Zgodba: Dva potnika 4. novembra 2007 na letališču Jožeta Pučnika želita odleteti v München. Na karti napisana ura odhoda je 18.40. Ko prispeta na letališče, ju opozorijo, da bo letalo vzletelo 40 minut prej, ker 'v zimskem času letala letijo drugače', na kar bi ju 'morali opozoriti že v agenciji, kjer sta kupila karte'. Kako je to mogoče? Se to lahko zgodi? Kako pogosto? In kdo je kriv?

Adrijana Šelj, predstavnica za stike z javnostmi Adrie Airways, za 24ur.com razloži, da so prestavitve letov odvisne od tega, ali gre za redni ali čarterski polet. Redni leti so namreč točno določeni vnaprej, 15 minut pa je lahko zamude ali predčasnega vzleta. Pri čarterskih poletih morajo biti potniki malce bolj tolerantni, ker se leti določijo le dan vnaprej in večkrat prihaja do sprememb. Da bi letalo vzletelo več kot 15 minut prej, se po njenih besedah načeloma ne dogaja, saj si tega ne morejo privoščiti zaradi zračnih kontrol. Prestavitve letov se na ljubljanskem letališču ne dogajajo pogosto, ker 'mora letalstvo imeti vzpostavljen red'. Kar povzroča zmedo, je po njenem mnenju dejstvo, da se 25. marca zamenja vozni red iz zimskega časa na poletnega, takrat je treba biti še posebej pozoren na spremembe. Poletni vozni red 28. oktobra prestopi spet na zimskega.

Letalski prevoznik je dolžan preko agencije, kjer so karte kupili, potnike obvestiti o kakršnihkoli spremembah. Jaro Medl, direktor agencije za prodajo letalskih kart Medl d.o.o. je za naš spletni portal povedal, da na njihovi agenciji to tudi storijo, saj jim vsak kupec pusti kontakt. Če pa obvestila od letalske družbe ne dobijo, strank ne morejo opozoriti. Tega tudi ne storijo ob sobotah in nedeljah, ko ni nikogar na delovnem mestu, ali če se sprememba zgodi tik pred vzletom, saj morajo biti potniki na letališču že dve uri pred določeno uro odhoda. Na ljubljansko letališče mora potnik priti dve uri pred vzletom, v tujini na večjih letališčih (London, Pariz, New York...) pa zaradi dolgih postopkov prijave, kontrole in gneče celo tri ure prej.
Bonitete za potnike
Potniki so v primeru zamude, ki ni nastopila zaradi višje sile (na primer slabega vremena), deležni nekaterih bonitet.
Če let do zamuja več kot 2 uri, potnik dobi obroke hrane in osvežilne napitke, primerne čakalnemu času, dva brezplačna telefonska klica, brezplačno pošiljanje dveh sporočil po teleksu, faksu ali elektronski pošti. Če ima letalo zamudo več kot 5 ur, namesto vsega zgoraj naštetega potnik lahko dobi povračilo stroškov za letalsko karto, če se odloči, da zaradi zamude ne bo letel. Če bo letalo poletelo šele naslednji dan, potniku poleg hrane, pijače in brezplačnih sporočil pripadata tudi brezplačna namestitev v hotelu in prevoz. V primeru odpovedi leta ima potnik enake pravice kot pri zamudi, ki traja več kot 5 ur. Poleg tega pa mu mora prevoznik ponuditi možnost povračila denarja za vozovnico oziroma mu mora ponuditi vozovnico za drug let. V vsakem primeru pa ima potnik tudi pravico do odškodnine v razponu od 250 evrov (za let, krajši od 1.500 km), pa vse do 600 evrov.
||Dolžina leta| Višina odškodnine
Manj kot 1.500 km |250 evrov
Od 1.500 km do 3.500 km znotraj EU |400 evrov
Drugi leti |600 evrov||
Te pravice potniku pripadajo zgolj v primeru, če se je pravočasno prijavil za let z letališča znotraj Evropske unije oziroma z letališča zunaj EU, če leti na letališče v EU, in sicer z evropskim letalskim prevoznikom.
Razlog je bil napaka v sistemu
Na Adrii Airways so o zgoraj omenjenem primeru razložili, da je do zapleta prišlo zaradi napake v rezervacijski mreži, zaradi katere so imeli potniki večernega leta za München v vozovnici navedena dva različna časa, in sicer glede na kodo prevoznika (let za München si namreč delijo z Lufthanso). Vsi tisti, ki so rezervirali let pod Lufthansa številko, so imeli uro odhoda poleta ob 18:00, potniki na Adria Airways številki pa ob 18:40. Letalo je tako, da bi zadovoljili obe strani in našli kompromis, vzletelo ob 18:33, tako da so po Adriini uri vzleteli 7 minut prej, po Lufthansi pa so imeli 33 minut zamude.
"Naši uslužbenci so napako pravočasno opazili in temu primerno tudi ukrepali. Zamuda je bila tako planirana in ne slučajna in situacija nadzorovana, o čemer smo potnike tudi obvestili. Kljub zamudi smo vsem potnikom zagotovili, da so v Münchnu ujeli svoje povezovalne lete, napako pa smo odpravili. Potniku se za morebiten občutek negotovosti v imenu Adrie Airways kljub temu iskreno opravičujemo,“ so zapisali v svoji izjavi, ki so nam jo posredovali.
Zveza potrošnikov Slovenije: Primerov ne poznamo
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so za 24ur.com povedali, da oni ali Evropski potrošniški center v Sloveniji primera, da bi potnik zamudil letalo zaradi prezgodnjega vzleta, še niso obravnavali. Omenjeno področje sicer urejata evropska in slovenska zakonodaja. Po njihovi interpretaciji bi potnik, če zaradi prestavitve odhoda letala na zgodnejšo uro zamudi na letalo, lahko zahteval uresničitev določenih pravic, kot mu pripadajo v primeru odpovedi leta. Na Zvezi potrošnikov Slovenije bi za člane, ki bi se nanje obrnili z opisanim primerom, najprej podrobno preučili vso dokumentacijo, nato pa bi posredovali, če bi ocenili, da je to potrebno. Evropski potrošniški center pa bi bil pravi naslov za potrošnika, ki bi imel težave s tujim letalskim prevoznikom iz Evropske unije.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.