Po 12 urah letenja v izredno težkih vremenskih razmerah je slovenski pilot Matevž Lenarčič pozno sinoči ob 23.10 uri po slovenskem času uspešno pristal na letališču Fort Pierce na Floridi. Člani njegove ekipe so sporočili nekaj podrobnosti o njegovem letu. Po vzletu z letališča Fort de France Bay je bil Lenarčič prve tri ure brez komunikacije. "Kontroli letenja Piarco Fir Oceania in San Juan nista bili dosegljivi niti na eni frekvenci, zato jima je pozicijo letala in višino iz Slovenije sporočal Domen Grauf, ki je bil ves dan dobesedno na telefonih," polet opisuje Lenarčičeva ekipa. Zvezo je znova vzpostavil šele, ko je prečkal Puerto Rico.
Slalom med nevihtami
Kot so zapisali v sporočilu, je bilo vreme takšno, kot ga je napovedal meteorolog Andrej Velkavrh. Vseskozi oblačno in deževno z nevihtami, zato je Lenarčič občasno izvajal pravi slalom, da se je izognil središčem neviht, še posebej na drugi polovici poti. Ko je bil nad otokom Abrahams Bay, se je vreme začasno nekoliko izboljšalo, Lenarčič pa je ekipi poslal sporočilo: "Stormscope zdaj že nekaj časa dela in vidim spredaj precej 'novoletnega veselja', zdi pa se, da se vmes nekaj odpira."
Zapletlo se je tudi s papirji
Poleg komunikacijskih težav in slabega vremena ni šlo gladko niti pri urejanju papirjev za vstop v ZDA. Po številnih zapletih in večurnih telefonskih pogovorih je Graufu vendarle uspelo urediti carinska dovoljenja, a so ga opozorili, da po 18. uri po lokalnem času ne bo mogoč vstop v državo, ker se carina ob tej uri zapre. K sreči je Lenarčič le pristal pravočasno.
Naslednja postaja na poti okoli sveta je New Mexico, kjer je predviden redni servis motorja na letalu Dynamic WT 9. Več o Lenarčičevem podvigu si lahko preberete na njegovi uradni spletni strani.
Lenarčič bo na poti okoli sveta v okviru programa GreeLight WorldFlight opravil skupaj 13 etap, ki bodo razmeroma dolge, saj bodo v povprečju trajale 13 do 14 ur, najdaljše pa tudi okoli 20 ur. Kot je priznal pred vzletom, letalo še ni letelo s polno obremenitvijo, sicer pa predvideva, da je lahko v zraku brez prestanka okoli 22 ur. Potovalna hitrost letala je med 230 in 240 kilometri na uro.
Na 42.000 kilometrov dolgi poti želi pridobiti čim več podatkov o globalnem onesnaževalcu - črnem ogljiku. Pomemben del opreme je zato nov instrument za meritev črnega ogljika, ki so ga v družbi Aerosol precej izpopolnili, "tako da so meritve zdaj veliko bolj natančne oz. bomo vedeli tudi tisto, kar prejšnjikrat nismo", je povedal pred vzletom.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.