Generalni direktor Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana Bojan Zalar je na novinarski konferenci pojasnil, da so na enoti za gerontopsihiatrijo v zadnjem času opažali povišanje legionele in preko urinskih testov pregledovali okuženost pacientov. "V enem letu imamo na geriatriji približno tisoč pacientov. Sedem jih je bilo pozitivnih. Dva sta obolela za pljučnico, en primer pa je bolj kompleksen." Eden od bolnikov je umrl, vendar gre za bolnika z več pridruženimi boleznimi, zato ni jasno, koliko je prispevala prisotnost legionele.
Ker gre za populacijo starostnikov, ki je posebej občutljiva na infekte, so se včeraj odločili za zaprtje enote G – gerontološke enote, ki ima šest oddelkov. "Oddelek smo zaprli, ker se stanje kljub kemičnim in toplotnim šokom ni popravilo, ampak se je slabšalo. Verjetno je bila tehnična situacija takšna, da je omogočala rast legionele – morda manj ustrezne cevi, ki so bile vgrajene pred 14 leti, so po pojavu legionele in po kemični dezinfekciji pričele rjaveti in razpadati. To je bilo hkrati tudi gojišče za nastanek večje količine legionel, oteženo pa je bilo tudi izvajanje toplotnih šokov," je pojasnil Zalar.
To pa ne pomeni, da pacientov zdaj ne bodo sprejemali. "Reorganizirali smo se tako, da smo združili oddelke z manj pacienti in omogočili tri oddelke, na katere so se preselili pacienti iz geriatrije." Delo bo še naprej potekalo po vseh smernicah in varovalih, bo pa osebje nekoliko bolj obremenjeno, je še dejal Zalar.

Dogodek zanje predstavlja precej veliko oviro, za katero pa verjame, da ji bodo kos. "Ne v bran, ampak da se ne bi prepotenciralo to stanje zaradi legionele, naj povem še to, da je ta prisotna v naravnem okolju, jezerih, kopališčih, termalnih vrelcih in seveda v bolnišnicah. Bolnišnične okužbe, s katerimi je potrebno resno računati, so po podatkih iz ZDA približno 30 odstotkov, kar pa ni malo. Imamo tendenco po skrajševanju hospitalizacije, ker to predstavlja eno od nevarnosti, kot jo vsakršna oblika večje grupacije ljudi na enem območju," je pojasnil.
Zamenjali bodo vse cevi
K sanaciji vodovoda so po njegovih besedah pristopili že pred mesecem dni, angažirali pa so ekipo, ki je delovala tudi na okološkem inštitutu. Zamenjati bo treba vse cevi, to bodo naredili na lastne stroške. Po Zalarjevih besedah pričakujejo, da bo prenova končana do maja.
V zgradbo so sicer na podlagi javnega razpisa vgradili svinčene cevi s kovinskimi deli in plastične cevi. Legionela se v plastičnih ceveh ne razvija, a so bile svinčene cenejše, zato je bila bolnišnica obvezana vgraditi te.
Zalar je še opozoril, da naj bi bile v poslopje vgrajene slovaške cevi, ki niso primerne za dezinfekcijo. Po njegovih besedah obstaja možnost, da je isto podjetje vgradilo tudi cevi na onkološkem inštitut, kjer so večkrat zaznali legionelo.
Kot je znano, so morali v novi stavbi onkološkega inštituta zamenjati vse cevi, dela so končali 2016. Legionela je bila sicer v vodovodu prisotna še pred vselitvijo bolnikov. V obeh bolnišnicah je vodovod gradilo podjetje SCT.
Kaj je legionela?
Bakterija legionela sicer povzroča bolezen legionelozo. Obstajata blažja vročinska oblika legioneloze (Pontiaška vročica) in težja oblika, pri kateri se razvije pljučnica. Ime legionarska bolezen izhaja iz izbruha, ki se je pojavil med udeleženci konvencije ameriških legionarjev leta 1976 v filadelfijskem hotelu.
Legionele so prisotne v naravnih vodnih okoljih, a je število bakterij v naravnem okolju majhno, tako običajno ne predstavlja tveganja za ljudi. Legionele iz naravnega okolja zaidejo v vodne sisteme, ki so namenjeni za oskrbo s pitno vodo, hlajenje, v bazene s kopalno vodo, bazene z industrijsko vodo itd. Najbolje pa razmnožujejo v topli vodi in takrat lahko predstavljajo tveganje za ljudi.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.