Slovenija

Lenarčič spet soočen s težavami: Moral sem podpisati izjavo, da me v primeru nesreče ne iščejo

Ljubljana, 15. 04. 2016 11.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski pilot Matevž Lenarčič, ki je na poti okoli sveta, je moral pred poletom v Malezijo podpisati izjavo, da ga v primeru nesreče ni treba iskati. Težave so sledile tudi v zraku, nad Filipini se je moral izogibati nevihtam.

Lenarčič je imel s poletom z otoka Guam v Malezijo kar nekaj težav. Fotografija zgoraj prikazuje letališče na Guamu.
Lenarčič je imel s poletom z otoka Guam v Malezijo kar nekaj težav. Fotografija zgoraj prikazuje letališče na Guamu. FOTO: Matevž Lenarčič/GreenLight WorldFlight

Pilot Matevž Lenarčič je včeraj po precej negotovem 14-urnem poletu pristal v Kota Kinabalu v Maleziji. Z otoka Guam je namreč nameraval poleteti ponoči, da bi se izognil vremenskim težavam, a je moral vzlet prekiniti. Zapletlo se je z načrtom letenja, okoli katerega so v kontroli naredili "pravo zmedo", je povedal Lenarčič. Kontrolo je najbolj motilo, da tega predela poti nimajo pokritega z iskanjem in reševanjem oziroma SAR, zato je moral Lenarčič podpisati izjavo, da ga v primeru nesreče ni treba iskati, je pojasnil.

"Vmes se je zdanilo, kar je pomenilo, da se zna vreme v Maleziji zakomplicirati. Nad Filipini so bili nevihtni oblaki tako visoko, da se jih ni dalo preleteti, zato sem se moral spustiti pod nizke oblake in poiskati obvoz preko preliva med otoki. Veliko je bilo izogibanja nevihtam, predvsem pa precej negotovo letenje."

Pred Lenarčičem so še štiri etape. Kot je pojasnil, bodo prve tri zelo zahtevne, njihov potek pa bo odvisen predvsem od vremena. Trenutno so na letališču v Maleziji že končali servisiranje letala. Lenarčič se bo tako na dobrih 4000 kilometrov dolgo pot do mesta Colombo na Šrilanki, ki bo trajala približno 18 ur, podal danes zvečer po našem času. Vremenskih težav bo po njegovih besedah v nadaljevanju poti še več, saj se je v tem delu sveta začela deževna doba.

Matevž Lenarčič
Matevž Lenarčič FOTO: Matevž Lenarčič/GreenLight WorldFlight

Nenavadno visok račun za standardne letališke storitve na Havajih

Tehnične, birokratske in vremenske težave se sicer na poti okoli sveta po Lenarčičevih besedah dogajajo neprestano. Na Havajih so bili zaradi nesmiselnega zapleta s komunikacijo celo pred tem, da projekt ustavijo. Na otoku Guam pa je precej slabe volje povzročil zelo visok račun za sicer običajne, standardne letališke storitve.

Tudi na prejšnjih postajah na območju severnega Pacifika se je dogajalo podobno, zato so stroški misije nepredvideno narasli. "Računi so povsod zelo visoki, in to predvsem zato, ker tisti, ki ga izstavijo, zelo dobro vedo, da druge možnosti pač nimamo, in lahko zaračunajo, kolikor se jim zdi. Takšni nepredvideni stroški seveda pomenijo, da bo po koncu projekta finančna luknja."

Časa za pravi počitek med posameznimi etapami je po besedah Lenarčiča vedno premalo, saj je med drugim treba poiskati primerno gorivo, poskrbeti za prevoz goriva, filtriranje, carine, plane letenja in vreme. "Bolj gre proti koncu, manj z veseljem se človek spravi v letalo. Etape so zelo dolge in naporne. Eno uro letiš z veseljem, druga je tudi v redu, tretjo komaj čakaš, da se konča, vse naslednje pa so bolj kot ne mučenje."

Ves čas letenja merijo koncentracijo črnega ogljika. Kakšne so dozdajšnje ugotovitve?

V Lenarčičevi ekipi vseskozi spremljajo tudi meritve črnega ogljika, ki kažejo, da so daleč od virov – to je daleč od tam, kjer živimo ljudje – koncentracije črnega ogljika nizke. Med pristanki so zato vedno izmerili višje koncentracije, saj se je letalo spuščalo v plast, ki je bolj onesnažena, je povedal Griša Močnik, direktor podjetja Aerosol, ki je izdelalo napravo za merjenje črnega ogljika.

