V začetku novembra smo poročali o težavah, ki so jih imeli Adriini potniki, ki so zaradi okvare pnevmatike in podvozja obtičali v Münchnu. Let je bil prestavljen na naslednji dan, zato so morali potniki prenočiti v hotelu. Ko pa so se drugi dan odpravili na letališče, da bi se končno lahko vrnili v Ljubljano, pa so izvedeli, da letalo še ni popravljeno in da bodo morali še počakati. Zgroženi so bili, ker niso bili o zadevah ustrezno obveščeni, ker jim je Adria prikrivala informacije, hkrati pa jim ni pomagala pri iskanju alternativnih poti domov. V Adrii so takrat pojasnjevali, da zadeve obžalujejo in da so naredili vse, da bi poskrbeli za varnost svojih potnikov.
Težave na letu iz Egipta v Ljubljano
Manj kot mesec dni po dogodku v Münchnu nam je pisala bralka, ki pravi, da je dopust v Egiptu zaključila s stresnim letom v Ljubljano. Kot pripoveduje, se je iz Šarm el Šejka v Ljubljano vračala minulo soboto. Z letališča so sicer odleteli z zamudo, pol ure pred predvidenim postankom, pa je pilot obvestil potnike, da morajo pristati na zagrebškem letališču, da dotočijo gorivo. "V kakšni življenjski nevarnosti smo morali biti, če ni bilo goriva za približno 15 minut leta do Ljubljane," se sprašuje ogorčena bralka.
Ko se je po peturnem letu in nepredvidenem postanku v Zagrebu odpravila po prtljago, pa je ugotovila, da enega od kovčkov ni bilo na letalu. "Prispela je samo ena potovalka, drugo potovalko so kar pustili v Egiptu, po informacijah stevardese, ki je bila obveščena o situaciji in nas je napotila na info pult," pravi bralka. Na info pultu se zaradi pozabljene ali bolje rečene puščene prtljage niso preveč obremenjevali. Bralki so rekli, da se je pilot odločil, da ne naloži vseh kovčkov. "Zahtevala sva nadrejenega, ki se nama je samo posmihal, brez kakršnegakoli odnosa do strank, sploh nam ni nič razložil," pripoveduje bralka, ki se je s svojih počitnic vračala z možem. Kot pravi, ima v torbi, ki so jo pustili v Egiptu, zelo pomembna zdravila in druge osebne stvari, ki jih nujno potrebuje, po pogovoru z osebjem na letališču pa ni dobila občutka, da si bodo prizadevali za čimprejšnjo vrnitev njene prtljage.
Zamuda in dodatni postanek zaradi čelnega vetra
Na Adrii Airways odgovarjajo, da je imelo letalo zamudo zaradi izredno močnega čelnega vetra na potovalni višini letala in zaradi postanka letala v Zagrebu. "Zaradi pravilne obremenitve letala smo na odhodnem letališču morali pustiti šest največjih in najtežjih kovčkov," pojasnjujejo. Na vprašanje, zakaj so morali pristati v Zagrebu, pa odgovarjajo, da letalu ni zmanjkovalo goriva, "pač pa je posadka v Zagrebu opravila tehnični pristanek za dodatno oskrbo letala z gorivom, kar je običajna ter za take primere v naprej predvidena procedura in zaradi nje varnost potnikov, posadke in letala ni bila ogrožena," še pojasnjujejo na Adrii in dodajajo, da je poraba goriva odvisna od dolžine poti, teže letala in vetra. "Čelni veter podaljša čas letenja in poviša porabo, hrbtni veter pa skrajša čas letenja in zniža porabo. Zaradi močnega čelnega vetra na poti iz Šarm el Šejka, ki je pihal z bistveno večjo močjo od napovedane jakosti vetra, je bila tudi poraba goriva veliko večja od načrtovane. Poleg tega je bil med letom kapitan še dodatno obveščen, da bo v času predvidenega pristanka na ljubljanskem letališču potreben pristanek v pogojih zmanjšanje vidljivosti, kar pomeni še dodatno morebitno podaljšanje leta. V skladu s temi dejstvi se je kapitan odločil, da spremeni destinacijo poleta in se z albansko kontrolo zračnega prometa dogovoril za preusmeritev leta proti Zagrebu, kjer je opravil kratek postanek za dodatno oskrbo letala z gorivom in nadaljeval let proti Ljubljani," glede nenačrtovanega postanka v Zagrebu odgovarjajo na Adrii in dodajajo, "da si je s tem postankom posadka zagotovila dodatno gorivo tudi za morebitno daljše letenje v krogu čakanja, do katerega bi lahko prišlo zaradi zmanjšanje vidljivosti v Ljubljani." V Adrii trdijo, da gre za običajne postopke.
