Avto je pripeljal enkrat med prvim in drugim krogom lokalnih volitev, je za 24ur.com povedal Emil Šmid, Leljakov protikandidat, ki je jesensko župansko bitko izgubil za nekaj odstotkov glasov.
Kot navaja Šmid, je avto registriran na eno izmed društev na Kapelski cesti 1 v Radencih, katerega vodja je Roman Leljak. Gre za dve društvi, in sicer Društvo za raziskovanje zgodovine ter Društvo za ureditev zamolčanih grobov – Huda Jama, hkrati je na istem naslovu registrirano tudi podjetje Leljakove partnerice. "Avto je velikokrat parkiran pri avtobusni postaji, kjer je tudi polnilna naprava, enkrat pa je nek občan opazil, da je župan avto parkiral pred občino na parkirišču za invalide in mi poslal fotografijo," pripoveduje Šmid. Ob tem še dodaja, da je župan avto vseskozi uporabljal zelo diskretno.
Leljak: 'Da živim na veliki nogi? Ne vem, v kakšnem smislu ... '
Gre sicer za nekaj let staro rabljeno vozilo, Teslo S P85 Performance, ki stane okoli 50.000 evrov. Ob tem se postavlja vprašanje, kako si lahko župan, ki je že vse od leta 2015 v osebnem stečaju, svoje dolgove pa bo poplačeval z župansko plačo, privošči takšen luksuzni avtomobil.
Leljak je novinarskim kolegom oddaje 24UR, ki so ga danes obiskali v Radencih, pojasnil, da so avto v Društvu za raziskovanje zgodovine, ki ga vodi njegova partnerica, kupili zaradi večje smotrnosti, ker so menda pred tem mesečno za stroške bencina porabili več tisoč evrov. "Glede na to, da imamo velike potne stroške glede goriva, smo to vozilo dobili za 46 tisoč evrov s strani financiranja. Naše mesečne obveznosti so bistveno manjše, kot pa da bi imeli avto, ki bi ga morali plačevati," je pojasnil Leljak. Z novim, v prvi vrsti torej predvsem varčnejšim avtomobilom, se nekajkrat na mesec vozi na službene poti v Zagreb, Sarajevo in Beograd, kjer v vlogi publicista in raziskovalca arhivov opravlja raziskave za slovensko in hrvaško Društvo za raziskovanje zgodovine. Teslo so kupili skupaj, na lizing, skoraj tri četrt pologa, ki je znašal dobrih devet tisoč evrov, pa so plačali Hrvati.
Na očitek, da navkljub svojemu osebnemu stečaju in skoraj osmim milijonom evrov dolgov do upnikov, živi na veliki nogi, pa je novopečeni župan Radencev odgovoril: "Da živim na veliki nogi? Ne vem, v kakšnem smislu ... Da, imam tri, štiri obroke na dan, spim, skrbim za dva otroka in poskušam delati vsaj deset ur na dan."
Kdo je Roman Leljak?
"Samostojni kulturni delavec od leta 1990", kot imenuje samega sebe, je znan ljubitelj prestižnih avtomobilov. Leta 1993 je s svojim rdečim lamborghinijem diablom na magistralni cesti med Divačo in Koprom povzročil nesrečo, v kateri se je hudo poškodovala njegova 18-letna sopotnica. Avto, vreden takratnih pol milijona nemških mark, je popolnoma zgorel, a Leljak si je kmalu kupil novega, povsem enakega.
V javnosti je znan kot publicist in samooklicani raziskovalec arhivov, od leta 2014 pa kot borec za referendum o arhivih. Med drugim je podal ovadbe zoper 27 pripadnikov službe državne varnosti, ki so delovali v 70. in 90. letih. Hkrati je aktualni župan Radencev stari znanec sodišč. Leta 1993 je pri dveh avstrijskih bankah v imenu domnevnih slovenskih posojilojemalcev pridobil posojila v vrednosti 54.000 evrov, denar pa pospravil v svoj žep. Kot direktor podjetja Avto Ideal je med junijem 1995 in septembrom 1996 ogoljufal 448 vlagateljev in jih oškodoval za 960.000 evrov. Obsojen je bil na tri leta in osem mesecev zaporne kazni.
Z županovanjem bo poplačal svoje dolgove do 24 upnikov
Po prestani kazni so upniki proti njemu sprožili postopke, njegovi dolgovi so zaradi obresti narasli na skoraj osem milijonov evrov. Leta 2015 je sodišče razglasilo njegov osebni stečaj. Največ, skoraj šest milijonov in pol, Leljak dolguje Društvu za varstvo upnikov, slaba dva tisočaka dolguje tudi državi, dodaten dober milijon pa dolguje dvema bankama in enemu od podjetij. Poleg tega živi v hiši, ki je v celoti pisana na partnerico. Od premoženja ima oz. je imel zgolj stanovanje v Mariboru, ki mu ga je stečajni upravitelj prodal. Ta tudi ni seznanjen s tem, da se Leljak po Radencih prevaža v Tesli. Če bi bila ta registrirana na njegovo ime, bi bržkone postala del njegove stečajne mase.
O svojih dolgovih je Leljak vnovič poudaril, da so vsi nastali pred 26 leti, kriva pa je po njegovem država, ki je sodne postopke vlekla dolgih 18 let, zaradi česar mora zdaj plačevati večmilijonske obresti.
KOMENTARJI (530)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.