Leto 2010 je skupaj z letom 2005 najtoplejše leto, odkar meteorologi spremljajo svetovne temperature. Po podatkih Agencije RS za okolje je bilo dolgoletno povprečje preseženo za 0,62 stopinje Celzija. "To je že 34. zaporedno leto, ki je toplejše od povprečja 20. stoletja,“ pravijo na Arso.
Tudi v Sloveniji je bilo po podatkih Arso leto 2010 nadpovprečno toplo, le na Kredarici so za dolgoletnim povprečjem zaostajali. Odkloni sicer niso bili izraziti, a povprečna temperatura zraka v zadnjih dvajsetih letih v Sloveniji kaže trend naraščanja. Najhladnejša leta smo na območju celotne države imeli pred letom 1980, najvišje pa se je letna povprečna temperatura povzpela v zadnjih desetletjih.
Imeli smo manj sonca in več padavin
V letu 2010 smo sicer imeli manj sončnega vremena kot v dolgoletnem povprečju, običajne vrednosti so za spoznanje presegli le v Ljubljani in na Goriškem.
Kot ponavadi je bilo največ padavin v zahodni polovici države. Na območju Julijskih Alp in Posočja so tako zabeležili nad 2000 milimetrov padavin. Povsod je bilo padavin več, saj je bilo dolgoletno povprečje preseženo povsod po državi. Meteorologi niso zabeležili rekordnih vrednosti, je pa v Ljubljani in Portorožu po podatkih Arso padla druga največja količina padavin od sredine minulega stoletja.
Izredni dogodki zaradi padavin
Na Arso so sicer zapisali, da je po nenavadno obilnih padavinah najbolj izstopal september, ko je v obdobju od 16. do 19. septembra močan dež povzročil hude poplave. To pa ni bil edini izredni dogodek tega leta. 9. in 10. marca sta nas prizadela močna burja in obilno sneženje, ki je zajelo vso državo. V notranjosti države je veter gradil snežne zamete, na Primorskem pa je pihala močna burja. Sunki so v Vipavski dolini dosegli 200 kilometrov na uro, pišejo na Arso.
Spomnili so tudi, da se je med 14. in 18. aprilom v ozračju nad Slovenijo zadrževal vulkanski prah islandskega vulkana, ki je povzročal težave predvsem v letalskem prometu.
Znatno škodo pa je povzročilo tudi nekaj poletnih neurij. Močno neurje s točo je 17. junija najbolj pustošilo po Barju in Grosupljem ter povzročilo precej škode. V obdobju od 10. do 24. julija je bilo po državi zabeleženih precej močnih nalivov, izstopala sta predvsem naliva na Obali in v Murski Soboti, kjer je padlo izjemno veliko dežja.
Sneg je nižine pobelil že ob koncu novembra, na Kredarici pa so 30. novembra zabeležili 275 centimetrov debelo snežno odejo, kar je rekordna novembrska višina, odkar potekajo meritve. Ob koncu novembra in začetku decembra je sneženje po državi povzročilo precej težav.
Kaj pa vreme po svetu?
“V letu 2010 smo bili v ekvatorialnem delu Tihega oceana priča tako El Niñu kot tudi La Niñi, kar je vplivalo na svetovno porazdelitev padavin in svetovno temperaturo,” so zapisali na Arso. Svetovno gledano je bilo po podatkih meteorologov leto 2010 najbolj namočeno od začetka spremljanja svetovnih razmer leta 1880.
Večina severne poloble pa je zabeležila tudi zelo mrzlo zimo. Rekordno mrzli in obsežni snežni viharji z močnimi padavinami so zajeli večino vzhodnega dela Severne Amerike, Evrope in Azije.
V Rusiji pa so poleti zabeležili vročinski val in gozdne požare, medtem ko so Pakistan zaznamovale katastrofalne poplave.
V sezoni orkanov je bilo na Tihem oceanu sedem poimenovanih neviht in trije orkani, kar je najmanj od sredine šestdesetih let. Površina ledu Arktičnega oceana se je širila do 31. marca, kar je rekordno dolgo, vendar se je kljub kratkemu talilnemu obdobju ponovno skrčila na tretji najnižji obseg, so še zapisali na Arso.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.