Od 12. do 14. maja godujejo ledeni možje, ki jim bo dan kasneje sledila še mokra Zofka. Ljudje so jih v preteklosti imeli za glavne krivce hladnega in deževnega vremena, ki se lahko še pojavi v maju. Ledeni svetniki Pankracij, Servacij in Bonifacij so pred uvedbo gregorijanskega koledarja godovali že med 2. in 4. majem. Kljub kasnejši spremembi koledarja so se ledeni možje ohranili, s tem pa tudi pregovori, ki pravijo, da se po godovih teh svetnikov ni treba več bati slane.
Kot kaže, bodo ledeni možje in mokra Zofka letos upravičili svoj sloves, saj nam bodo prinesli dež in nižje temperature. To je po ljudski modrosti dobro, saj si lahko obetamo lepo in toplo poletje.
Kako kaže vremenska napoved?
V večjem delu države smo se zaradi obilice vlage, ki je posledica včerajšnjih padavin, zbudili v megleno jutro. Megla se bo po nekaterih nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije zadrževala še del dopoldneva, nato pa se bo razkrojila in pred nami je precej sončen dan. Sredi dneva in popoldne bodo sicer nastajali kopasti oblaki, iz katerih se bodo razvile krajevne plohe in posamezne nevihte, a teh ne bo veliko. Bolj verjetne bodo v hribovitem svetu zahodne Slovenije. Najvišje dnevne temperature bodo po tednu dni premora marsikje po državi spet presegle 20 stopinj Celzija.
Jutri bo zapihal jugozahodni veter. To pomeni, da se bo v hribovjih zahodne Slovenije že kmalu pooblačilo, čez dan se bodo tam začele pojavljati manjše padavine. Drugod po državi bo še prevladovalo sončno vreme. Po svežem jutru s temperaturami med 3 in 8 stopinjami Celzija, bo živo srebro v večjem delu države preseglo 20 stopinj Celzija. Izjema je le skrajni severozahod države, kjer jih bo okoli 17, medtem ko jih na vzhodu pričakujemo 23.
Fronta bo naše kraje dosegla v noči na nedeljo. Takrat se bodo padavine okrepile in razširile nad vso državo. Zapihal bo okrepljen severni veter, s katerim bo nad naše kraje začel dotekati hladnejši zrak.
Nedelja bo tako oblačna s pogostimi padavinami, ki jih bo več v vzhodni Sloveniji. Zaradi oblakov in dotoka hladnejšega zraka najvišje dnevne temperature z izjemo Primorske večinoma ne bodo presegle 10 stopinj Celzija. Občutek svežine bo dodatno stopnjeval okrepljen severni veter, ki se bo v noči na ponedeljek še okrepil ter predvsem v vzhodni in severni Sloveniji dosegal tudi viharne hitrosti. Na Primorskem bo pihala močna burja.
Močan veter bo povzročila velika razlika v tlaku med ciklonom nad južnim Jadranom ter anticiklonom nad zahodno in srednjo Evropo, ki bo nad nami vztrajala tudi na začetku prihodnjega tedna. V ponedeljek in torek bo z okrepljenim severnim vetrom k nam dotekal še nekoliko hladnejši zrak. Ob občasnih padavinah, ki se bodo pojavljale predvsem v vzhodni in osrednji Sloveniji, bo meja sneženja za sredino maja zelo nizko, saj se bo gibala na nadmorski višini okoli 1000 metrov.
Kakšni so bili ledeni možje v preteklosti?
V zadnjih šestdesetih letih so nam Pankracij, Servacij in Bonifacij za ta čas nezaželene pojave (mraz in sneg) prinesli le nekajkrat, izraziti in prisotni po vsej Sloveniji pa so bili le leta 1978. Takrat se je temperatura že 11. maja marsikje močno približala ledišču, še bolj mrzlo pa je bilo naslednje jutro. Po podatkih Arsa je med nižinskimi kraji še posebej izstopala Murska Sobota, kjer so izmerili –4,2 stopinji Celzija. Le dan kasneje (13. maja 1978) pa je nekatere kraje pobelil sneg. Ponekod na Logaškem ga je zapadlo celo več kot 20 centimetrov.
Pankracij leta 2012 vroč, Servacij nato postregel z zimo
Izrazito ohladitev v času ledenih mož smo nazadnje imeli leta 2012, ko smo v le dobrih dvanajstih urah iz pravega poletja skočili skoraj v zimo. Pankracij (12. maj) je bil še vroč s temperaturami nad 30 stopinj Celzija, že Servacij (13. maj) pa nam je prinesel občutno ohladitev z jutranjimi minimumi le malo nad lediščem. Predvsem v nekoliko višjeležečih krajih je tudi snežilo.
Pogosteje kot s hladom pa so nas ledeni možje razvajali s soncem in visokimi temperaturami. V vremenskem arhivu Arsa tako najdemo dogodek, ko smo ravno v času ledenih mož imeli zgodnji vročinski val. To se je zgodilo leta 1969, ko se je na Bizeljskem 14. maja ogrelo vse do 33 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.