Izsledki meritev so po njegovih besedah zanimivi nad Mehiškim zalivom. Med poletom iz Floride v Teksas so izmerili povišane koncentracije, za katere sumijo, da so posledica črpanja in predelave nafte na naftnih ploščadih ob obali Mehiškega zaliva in v rafinerijah na obali.

"Koncentracije so tu dosegle okoli 1000 nanogramov v kubičnem metru, kar je približno toliko kot okoli poldneva poleti v Ljubljani. To je malo za Ljubljano, hkrati pa zelo veliko za 2000 metrov nad tlemi." Med poletom iz Guama v Malezijo so bile koncentracije na delu poti zelo nizke, saj je deževalo, dež pa učinkovito spere aerosole in s tem tudi črni ogljik iz zraka.

Lenarčič na pot okoli sveta - 13
Lenarčič na pot okoli sveta - 13 FOTO: Miro Majcen

Inštrument sicer po besedah Močnika deluje odlično, meritve pa so višje kvalitete, kot so upali pred začetkom poleta. "Matevž je pravi eksperimentalec, saj med poletom preverja delovanje inštrumenta in skrbi, da vse deluje 110-odstotno, kar je v prostoru, ki je na voljo 3000 metrov nad tlemi, velik napor," je še dodal Močnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RavnateljSole
15. 04. 2016 19.19
-1
bl alan ford kot ne... :) skozi nova in nova presenecenja. morda, ce se ne vrne lahko se o tem modelu kdaj kak strip zacne izhajat...
Uporabnik419925
15. 04. 2016 17.27
-1
Izbrisan komentar: Toliko stvari mi je po prebranem nejasnih, da se prav čudim napisanemu. Zakaj bi letalo potrebovalo servis, če je bil velik servis opravljen pred odhodom na pot? Ali je med tem z letalom opravil tolikšen nalet ur, da je potrebno menjati olje ali kaj? Če je samo letalo tako nezanesljivo in je potrebno opravljati servise vsakih 150 ur letenja je to zelo slaba reklama za proizvajalca. Ja potrebno je preverjati tekočine in kontrolne očke letala ne pa, da moraš po 150 ali 200 naletnih urah opraviti velik servis? Glede potovanja okoli sveta. Pilot se drži načrta letenja in navodil kontrolorjev letenja, seveda so pristojbine in takse za pristanke na mednarodnih letališčih, ampak, da potrebuješ plačevati dovoljenje za letenje nad neko državo oziroma za to, da obkrožiš svet W.T.F? Ali leti z letalom, ki ni namenjeno daljšim etapam in je zaradi tega večji strošek zaradi posebnih dovoljen ali je kaj drugega na tem to mi nikakor ni jasno. Torej hipotetično sem lastnik Pilatusa PC-12 in si lahko privoščim turistično letenje okoli sveta in si razgledujem države kontinente.*
Ramzess
15. 04. 2016 17.12
-3
Joj nevihtam se je moral izogibati, pa kaj ni to samoumevno, za večino pilotov letal.
jutri bolje bo
15. 04. 2016 16.40
+1
Res ne vem o čem ljudje tukaj gori pišejo. Srečno Matevž in ne oziraj se na svoje nedonošene rojake.
ina5785
16. 04. 2016 11.22
+0
jutri bolje bo !!! točno tako kot si napisal/a! Niti približno ne razumem ljudi, njihovih negativnih komentarjev. Lenarčič je že zdavnaj DOKAZAL kaj zmore in zna! Bi pa vprašala vse te pametnjakoviče, ki pišejo neumnosti - kje so pa njihove sposobnosti??? njihovo znanje???? - vidim samo SLOVENSKO FAVŠIJO !!!!
flojdi
15. 04. 2016 15.33
-2
.podjetje aerosol. le kakšne špricalnike bodo izumili po tem.....
relos
15. 04. 2016 15.06
+8
vstanite iz foteljev, odložite čips, odprite okno in se nadihajte
Sniper77
15. 04. 2016 15.04
+1
Edino pravilno.
nikhrast
15. 04. 2016 14.40
+1
Pa saj se nobeden po svetu ne zanima za to.
flojdi
15. 04. 2016 15.31
+2
