Slovenija se je uspešno spoprijela s prvim valom okužb s koronavirusom, konec meseca pa se bo tudi uradno končalo obdobje epidemije. Od samega začetka so pri omejevanju okužb in drugih nalogah delovali številne službe, enote in posamezniki. "Vsem, ki ste tako ali drugače sodelovali pri preprečevanju širjenja covida-19, se bodo skupaj zahvalili pripadniki 15. polka vojaškega letalstva Slovenske vojske in 31. lovskega polka Vojnega letalstva ZDA iz Aviana," so sporočili z ministrstva za obrambo. S tem bodo obeležili tudi uraden konec epidemije v Sloveniji.
V 31. polku bodo v ta namen uporabili letala F-16, teh bo šest. Slovenski 15. polk pa bo v zrak poslal tri pilatuse PC-9, ki bodo na čelu prve formacije, za njimi pa ameriška letala. Višina poleta bo približno 1.200 metrov, hitrost pa 425 kilometrov na uro.
Ameriški piloti bodo v znak zahvale pred tem podobno preleteli nekatera italijanska mesta. Kot so še dodali na ministrstvu, "čeprav smo k dobri epidemiološki sliki prispevali pravzaprav vsi, je bilo najtežje breme predvsem na plečih zdravstvenih delavcev … Njihove napore so v ozadju podpirali še številčnejši pripadniki civilne zaščite, Slovenske vojske in vsi, ki so bili oziroma so se vključili v sistem zaščite in reševanja, ter vsi, ki ste zagotavljali delovanje vseh osnovnih sistemov v državi." Podpolkovnik Janez Gaube, poveljnik 15. polka slovenskega vojaškega letalstva je dejal, da gre za poseben prelet ozemlja Republike Slovenije, kot ga še ni bilo. "Naš polet se bo začel ob 13.15 nad Jesenicami, nato bodo preleteli Jesenice, Golnik, Kranj, Ljubljano, Celje, Maribor, Ptuj, Šmarje pri Jelšah, Brežice, Novo mesto, Metliko, Postojno, končal pa se bo ob približno 14.25 nad Izolo."
"Ta virus nam je pokazal novo obliko nevarnosti, ki so jo poskušali rešiti številni. Od reševalcev, zdravnikov in tudi ljudi zaposlenih v obrambi. Mi smo izredno hvaležni vsem, ki so prevzeli levji delež odgovornosti pri pomoči ljudem. Ta teden je tudi 75. obletnica slavne dirke na Mangartu, ki se je je udeležil 10. gorski polk in bi s tem preletom radi spomnili tudi na to," je dejal ameriški obrambni ataše podpolkovnik Ben Shaha.
'Tekmovali so na smučeh, ki so jih zaplenili nemškim gorskim vojakom'
Šport in vojna – na prvi pogled nezdružljiva pojma, ki sta skozi zgodovino uspela ubrati skupno pot. V Sloveniji sta bila vidnejša smučarska podviga: tekma slovenskih partizanov v Cerknem januarja 1945 in na Mangartu takoj po vojni, junija 1945, kjer so tekmovali ameriški vojaki 10. gorske divizije. Slednji dogodek je že skoraj utonil v pozabo, letos pa bo zaradi 75. obletnice tudi posebaj obeležen.
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.