Prvi januar je že tradicionalno dan za višje trošarine. Bencina in elektrike se vlada ni dotaknila, so pa na tapeti zgolj cigarete. Država dviguje trošarine za 4,1 odstotka. Cigarete bodo dražje, a številke še vedno ostajajo razmeroma okrogle. Največji uvoznik pravi, da bodo cigarete, ki so cenejše od treh evrov in pol, dražje za 5 centov, zavojček dražjih pa bo stal 10 centov več.
Prvi januar sta za dražitev izkoristila tudi Dars in Asfinag. Vožnja z Jesenic proti Beljaku ali nazaj skozi skoraj 8 kilometrov dolg najdaljši predor pri nas ne bo več stala 6,5 evra, temveč 7 evrov.
Tudi nekatera komunalna podjetja bodo dražila svoje storitve. V Piranu bosta vodovod in vodarina dražja za več kot četrtino, višje bodo tudi cene vodovoda v Mariboru - 5 evrov več bodo v povprečju plačevala gospodinjstva. A to ne pomeni, da ostali ne bodo. Še do konca marca imajo namreč podjetja čas, da ministrstvu pošljejo svoje izračune in prošnjo za dvig.
Tudi pogrebi bodo dražji. 507 evrov pogrebnine ne bodo več dobivali svojci vseh umrlih - zgolj socialno ogroženi. In še ena podražitev iz tujine, ki bo vplivala na večino državljanov - avstrijske vinjete. Za slabe 4 odstotke bodo dražje. od 83 do 8 evrov in bo stala vožnja po avstrijskih avtocestah v letu 2014. Čeprav so Avstrijci dražili, so bistveno manj, kot Dars pri nas. Zato je razkorak med cenama s 13 evrov zrasel na neverjetnih 27 evrov, saj letna vinjeta za osebna vozila pri nas po novem stane 110 evrov.
V veljavi že davek na nepremičnine
Sicer pa z današnjim dnem začne veljati zakon o davku na nepremičnine. Zajete so vse vrste nepremičnin, davčne stopnje so različne glede na vrsto nepremičnine, davčna osnova je posplošena tržna vrednost v registru nepremičnin. Davek bo za letos odmerjen na presečni datum 1. april.
Davek bo nadomestil davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, pristojbino za vzdrževanje gozdih cest in davek na nepremičnine večjih vrednosti. Davčni zavezanci bodo lastniki nepremičnin, lizingojemalci, neprofitni najemniki v denacionaliziranih stanovanjih ali imetniki osebne služnosti v primerih, ko je ta vpisana na celotni nepremičnini.
Stanovanjske nepremičnine, v katerih ima zavezanec stalno bivališče ali so oddane v odplačni najem, bodo obdavčene s stopnjo 0,15 odstotka, nerezidenčne nepremičnine pa s stopnjo 0,50 odstotka. Za nepremičnine, vredne več kot 500.000 evrov, bo za del nad to vrednostjo stopnja zvišana za 0,25 odstotne točke.
Več davčnih sprememb
Veljati začne nekaj sprememb davčne zakonodaje - o davku od dohodka pravnih oseb, o dohodnini in o davčnem postopku. Bolj bodo obremenjeni dohodki po avtorski in podjemni pogodbi, predvsem s prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Z današnjim se začenjata uporabljati noveli zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb ter o dohodnini. Novost pri obeh je, da večjih sprememb pravzaprav ni: obdavčitev podjetij bo namreč ostala nespremenjena, prav tako ostajajo na zdajšnji ravni olajšave in zneski iz lestvice pri dohodnini.
Novela zakona o davku od dohodkov pravnih oseb določa, da stopnja tega davka tudi v letu 2014 ostaja pri 17 odstotkih. Če je DZ ne bi potrdil, bi se stopnja obdavčitve podjetij, ki je še pred leti znašala 25 odstotkov in se je v zadnjih letih postopno zniževala, z današnjim dnem znižala na 16 odstotkov.
DZ je odpravil tudi samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z inflacijo. V skladu z novelo zakona o dohodnini bodo morali ti zneski po novem slediti rasti cen le v primeru, da bo ta presegla določeno mejo, in sicer tri odstotke na letni ravni. Stopnjo uskladitvenega koeficienta bo v tem primeru določil finančni minister.
Pri uvrstitvi posameznika v ustrezen davčni razred bodo torej v letu 2014 veljali takšni zneski, kot so veljali za leto 2013. Prav tako ostajajo v nespremenjeni višini davčne olajšave, od katerih se dve celo ukinjata: osebna olajšava, ki se priznava zavezancem po dopolnjenem 65. letu starosti, ter posebna osebna olajšava za čezmejne delovne migrante.
Danes pa začenja veljati tudi novela zakona o davčnem postopku, s katero se bo strožje obdavčilo zavezance, ki ne prijavljajo svojih prihodkov. Inšpektorji bodo lahko njihove prihodke vzeli pod drobnogled za deset let nazaj, če bodo pri tem ugotovili odstopanja od prijavljenega premoženja, pa bodo razliko obdavčili s 70 odstotki.
Dražje tudi globe za kršitve delovne zakonodaje
Globa za prekrške s področja dela in zaposlovanja na črno bo za posameznika odslej lahko tudi dvakrat višja od splošno predvidene. To namreč določa novela zakona o prekrških, ki začenja veljati z današnjim dnem. Novela sicer zakon tudi usklajuje z novelama zakona o političnih strankah ter zakona o volilni in referendumski kampanji.
Kazen za prekršek s področja dela in zaposlovanja na črno bo tako odslej lahko tudi bistveno višja od zakonsko predvidene globe, ki se za posameznika giblje med 40 in 5000 evrov.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.