Predsednica Lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič in direktorica Kraških lekarn Ilirska Bistrica Ana Kobal sta na novinarski konferenci predstavili problematiko naročanja zdravil prek javnega razpisa.
Ministrstvo za zdravje pozivajo, naj nemudoma uredi zakonsko podlago za nabavo zdravil javnih lekarniških zavodov, s katero bo zagotovljena učinkovita in gospodarna poraba javnih sredstev, hkrati pa ne bo motena oskrba pacientov z zdravili. Težave namreč izvirajo iz nasprotujoče zakonodaje, ki jo morajo pri svojem delu spoštovati javni zavodi.
Obstoječi zakon o javnem naročanju pravi, da imajo lahko le enega, cenovno najbolj ugodnega dobavitelja. Ker pa nekaterih zdravil ni mogoče dobiti le pri enem dobavitelju, so primorani kršiti zakonodajo, da lahko pacientom zagotovijo vsa registrirana zdravila. Lekarniška zbornica se s problematiko ukvarja že vse od leta 2000. "Nikakor ne oporekamo dejstvu, da so javni lekarniški zavodi zavezanci za javna naročila. Področje nabave zdravil in oblikovanja cen je urejeno v okviru več zavodov, kar pa povzroča težave pri nakupu zdravil," je pojasnila Potočnik Benčičeva.
Kot poudarjajo na Lekarniški zbornici, zagotavljanje dobave le od enega, najugodnejšega dobavitelja ni mogoče, saj tudi veletrgovci s polnim obsegom ne zagotavljajo vedno vseh zdravil. Zavodi bi tako morali imeti vsaj dva dobavitelja za isto zdravilo. "Če bomo v naslednjem razpisu delili sklope še po zavodih, je to lahko 48 različnih cen za isto zdravilo. Najnižja cena pa postane veljavna cena. S tem vršimo pritisk na nižanje cen in sprožamo tveganje za umik zdravil s trga."
Če javni lekarniški zavodi brez razpisa vseeno nabavljajo zdravila, so v prekršku, globe pa plačujejo zavodi in odgovorne osebe. Če tega zavodi ne bi počeli, bi pacienti ostali brez zdravil.
"To seveda ne drži, to je v bistvu zavajenje javnosti. Res je, da so razpisi zahtevni, zapleteni in kompleksni, ampak se jih da izpeljati v skladu z zakonom in nad tem bo državna revizijska komisija še naprej bdela," je za oddajo 24ur novinarki Špeli Lobe zatrdil predsednik Državne revizijske komisije Samo Červek.
Razveljavljena naročila
Državna revizijska komisija je zavrnila že tretje skupno javno naročilo, ni pa podala vsebinske obrazložitve. Za Kraške lekarne je to sicer že peti neuspeli poskus oddaje javnega naročila. "Postopki so dolgotrajni, zahtevajo ogromno sredstev, najemamo pravne svetovalce, a vse dosedanje postopke je DKOM razveljavila," je povedala Kobalova.
Trenutno je 21 od 24 javnih lekarniških zavodov v prekrškovnih postopkih na sodišču zaradi nespoštovanja zakona o javnem naročanju pri dobavi zdravil. Eni postopki še tečejo, drugi so že zaključeni. Kraške lekarne so recimo prejele globo v višini 25.000 evrov, direktorica pa še dodatnih 500 evrov. "To je popolnoma absurdna situacija. Naj zaradi neuspelih postopkov prenehamo z izdajo zdravil ter ogrozimo zdravje prebivalcev? Si predstavljate, kakšne, tudi nepopravljive zdravstvene posledice za ljudi bi imela taka odločitev," se sprašuje Kobalova.
Predsednica zbornice je za konec pojasnila, da je naloga ministrstva, da lekarniški dejavnosti omogoči pogoje za nemoteno delovanje, z namenom, da vsak pacient dobi pravo zdravilo pravočasno. "Razumemo, da je problematika kompleksna, vendar smo prišli do točke, ko je ukrepanje nujno." Ministru so želeli problem in rešitve predstaviti, a ta do danes še ni bil na voljo za sestanek, je dejala predsednica zbornice. Ukrepati je namreč treba, še preden bodo nastopile težave v preskrbi.
Ministrstvo za zdravje v odzivu za naš medij zapisalo, da se zavedajo pomembnosti in kompleksnosti sistemske problematike dobave zdravil. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se bo v prihodnjem tednu sestal s predsednikom Državne revizijske komisije, prav tako bo v kratkem sklican sestanek z Lekarniško zbornico Slovenije.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.