Dolgotrajnost postopka preverjanja terjatev je posledica zahtevnosti in obsežnosti stečajnega postopka, je večkrat poudarila stečajna upraviteljica Alenka Gril. Na Okrožnem sodišču v Celju je tudi štirikrat zaprosila za podaljšanje roka za pripravo končnega seznama preizkušenih terjatev. Sodišče ji je ugodilo in ji rok nazadnje podaljšalo do konca letošnjega leta, vendar pa so trije upniki uspeli s pritožbo na Višjem sodišču Ljubljana, saj zakonodaja takšnega podaljšanja roka ne predvideva, vendar pa sodišče novega roka ni določilo.
Grilova v zadnjem izrednem poročilu glede preizkušanja terjatev, ki je bilo na spletnih straneh Agencije za javnopravne evidence in storitve objavljeno 3. oktobra letos, ponovno poudarja zapletenost prijavljenih terjatev in njihovo število primerja tudi s stečaji drugih slovenskih gradbenih podjetij, kjer so upniki prijavili bistveno manj terjatev.
Skupno so upniki v stečaju Vegrada prijavili za okoli 2400 terjatev, znotraj posamezne terjatve pa je lahko bilo več zahtevkov. Skupno jih je bilo okoli 3100. V prvem krogu je Grilova s sodelavci preizkusila okoli 2600 zahtevkov, ostale pa so jim "izjemno zapletene prijave", med njimi terjatve s hipotekami in terjatve podizvajalcev. Vse preostale terjatve bodo po napovedih Grilove preizkušene do konca oktobra oziroma začetka novembra.
Vrednostno je bilo v prvem delu preizkušenih za okoli 63 milijonov evrov terjatev, od teh jih je bilo za 55 milijonov evrov priznanih in osem milijonov evrov prerekanih. Nepreizkušenih je ostalo za okoli 350 milijonov evrov terjatev.
Ob stečaju je v krovni družbi Vegrad brez dela ostalo 571 delavcev, stečaju pa so v naslednjih mesecih sledili stečaji tudi vseh hčerinskih oz. povezanih družb. Med njimi je "preživel" le Vegrad Projektivni biro, kjer je bila v začetku septembra letos potrjena prisilna poravnava.
Neurejene razmere v Vegradu in številne prijave so ob stečaju v Vegrad pripeljale tudi kriminaliste. Kriminalisti Policijske uprave Celje zaradi sumov nepravilnosti v poslovnem sistemu Vegrad obravnavajo več sumov kaznivih dejanj z različnih področij.
Kriminalisti Policijske uprave Celje so prejšnji teden zaradi suma storitev treh kaznivih dejanj poslovne goljufije ovadili odgovorno osebo družbe Vegrad iz Velenja. Po neuradnih informacijah naj bi bila ponovno ovadena nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, zoper katero so kriminalisti spisali že več ovadb.
Kot so sporočili iz celjske policijske uprave, kriminalisti sumijo, da je odgovorna oseba gospodarske družbe v letih 2009 in 2010 z različnimi izvajalci sklenila različne pogodbe za izvedbo gradbenih del. Pri tem je sopogodbenike spravljala v zmoto in jim prikrivala vrsto okoliščin glede izpolnitve svojih obveznosti. Zaradi neizpolnitve obveznosti so bili oškodovani za okoli 240.000 evrov.
Vegrad je v stečaju od 6. oktobra lani, s preteklim dogajanjem v tem gradbenem podjetju pa se intenzivno ukvarjajo kriminalisti in tudi posebna skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala.
Celjski kriminalisti zaradi sumov nepravilnosti v poslovnem sistemu Vegrad obravnavajo več sumov kaznivih dejanj z različnih področij. Od novembra lani so vložili že več kazenskih ovadb, neuradno tudi proti nekdanji direktorici Hildi Tovšak. Med drugim naj bi ji očitali neupravičeno uporabo tujega premoženja, davčne utaje, goljufije in oškodovanja upnikov, kriminalisti pa s preiskavami še nadaljujejo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.