omenila tudi arbitražni sporazum in kot pravi, so z njegovim doslednim uresničevanjem poudarili zavezanost vladavini prava. Slednje pričakujejo tudi od vseh naših sosedov in partnerjev v Evropski uniji.
Spopadanje z nezakonitimi migracijami
Na področju migracij so v Šarčevem kabinetu izpostavili sprejetje strategije, s katero celovito pristopajo k upravljanju migracij. "Nezakonite migracije pomembno zaznamujejo delovnik številnih policistov in vojakov ob meji s Hrvaško, pa tudi vladnih funkcionarjev, ki se na ravni EU trudijo najti enotno evropsko rešitev. Ob tem smo okrepili dialog s prebivalci in lokalno skupnostjo, ki postajajo vse bolj pomemben partner pri varovanju naše domovine," so zapisali in poudarili, da je Slovenija varna država. "Da dobro varujemo državno mejo, uspešno upravljamo schengensko mejo in se učinkovito soočamo s povečanim številom nezakonitih prehodov državne meje, nam priznava tudi tujina. Aktivni pa smo tudi, ko se v težavah znajdejo "naši" ljudje, ki živijo v tujini: repatriacija 47 oseb slovenskega rodu iz Venezuele je za našo državo sicer precejšen logističen zalogaj, za Slovence po svetu pa nujen dokaz, da matična država ni pozabila nanje."
Kot so dejali, je spopadanje z nezakonitimi migracijami, nestabilnostmi v soseski, posledicami podnebnih sprememb in vojnih žarišč dokaz, da ne živimo izolirano od preostalega sveta. Vlada, kot pravi, zato budno spremlja dogajanje v mednarodni skupnosti, pa naj gre za informacijsko in kibernetsko varnost, hibridne grožnje ali za vse glasnejše klice, da je pred vrati nova recesija.
Med dosežki so našteli še ustanovitev Uprave za informacijsko varnost, načrte za izgradnjo prometne infrastrukture in okrepitev javnega potniškega prometa, tudi z uvedbo enotne vozovnice za vse oblike javnega prevoza ter uvedbo več kot 80 hitrih avtobusnih povezav.
Slovenija je trenutno v dobri gospodarski kondiciji, ugotavlja vlada, hkrati pa dodaja, da najnovejši domači in svetovni makroekonomski kazalniki vendarle zahtevajo večjo pozornost, zato signale in opozorila obravnavajo z vso resnostjo. "Slovenija je na morebitno poslabšanje razmer bistveno bolje pripravljena kot pred desetletjem, ko je zaradi naivnosti plačala visoko ceno. Zato lahko v drugo leto aktualnega mandata zakorakamo smelo in odločno zagrizemo v težko pričakovane strukturne reforme: pokojninski sistem, zdravstveni sistem, optimiziranje davčne zakonodaje," pravi vlada.
Nekateri ministri pozitivno ocenili prvo leto dela vlade
Ob prvi obletnici dela vlade Marjana Šarca so se odzvali tudi nekateri ministri in svoje delo ocenili pozitivno. Minister za zdravje Aleš Šabeder je po nekaj mesecih ministrovanja ocenil, da delajo v skladu s časovnico, prioritetami in načrti. Tudi pravosodna ministrica Andreja Katič je zadovoljna, izpostavlja pa medresorsko sodelovanje.
Šabeder, ki je funkcijo po odstopu Sama Fakina prevzel marca, je pred današnjo sejo vlade ocenil, da na ministrstvu delajo skladno z zastavljenimi načrti. "Upam in verjamem, da bomo vse cilje, ki smo si jih zadali za prvo leto in pol, torej do konca leta 2020, tudi dosegli," je dejal minister iz kvote največje vladne stranke LMŠ.
Ministrica za pravosodje iz vrst SD Katičeva je v današnji izjavi po seji vlade izpostavila, da jim je uspelo skozi sito državnega zbora spraviti tudi nekatere predloge, ki v minulem mandatu niso bili uspešni. Dobro ocenjuje medresorsko sodelovanje, zagotovo pa je po njenih besedah vedno prostor za izboljšave. Tako verjame, da bodo z vsakim dlje še boljše sodelovali v dobrobit vseh.
Kohezijski minister iz vrst SAB Iztok Purič se je danes že pohvalil, da so vzpostavili zadovoljivo delovanje informacijskega sistema in preprečili zaustavitev vračil iz bruseljske blagajne. V izjavi po seji vlade je ocenil, da služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko deluje v smislu vlade kot celote oz. so rezultati te službe tudi rezultati vlade. "Mislim, da smo s potezo rešitve informacijskega sistema in vseh postopkov znotraj evropske kohezijske politike opravili zelo pomembno nalogo," je dejal in povedal, da je na to ponosen.
Po današnjem koalicijskem srečanju je prvo obletnico dela vlade ocenil tudi vodja poslancev LMŠ Brane Golubović. Spomnil je, da je vlada manjšinska, kar pomeni, da je zavezana k dialogu. "Predvsem pa je ta vlada ustvarila normalnost v družbi, ljudje čutijo, da gre tudi njim dobro. Že to je bil velik napredek," je prepričan.
Samo v prve pol leta se je zamenjala četrtina ministrske ekipe
Sicer pa vlada med naštevanjem dosežkov ni omenjala turbulenc, ki jih je doživljala. V prvega pol leta Šarčeve vlade so se od 16 ministrov zamenjali štirje. Še en minister – Karl Erjavec – se je moral zagovarjati na interpelaciji, a jo je prestal.

Kot prvi je iz ministrske ekipe odšel kohezijski minister Marko Bandelli, ki ga je decembra zamenjal Iztok Purič.
Januarja je sledil odstop ministra za kulturo Dejana Prešička, ki ga je na funkciji nasledil Zoran Poznič.
Konec februarja je zaradi očitkov glede naročila makete za drugi tir iz časa vlade Mira Cerarja svoj odstop ponudil še minister za okolje in prostor Jure Leben, vlada pa je za njegovega naslednika imenovala Simona Zajca.
Marca je zaradi slabega zdravja odstopil še minister za zdravje Samo Fakin. Nasledil ga je Aleš Šabeder.
Manjšinska vlada je leto preživela tudi zaradi sodelovanja z Levico, ki pa je zdaj pod vprašajem. V koaliciji delo svoje vlade ocenjujejo kot dobro, opozicija pa je prepričana, da je bilo minulo leto leto izgubljenih priložnosti.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.