Poslanci Evropskega parlamenta so podprli predlog Evropske komisije o premikanju ure, vendar so glasovali za preložitev datuma z 2019 na 2021. Za ukinitev leta 2021 je glasovalo 410 poslancev, 192 jih je bilo proti, 51 vzdržanih.
Končno besedo pri tem, kateri čas bodo uporabljale, bodo imele države članice Evropske unije. Tiste, ki se bodo odločile za poletni čas, bodo uro zadnjič premaknile zadnjo nedeljo v marcu leta 2021, tiste, ki bodo imele zimski čas, pa zadnjo nedeljo v oktobru leta 2021.
"Jasno je, da ne gre za najbolj usoden izziv Evropske unije, a še zdaleč to ni nepomembna tema, saj vpliva na številne vidike, od zdravstvenih, gospodarskih, prometnih do drugih. Podpiram odpravo premikanja ure, a hkrati opozarjam, da moramo oceniti tudi vse posledice te spremembe, ki bodo gotovo nastale na številnih sektorjih. Za to pa je potreben ustrezen časoven okvir za prilagoditve in usklajevanje med državami. Storiti moramo vse, da ne pride do zmešnjave na evropskem notranjem trgu in da to izpeljemo trezno in premišljeno," je ob tem povedal evropski poslanec Igor Šoltes.
Slovenska vlada je konec novembra lani sporočila, da načeloma podpira predlog direktive za ukinitev premikanja ure, vendar le pod pogojem, da se na ravni EU zagotovi mehanizem in ustrezen rok za koordiniran prehod na usklajen čas.
Hrvaški mediji o tem, da je na vidiku nov spor: Ljubljana naklonjena zimskemu času, Zagreb poletnemu
Evropski parlament države članice in Evropsko komisijo poziva k usklajevanju glede uporabe zimskega ali poletnega časa, da bi zagotovili, da ne bo motenj na notranjem trgu.
Hrvaški Jutarnji list pa danes poroča o potencialnem novem sporu med Slovenijo in Hrvaško. "Po polemikah okoli Piranskega zaliva in sporih glede terana in pršuta je na vidiku novo nesoglasje med Hrvaško in Slovenijo. Tokrat gre za časovni pas. Nas bo poleg državne meje razdvajala še časovna?" se sprašujejo.
Kot so zapisali, so od našega Ministrstva za infrastrukturo neuradno izvedeli, da se Slovenci nagibamo k temu, da bi obdržali zimski čas. Povedali so jim, da so na vse sosednje države naslovili dopise z vprašanji o njihovem razmišljanju glede te odločitve, a niso prejeli še nobenega odgovora. Hrvaško ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo naj bi časniku odgovorilo, da od Slovencev niso dobili ničesar.
Bo Slovenija uro zadnjič premaknila 31.10. 2021?
"V Sloveniji je standardni čas zimski oziroma centralno evropski (UTC+1). Ta je točen vzdolž 15. poldnevnika, ki poteka skozi sredino Slovenije. V primeru ukinitve sezonskega premikanja ure na poletni čas bo v Sloveniji skozi celo leto obveljal standardni zimski čas. Torej gre samo za ukinitev premikanja ure, zaradi česar bi v Sloveniji skozi celo leto ohranili naš standardni čas," pa so za 24ur.com sporočili z Ministrstva za infrastrukturo. Kot pravijo, te odločitve niso sprejeli oni, "tako je v Sloveniji stanje na podlagi Zakona o računanju časa".
Potrdili so, da so na sosednje države, kjer imajo določen enak standardni čas kot v Sloveniji, naslovili vprašanja v zvezi z morebitnimi spremembami standardnega časa, vendar doslej še niso dobili informacije, da katera namerava spremeniti svoj standardni čas.
"Širše posvetovanje je predvideno tudi na EU ravni, vendar še ni jasno, kdaj bo do njega prišlo. Če bi iz posvetovanja v EU in s sosednjimi državami članicami, kazalo, da bi bila potrebna sprememba standardnega časa, bo Vlada izvedla potrebna posvetovanja o podpori za tako spremembo. Glede omenjene teme smo tudi v neposrednem stiku s hrvaškim Ministrstvom za morje, promet in infrastrukturo, usklajujemo pa se tudi preko institucij EU," so še dodali.
Možna je tudi preložitev veljavnosti direktive za eno leto
Če bi komisija ugotovila, da bi predvidena uporaba enega ali drugega časa znatno in trajno ovirala delovanje notranjega trga, lahko predlaga preložitev začetka veljavnosti direktive za največ 12 mesecev, piše v besedilu, ki ga je danes sprejel Evropski parlament.
Spomnimo. Evropska komisija je lani predlagala, da vse članice unije ukinejo premikanje ure dvakrat na leto, pri čemer bi bil zadnji obvezni premik ure na poletni čas 31. marca letos, na zimski pa 27. oktobra. Pristojni odbor evropskega parlamenta je v začetku meseca predlagal zamik roka za zadnji premik ure za dve leti, na leto 2021.
Članice EU, ki so sicer razvrščene v tri različne časovne pasove, so v zadnjem stoletju uvedle poletni čas, da bi prihranile energijo, predvsem v času vojne ali med naftno krizo v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. EU je od leta 1980 postopoma sprejemala zakonodajo, s katero je odpravila različne časovne razporede nacionalnega premikanja ure.
V današnjem času je namen premikanja ure veliko manj pomemben, saj so študije pokazale, da so prihranki energije zanemarljivi, državljani pa se vse bolj pritožujejo zaradi negativnih učinkov na zdravje.
KOMENTARJI (854)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.