. razumem ( čeprav glih ne) da eni buljijo u bikbroderje , eni pa zgleda ne, da mene tole hudo zanima.
santamaura
15. 04. 2016 14.03
-5
Presneta birokracija, Evo pa je meritve čisto zafural. Ko bo sedaj letel nad Malezijo, rezultati meritev ne bodo pravilni, ker je en domači že cigaret ugasnil
skrajnež
15. 04. 2016 13.59
+4
vsi ekstremisti (plavalci ala Sterl, hribolomci ala Humar, ptiči ala Lenarčič,...) bi morali podpisati, da jih v primeru nesreče ne iščejo. Ali pa naj plačajo vnaprej morebitne stroške oz zavarovanje za ekstremne razmere. Najlažji je izzivat nesrečo pol pa jamrat.
Špartanec
15. 04. 2016 13.48
-1
Haha, skoz sam jamra ☺
RavnateljSole
15. 04. 2016 13.34
+3
Ce preberemo podrobnosti v clanku,je cudno, da mu sploh kdo dovoli vzlet,... organizacija...
fracola
15. 04. 2016 13.33
+4
Ne razumem taki ljudi.Namesto da bi gospod doma ali kje drugje užival s svojo družino, sebično polni svoj ego s tem da sebe postavlja v skrajne meje....Z mene so takšni ljudje fanatiki,ki rabijo pozornost,ki uživajo v tem, ko vsak dan visojo na nitki svojih presoja in zmogljivosti...
Antropozofija
15. 04. 2016 16.50
+1
Če bi bili na svetu ljudje take sorte, kot si ti ne bi niti izumili letala.
redtraktor
15. 04. 2016 13.31
+2
Za vse kar se mu dogaja je vedel oz. bi moral vedeti pred odhodom in mislim, da takšna pravila veljajo za vse, on bi pa te "zaplete" rad prikazal kot, da samo njega ne bodo iskali. Malo morgen. Eni bi pa res storili vse za medijsko prepoznavnost!
CastrumFF
15. 04. 2016 13.06
-5
Ocitno slovenci niso vredni niti tistih par 1000 dolarjev za resevanje....
SEJBOBOL
15. 04. 2016 13.46
+3
1000 dolarjev , od kje ti tistih 1000 , se riti si ne obrišeš s 1T.
CastrumFF
15. 04. 2016 15.56
+1
Transformerji
15. 04. 2016 13.05
+6
Ne razumem, zakaj spremljamo potovanje Lenarčiča, ki se je za pot odločil sam - saj ga menda ni nihče prisilil. Pred takim podvigom bi se pa le moral pozanimati za vse ovire, ki ga lahko doletijo. Sedaj pa je vse prikazano tako, kot če greš samovoljno v japankah na Triglav.
olidata
15. 04. 2016 13.15
+7
Primerjava je na mestu. Enomotorno ultra lahko letalo ni namenjeno za čez oceane. Tako početje je norost, ne pa junaštvo.
olidata
15. 04. 2016 13.00
+5
Ta tip probleme išče sam, zanje pa krivi druge. Letenje ponoči z ultra lahkim letalom ni dovoljeno, pa tudi marsikaj drugega ni, kar počne. Sama odprava je nepotrebno izzivanje usode in generiranje velike finančne luknje že v startu. Baj b wej: Če se odpraviš v natikačih na Triglav, ne pričakuj, da bodo reševalci za tvojo neumost tvegali svoja življenja...
redtraktor
15. 04. 2016 13.31
-2
sloZebra
15. 04. 2016 12.55
+18
Tako izjavo bi dal v podpis vsem bolnikom, ki silijo na Triglav in v visokogorje v japonkah in vikend jadralcem / surferjem itd., ki jadrajo 2x na leto in takrat pač morajo na jadranje, niti slčajno ne morejo preložiti tega zaradi vremena, silijo na morje kljub tramontani
Karantanija
15. 04. 2016 12.28
+14
A se vam zdi, da je ta "NE RABIJO ISKATI" napisano slovnično pravilno? Velika napaka. Podpisal je seveda izjavo, da GA NI POTREBNO ISKATI!
METKA102
15. 04. 2016 12.45
+4
Čas bi bil, da opravijo osnovni tečaj slovenskeg
METKA102
15. 04. 2016 12.46
+0
KomentatorPolde
15. 04. 2016 12.28
+2
Bedastih komentarjev kolikor hočeš. In to od takih, ki cele dneve bogu cajt kradejo. Poiščite že enkrat izhod iz fotelja.