Iz zdravstvenaga inšpektorata RS so danes sporočili, da so od skupaj odvzetih 122 vzorcev vode iz zobozdravniških stolov v javnih in zasebnih ordinacijah v Ljubljani v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana odvzeli 25 vzorcev. Šest vzorcev so odvzeli v ZD Šiška, šest vzorcev v ZD Center, 5 vzorcev v ZD Vič-Rudnik, štiri vzorce v ZD Bežigrad, tri vzorce v ZD Moste-Polje ter en vzorec v ZD Šentvid.
Na inšpektoratu so potrdili, da je bila legionela najdena v vseh 25 vzorcih vode. Medtem ko je bila legionela najdena v enem vzorcu v številu, ki ga je Inštitut za varovanje zdravja RS ocenil kot srednje tveganje za okužbo z legionelo, je bilo nizko tveganje ocenjeno v 24 vzorcih.
Komentar ZD Ljubljana
V preventivni pregled vzorcev vode v sistemih zobozdravstvenih stolov, ki poteka v zdravstvenih institucijah v Sloveniji, so bile vključene tudi vse enote ZD Ljubljana. Skupno je bilo odvzetih 26 vzorcev, od tega v 11 primerih ni bila izkazana prisotnost bakterije legionele, v 14 primerih je bila ugotovljena koncentracija opredeljena kot nizko tveganje za pojav legioneloz, in le v enem primeru je bila ocena kot srednje tveganje.
V ZD Ljubljana poudarjajo, da so opravili ponovno testiranje vode, po predpisih očistili zobozdravstvene stole in preselili delo v vzporedne ambulante. Pacientov z zmanjšanim imunskim odzivom na teh stolih niso obravnavali. Čakajo pa tudi na rezultate ponovnih odvzemov vzorčenja, na osnovi katerih bodo dopolnili ukrepe skupaj z navodili stroke za nadaljnje vzdrževanje vodovodnega sistema in zobozdravstvenih stolov.
Kot je znano, je zdravstveni inšpektorat v začetku novembra pričel s preverjanjem ustreznosti zobozdravstvene vode. Vzorci vode v zobozdravniških stolih so bili odvzeti pri zasebnih izvajalcih zobozdravstvene dejavnosti in v ordinacijah javne zdravstvene mreže. Iz zobozdravniških stolov je bila odvzeta voda, ki med delom zobozdravnika preko turbine teče oziroma prši pacientu v usta.
Okužba z vdihavanjem kapljic v zraku
Velike nevarnosti za paciente naj sicer ne bi bilo. Običajna pot okužbe je z vdihavanjem drobnih kapljic v zraku, ki vsebuje legionele. Posebno nevarni so aerosoli z legionelami okužene vode, ki nastajajo ob tuširanju, v whirpoolu, ker voda brbota, ob izpuhih iz hladilnih stolpov, okrasnih fontanah in podobno. S pitjem onesnažene vode se ne moremo okužiti, saj gre popita tekočina v želodec, kjer legionele uniči kisli želodčni sok. Izjemoma bi se s pitjem lahko okužili bolniki z močno oslabljenim imunskim sistemom.
Legionela povzroča bolezen, imenovano legioneloza. Poznamo dve obliki: blažjo vročinsko bolezen, tako imenovano pontiaško vročico, in težjo obliko legioneloz, ki jo imenujemo legionarska bolezen. Bolnik s pontiaško mrzlico se slabo počuti, ima bolečine v mišicah in sklepih, vročino in pokašljuje. Po dveh do petih dneh se njegovo stanje izboljša. Bolezen mine sama po sebi brez antibiotičnega zdravljenja.
Od pet do 15 odstotkov bolnikov z legionarsko boleznijo umre. Bolj zapleten potek in večja umrljivost sta značilna za starejše, kadilce, pljučne bolnike, bolnike s sladkorno boleznijo, z odpovedjo ledvic, bolnike z oslabljenim imunskim sistemom, kot so z rakom, presaditvijo organov, prejemniki kemoterapije). Otroci jo redko dobijo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.