Prtljago pustili v Egiptu zaradi pravilne obremenitve letala
Šest največjih in najtežjih kovčkov je pilot letala pustil v Šarm el Šejku, a o tem ni obvestil potnikov. Kot pravijo na Adrii, so morali kovčke pustiti tam, saj lahko letalo v skladu z varnostnimi omejitvami prepelje določeno maksimalno težo tovora, potnikov in goriva, poleg tega pa so prtljažniki tudi volumensko omejeni. "Prtljago je treba po prtljažnih prostorih pravilno razporediti, da dosežemo pravilno težišče letala za vzlet. Največkrat veliki kosi to zadnje ovirajo, saj se jih ne da zložiti v prednja manjša prtljažna prostora, da bi s tem dosegli pravilno težišče," pravijo na Adrii, kjer se potnikom zaradi prtljage opravičujejo in dodajajo, da je varnost na prvem mestu.
Takšno prtljago imenujejo zamujena, na Adrii pa zagotavljajo, da vedno poskrbijo, da jo na najhitrejši možni način prepeljejo v Ljubljano in jo potniku dostavijo na dom. Vprašanje pa je, zakaj pilot in posadka potnikov nista opozorila že v Egiptu, da šest kovčkov ne bodo mogli prepeljati v Ljubljano. Naša bralka je pri prevzemu prtljage zaman čakala na svoj kovček, če pa bi vedela, da bo njen kovček ostal v Šarm el Šejku, pa bi lahko iz njega vzela vsaj svoja zdravila in nekaj najnujnejših stvari.
Na Adrii sicer trdijo, da so bili potniki sproti o vsem obveščeni. Kot pravijo, je bilo kabinsko osebje ves čas obveščanja v potniški kabini prisotno v največji možni meri in potnikom na voljo za vsa dodatna pojasnila. "Vsem potnikom, ki so se na kabinsko osebje obrnili naknadno, pa so tudi posredovali vsa dodatna pojasnila," še odgovarja slovenski letalski prevoznik.
Bralka: Adriina razlaga ni resnična
Bralka pojasnila Adrie Airways zavrača in trdi, da Adria z njimi zavaja. "Po končnem pristanku smo se oškodovani kratko pomenili o nastali situaciji. Ugotovili smo, da je par, ki je v celoti ostal brez prtljage, prispel prvi na letališče v Šarm el Šejku. Takoj za njim sva bila midva z možem. Imela sva, kot že rečeno, dve potovalki, ki skupaj nista presegali niti 32 kg, in sta bili označeni s kodo ena za drugo," pripoveduje bralka, ki Adrio sprašuje, "kako je mogoče, da ena potovalka pride, druga pa ne, če bi po vaše, to bila ena od najtežjih potovalk?" Trdi, da so bile potovalke, ki so jih preusmerili v Istanbul, od prvih sedmih parov, ki so se prijavili na letališču. Razlago Adria zato v celoti zavrača.
Glede pojasnil o čelnem vetru in porabi goriva, bralka pravi, da bi moral pilot to dejstvo upoštevati že pred začetkom leta in natočiti zadostno količino goriva za celotno relacijo. "Trditev, da ste nas o nastali situaciji obvestili, pa je največja laž," pravi ogorčena bralka. "Če želite obdržati vaše kupce, se morate zavedati, da je komunikacija glavna, predvsem v situacijah, kjer gre za varnost in ugodje potnikov."
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.