Slovenija

Lepo vreme – številne nesreče

Ljubljana, 26. 06. 2011 17.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Reševalci, še posebej tisti v gorskih reševalnih službah, imajo polne roke dela. Padci, zdrsi in druge nevšečnosti so pestili obiskovalce gora. Na Ratitovcu se je hudo poškodoval jadralni padalec. Policija je pripravila nekaj nasvetov za tiste, ki prosti čas aktivno preživljajo v naravi.

Lepo vreme je zvabilo izletnike v naravo, in sicer v gore ali hribe. Uprava za zaščito in reševanje pa poroča, da so se številni na izletih tudi ponesrečili. Poročajo namreč o zdrsih, padcih in omaganih planincih.

Najprej so morali posredovati gorski reševalci iz škofjeloške gorske reševalne službe. Okoli 12.30 so izpod Ratitovca v občini Železniki varno pospremili dva omagana planinca do lovske koče na Prtovču.

Ob 13.30 si je na poti iz Robleka na Begunjščico v občini Radovljica planinka poškodovala nogo. V reševanje poškodovane sta se vključili dežurna ekipa gorskih reševalcev z Brnika in posadka s helikopterjem Slovenske vojske. Poškodovano so prepeljali v jeseniško bolnišnico.

Okoli 15. ure se je na Kriških podih v občini Bovec pri zdrsu na zasneženem pobočju Stenarja poškodovala madžarska planinka. Na pomoč so odhiteli gorski reševalci iz Bovca in reševalci ter posadka s helikopterjem Slovenske vojske. Tudi njo so odpeljali v jeseniško bolnišnico.

Nekaj pred 18. uro je pri kraju Kamno v občini Tolmin zasilno pristal jadralni padalec. Poškodovanega so reševalci prepeljali v ljubljanski klinični center, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

Hudo poškodovan jadralni padalec

Nekaj pred 15. uro je pod kočo na Ratitovcu padel jadralni padalec in se huje poškodoval. V reševanje sta se vključili ekipa reševalcev gorske reševalne službe in posadka s helikopterjem Slovenske vojske. Ponesrečenca so prepeljali v ljubljanski klinični center.

Sicer pa še nekaj opozoril policije!

Policisti v akciji (fotografija je simbolična).
Policisti v akciji (fotografija je simbolična). FOTO: Policija.si
Cilj vašega vzpona ali pohoda je nedvomno varna vrnitev domov, in ne samo osvojitev vrha. Ko ste na vrhu, je pred vami še najmanj polovica poti. Če le morete, izberite za vzpon težjo pot, za sestop pa lažjo, predvsem pa ne hitite. Policija

Policisti so za tiste, ki radi svoj prosti čas preživljajo aktivno in v naravi, pripravili nekaj nasvetov. Upoštevajte osnovna gorniška pravila!

"Vzroki nesreč so največkrat telesna in duševna nepripravljenost, pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah, kjer se srečujeta zima in poletje. Statistika gorskih nesreč kaže, da sta zdrs in padajoče kamenje že vrsto let na prvih mestih med vzroki nesreč v naših gorah," pravijo možje v modrem.

Pripravite se na planinski vzpon ali pohod! Začnite ga dovolj zgodaj, da se v poletnih dneh izognete popoldanskim nevihtam oziroma opoldanski vročini, v ostalih letnih časih pa se izognete mraku ali prehitremu in zato neprevidnemu vračanju v dolino. Pozanimajte se o vremenu in kategorizaciji planinske poti, kar vam bo olajšalo načrtovanje vzpona in s tem omogočilo boljšo pripravo nanj. Vzpon naj bo prilagojen vašemu zdravstvenemu stanju, od zahtevnosti poti pa je odvisna tudi oprema planinca. Za planinski vzpon ali pohod si izberite primernega spremljevalca, o nameravani poti in času trajanja pa obvestite domače. Če želite v koči prenočiti, se predhodno pozanimajte glede odprtosti koče in prenočišče rezervirajte, za vzpone pa naj planinci uporabljajo izključno označene planinske poti.

Potrebujete primerno opremo.
Potrebujete primerno opremo. FOTO: Policija.si
Ob najmanjši slabosti in bolečinah v prsih takoj prenehajte vzpone ali sestope. Takoj se povežite z dežurnimi na telefonski številki 112, ti pa vam bodo omogočili takojšen stik z zdravniki gorskimi reševalci, ki vam bodo lahko svetovali po telefonu, dokler ne bodo prišli reševalci. Policija

Hojo v gore začnite počasi, da se telo ogreje. Hodite z enakomernim tempom, ki ga poskušate odkriti in vzdrževati tudi znotraj večje skupine. Hoja naj bo varna, udobna in ekonomična. Osnovni tempo ter tudi počitke in trajanje hoje naj določa najšibkejši član skupine. Na vsako uro hoje si privoščite nekajminutni počitek. Če greste v gore z otroki, jim morate nameniti posebno pozornost in se jim povsem prilagoditi. Zaradi varnosti se mora planinec v planinskih kočah in na vrhovih vpisati v vpisno knjigo. Po poteh hodite z odprtimi očmi. Med turo stalno spremljajte vreme in mu prilagodite njen potek. Daljše počitke izbirajte na krajih, ki so varni in udobni. Poskrbite, da vse, kar prinesete s seboj v gore, tudi odnesete v dolino. Ko začutite znake utrujenosti ali izčrpanosti, se ustavite za daljši počitek. Če vam grozi nesreča, hranite moči in si poiščite zavetje, ko je za to še čas.

Pozor! Dolžnost vsakega obiskovalca gora je, da ob nesreči pomaga v okviru svojega znanja, izkušenj in možnosti. Poškodovanega najprej zavarujete pred nadaljnjimi poškodbami in mu dajte prvo pomoč. O nesreči čim prej obvestite gorsko reševalno službo na številko 112 ali policijo na številko 113.

Policija svetuje! Preberite podrobnejša navodila, ki so jih pripravili policisti!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

njani
26. 06. 2011 21.22
zanimivo je tudi to, da glede po napisanem je helikopter slovenske vojske danes posredoval trikrat, in mi ni čisto jasno kaj ima z tem simbolična slika policijskega helikopterja
Huey
26. 06. 2011 20.58
Zanimivo je, da ste popovci zgoraj uporabili fotko helikopterja, ki je že dve, tri leta razstavljen na prafaktorje v LPE :)
pouhorc
26. 06. 2011 20.48
ma sta vidva malenkostna,ljudje pač ne poznajo geografije
vidaw
26. 06. 2011 20.02
Ratitovec spada v občino Železniki. Ker nima svoje gorske reševalne slube, so morali popsredovati reševalci iz sosednje občine Škofja Loka.
firealarm
26. 06. 2011 19.48
Vidim, da sta na relatino majhnem območju in celo v dveh sosednjih občinah dva Ratitovca. Kaj ko bi avtor članka vsaj enkrat prebral za sabo in bi mu takoj kapnilo, da se nekaj ne ujema, ali pač ne?